Były ambasador Niemiec w Polsce: Nasza pozycja została nadszarpnięta, ale mądra polityka Niemiec pomoże odzyskać inicjatywę

W obszernej analizie opublikowanej przez niemiecką rozgłośnię publiczną RND red. Jan Emendörfer zastanawia się nad kwestią relacji polsko-niemieckich, wydając stanowczą opinię, że relacje Polski z Niemcami znajdują się obecnie „na dnie”. W publikacji obszernie cytowana jest książka byłego ambasadora Niemiec w Polsce Rolfa Nikela na ten temat pt. „Wrogowie, nieznajomi, przyjaciele”.
Rolf Nikel Były ambasador Niemiec w Polsce: Nasza pozycja została nadszarpnięta, ale mądra polityka Niemiec pomoże odzyskać inicjatywę
Rolf Nikel / fot. Heinrich-Böll-Stiftung - Wikipedia CC BY-SA 2.0

Polska i Niemcy to partnerzy handlowi i sojusznicy wojskowi. Punkt zwrotny, taki jak wojna z Ukrainą, powinien właściwie łączyć ludzi, a jednak stosunki między sąsiednimi krajami znajdują się obecnie w głębokim kryzysie. Jest ku temu wiele powodów

– pisze red. Emendörfer. W jego opinii, choć oba kraje są w UE i NATO, a Niemcy prowadzą z Polską najważniejszy biznes w handlu wschodnim, stosunki niemiecko-polskie przeżywają najgłębszy kryzys od zakończenia zimnej wojny.

Różne podejścia Warszawy i Berlina

W publikacji cytowany jest były ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel, według którego przyczyny takiego stanu rzeczy leżą po obu stronach, ale przede wszystkim w „poważnych błędach rządu federalnego” w jego polityce wobec Rosji w ostatnich latach. Jak podkreśla dyplomata, polityka ta opierała się na idei możliwości „udomowienia Rosji na zewnątrz” i „zdemokratyzowania jej wewnętrznie”. Niestety finałem tej strategii był atak Rosji na Ukrainę, określany dziś jako „systemowa porażka” polityki Niemiec.

Efektem błędnej polityki Niemiec stało się silnie uzależnienie od rosyjskich dostaw energii, chociaż Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed tym przed prowadzeniem „naiwnej polityki”, która nie doceniała „autokratyczno-imperialnego charakteru” Kremla. 

Dziś Polska jest największym politycznym i humanitarnym sojusznikiem Ukrainy, który prowadzi szerokie działania, aby wspomóc dostarczanie wsparcia wojskowego na wschód. Rząd w Niemczech tymczasem jest podzielony w tej sprawie: kanclerz Olaf Scholz długo wahał się z decyzją o dostawie czołgów bojowych, a pośrednio zgadzała się z nim połowa obywateli Niemiec. 

Napięte relacje podsyca ponadto krytyka demokracji, rządów prawa i wolności prasy w Polsce ze strony Unii Europejskiej, za co Warszawa w dużej mierze obarcza Berlin odpowiedzialnością.

Głośnym echem odbiły się również żądania odszkodowań w wysokości 1,3 bln euro wystosowane jesienią 2022 r. przez Warszawę do Berlina za szkody poniesione w czasie II wojny światowej. Ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawloś widzi w dotychczasowym odrzuceniu sprawy przez Niemcy „nie koniec, ale początek dyskusji, która może zakończyć się kompromisem”.

„Polska nowym przedmurzem Zachodu”

Zdaniem Rolfa Nikela Polska jest teraz „nowym przedmurzem Zachodu na granicy z Rosją”, które „zyska na znaczeniu militarnym i politycznym jako nowe państwo frontowe”. Wskazuje również, że „środek ciężkości NATO” przesunie się na wschód, a w związku z przystąpieniem Szwecji i Finlandii również na północ.

Wiodąca rola Niemiec w UE słabnie

– komentuje Nikel i podkreśla, że „pojawiła się nowa polska pewność siebie, która jest również karmiona słabością Niemiec z powodu ich nieudanej Ostpolitik”.

Wyraża również nadzieję, że „sprytna polityka niemiecka może odzyskać inicjatywę”. W jego opinii to, co jest do tego potrzebne, to „szybki i dobry sprzęt dla Bundeswehry”, a także działania ze strony Niemiec, które zatrą wrażenie wahania ws. przekazywania pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Musimy łączyć ludzi, wtedy stosunki państwowe znów będą się rozwijać. Leży to również w interesie Europy

– podsumował Nikel. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski [PO] ukarany Wiadomości
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski [PO] ukarany

Regionalna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych stwierdziła naruszenie przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego dyscypliny finansów publicznych i wymierzyła mu naganę - poinformował w środę "Express Bydgoski".

Nowe informacje na temat śledztwa ws. zaginięcia Iwony Wieczorek Wiadomości
Nowe informacje na temat śledztwa ws. zaginięcia Iwony Wieczorek

Sprawa Iwony Wieczorek nawet po kilkunastu latach budzi wiele emocji i kontrowersji. Na światło dzienne wychodzą kolejne fakty, które mają pomóc w rozwiązaniu zagadki zaginięcia młodej dziewczyny.

Gwiazda Dzień Dobry TVN ukarana mandatem. „Zatrzymała mnie drogówka” Wiadomości
Gwiazda Dzień Dobry TVN ukarana mandatem. „Zatrzymała mnie drogówka”

Gwiazda programu śniadaniowego „Dzień dobry TVN” została ukarana mandatem. To już drugi raz w ciągu zaledwie kilku tygodni, kiedy spotyka ją podobna przygoda. Wiadomo, że niedawno rozmawiała również z zaproszonymi do programu policjantami, z którymi poruszyła temat praw kierowców zatrzymywanych do kontroli.

Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników Wiadomości
Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników

W mediach nie brakuje ostatnio doniesień o brutalnych pobiciach i napaściach z udziałem nastolatków. Młodzi ludzie coraz chętniej bez oporów pastwią się nad rówieśnikami i wszystko nagrywają. Szczególnie głośną i bulwersującą sprawą była śmierć 16-letniego Eryka z Zamościa, który 28 lutego został napadnięty w biały dzień w centrum miasta. Chłopiec nie przeżył ataku.

Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł Wiadomości
Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł

Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to 1 mld 100 mln zł. Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy – podkreślił Błaszczak.

Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy Wiadomości
Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy

Jak donosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję prezesa UOKiK, który nałożył na Polkomtel (właściciela sieci komórkowej Plus) karę ponad 20 mln zł za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wyrok jest prawomocny.

Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu Wiadomości
Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu

W donbaskim mieście Bachmut trwają walki, choć rosyjskie szturmy są wciąż na zmniejszonym poziomie w porównaniu z ostatnimi tygodniami – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS Wiadomości
Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy KAS zatrzymali kolejnych 10 osób w śledztwie dotyczącym grup przestępczych, które wystawiły „puste” faktury VAT na 1,5 mld zł. Do tej pory zarzuty usłyszało 310 osób, w tym 44-letni Robert C., który był na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie.

Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich Wiadomości
Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich

– Marsze papieskie będą w dużej mierze w obronie ukrywających pedofilię – mówił podczas spotkania autorskiego w Warszawie Ekke Overbeek.

Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut Wiadomości
Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut

– Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanej w środę rozmowie z agencją Associated Press.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe