Collegium Intermarium wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ataków na autorytet św. Jana Pawła II

Tzw. wiodące media przypuściły atak na pamięć o Janie Pawle II na podstawie tez zawartych w reportażu „Franciszkańska 3”, wyemitowanym przez telewizję TVN, oraz książce pt. „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział” autorstwa Ekke Overbeeka, holenderskiego dziennikarza, publikującego w „Wyborczej”. Szereg organizacji wydało już oświadczenia, w których apelują o obronę dobrego imienia papieża. Wśród nich znalazła się społeczność akademicka Uczelni Collegium Intermarium, której oświadczenie publikujemy w całości.
Święty Jan Paweł II Collegium Intermarium wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ataków na autorytet św. Jana Pawła II
Święty Jan Paweł II / fot. Gregorini Demetrio - Wikipedia CC BY-SA 3.0

Społeczność akademicka Uczelni Collegium Intermarium wyraża zdecydowany sprzeciw wobec skoordynowanej kampanii podważania autorytetu św. Jana Pawła II, jako głowy Kościoła Katolickiego, ale przede wszystkim jako najdonioślejszego głosu upominającego się na przełomie wieków o ludzką godność, zagrożoną wielkimi ideologiami oraz wciąż nowymi odmianami błędu antropologicznego, odzierającego człowieka z wyjątkowej godności osoby i ze szczególnego podobieństwa do Stwórcy.

„W czasach relatywizmu…”

W czasach relatywizmu w nauczaniu św. Jana Pawła II odnajdywaliśmy potwierdzenie właściwego dla cywilizacji łacińskiej przeświadczenia, że „podstawą wartości nie mogą być tymczasowe i zmienne «większości» opinii publicznej, ale wyłącznie uznanie obiektywnego prawa moralnego, które jako «prawo naturalne», wpisane w serce człowieka, jest normatywnym punktem odniesienia także dla prawa cywilnego”. (Evangelium Vitae, 70).

To On nieustannie przypominał, ostrzegając przed ufnością w proste recepty, że prawdziwym rozwiązaniem problemów współczesnych społeczeństw i całej ludzkości nie będzie „żadna formuła, ale konkretna Osoba oraz pewność, jaką Ona nas napełnia: Ja jestem z wami! Nie trzeba zatem wyszukiwać «nowego programu». Program już istnieje: ten sam co zawsze, zawarty w Ewangelii i w żywej Tradycji”. (list apostolski „Novo millenio ineunte”).

„Publikacje niezgodne z metodologią historyczną i rzetelnym warsztatem badawczym”

Tym bardziej ze sprzeciwem przyjmujemy publikacje niezgodne z metodologią historyczną i rzetelnym warsztatem badawczym, które za pomocą manipulacji emocjami odbiorców, przy wykorzystaniu wcześniej już zakwestionowanych źródeł wytworzonych przez zwalczające Kościół służby komunistycznego państwa, dokonują selektywnej prezentacji informacji w jednoznacznym celu wzbudzenia w widzach i czytelnikach moralnego sprzeciwu wobec rzekomych win Wielkiego Polaka. Promowana w tych paradokumentach teza, jakoby kard. Karol Wojtyła „wiedział i ukrywał” akty wykorzystywania seksualnego skierowane wobec dzieci, nie wytrzymują konfrontacji z faktami.

Również szereg działań podjętych przez św. Jana Pawła II po objęciu Tronu Piotrowego – począwszy od zmian w Kodeksie Prawa Kanonicznego w latach 80., wprowadzeniu jasnego stanowiska Kościoła wobec pedofilii w Katechizmie Kościoła Katolickiego w roku 1992, włącznie ze szczególnym naciskiem na troskę o ofiary, a następnie stanowcze działania zapoczątkowane listem do biskupów USA w roku 1993, wprowadzeniem szczególnej prawnej ochrony dzieci indultami, a finalnie listem apostolskim motu proprio „Sacramentorum Sanctitatis Tutela” z 2001 roku – nie tylko świadczy o zdecydowanej woli zbadania i ujawnienia nieprawidłowości, która stała się wzorem dla prawodawstw cywilnych wielu krajów, ale także stanowiło podstawę dalszych działań podejmowanych przez papieży Benedykta XVI i Franciszka.

Rola prawdy w życiu społecznym

Ufamy, że obecny trudny czas będzie okazją do uświadomienia sobie roli prawdy w życiu społecznym, wagi jej odkrywania i przekazywania następnym pokoleniom. Dlatego w dniach 6–7 września 2023 w murach naszej Uczelni organizujemy konferencję pt. „Przywrócić Veritatis Splendor. O najważniejszym wyzwaniu naszych czasów. W XXX-lecie ogłoszenia encykliki Jana Pawła II”, na którą już dziś serdeczne zapraszamy.

Wszystkich uczestników trwającej debaty, którzy w dobrej wierze zechcą pochylić się nad dorobkiem św. Jana Pawła II, zachęcamy, by realizować wezwanie Jana Pawła II skierowane do społeczności akademickiej KUL-u, które traktujemy jako uniwersalne wezwanie także naszej uczelni: „Uniwersytecie! Służ prawdzie! Służąc prawdzie, służysz wolności!”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Emerytury
Stażowe