Premier: Dzisiaj nie odbieramy już w ogóle rosyjskiej ropy

– Byliśmy w awangardzie odcinania Europy i Polski od rosyjskiej ropy – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w środę wywiadzie na „Elektryfikacja podcast Jakuba Wiecha”. – Przeprowadziliśmy to i dzisiaj nie odbieramy już w ogóle rosyjskiej ropy – wskazał.
Mateusz Morawiecki Premier: Dzisiaj nie odbieramy już w ogóle rosyjskiej ropy
Mateusz Morawiecki / PAP/Rafał Guz

Szef rządu pytany podczas wywiadu o to, dlaczego Polska nie odcięła się sama od rosyjskiej ropy, tylko czekaliśmy na to, aż zrobi to Władimir Putin zaznaczył, że "zaczęliśmy odcinać rosyjską ropę w 2016 r.". Wówczas, jak mówił, "nasze uzależnienie sięgało prawie 100 proc.". "To było dziewięćdziesiąt kilka procent. I zeszliśmy do poziomu 20-30 proc., a potem na początku tego roku do poziomu 10 proc." - stwierdził.

Według premiera odcięcie całkowite mogło się wiązać wyłącznie z sankcjami, dlatego że nie chcieliśmy płacić za ropę nieodbieraną. "Dlatego czekaliśmy na sankcje, upominaliśmy się o sankcje, dlatego do tych sankcji doprowadziliśmy" - powiedział premier.

"Mogę naprawdę powiedzieć, że byliśmy w awangardzie odcinania Europy i Polski od rosyjskiej ropy. Przeprowadziliśmy to i dzisiaj nie odbieramy już w ogóle rosyjskiej ropy" - stwierdził Mateusz Morawiecki.

"Dzisiaj nie odbieramy już w ogóle rosyjskiej ropy"

Premier pytany, dlaczego my jako Polska, kraj członkowski UE, nie zdecydowaliśmy się na własne, narodowe embargo na rosyjską ropę, zwrócił uwagę, że Rosja dostarczała ropę do kilku krajów Europy Środkowej, zwłaszcza Niemiec, Polski, Czech, Słowacji ropociągami Drużba. "Te ropociągi musiały być odcięte właśnie sankcjami UE" - powiedział.

Według niego, w momencie, gdybyśmy zrobili to sami, bez posiadania mandatu ze strony UE, musielibyśmy płacić za tę ropę nieodebraną. "Czyli postąpilibyśmy w taki sposób, że z jednej strony dawalibyśmy pieniądze Rosji, a ona tę ropę, której my byśmy nie odebrali, sprzedawałaby sobie do kogoś innego, czyli zarabiała dwa razy" - zaznaczył. "Czy ktokolwiek by nas za coś takiego pochwalił?" - spytał retorycznie.

W ocenie premiera "słusznym argumentem byłoby to, że my wzmacniamy machinę wojenną Putina, zamiast ją osłabiać". Dlatego - jak mówił - przez "8-9 miesięcy nawoływaliśmy do tego, wzywaliśmy, organizowaliśmy sankcje, aby z rosyjskiej ropy zrezygnować systemowo". "I w końcu się to udało, i to nie przez odcięcie się Putina od eksportu ropy" - dodał.

Jak zaznaczył szef rządu, "dzisiaj dzięki naszym wysiłkom Putin sprzedaje 20-30 dol. taniej swoją ropę gdzieś w Indiach czy Chinach".

Na stwierdzenie, że Niemcy, którzy odbierali rosyjską ropę tym samym rurociągiem co Polska, odcięli się od niej na początku tego roku, szef rządu wskazał: "my również się odcięliśmy na początku tego roku". "Na początku lutego już, jeśli dobre dane do mnie dotarły, od początku lutego nie odbieraliśmy rosyjskiej ropy" - wskazał premier.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ukraina: Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować Wiadomości
Ukraina: "Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować"

Ukraińskiej armii udało się ustabilizować sytuację w rejonie Bachmutu, jednak walki ciągle trwają, przeciwnik podejmuje ataki – oświadczył w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski Wiadomości
Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry.

Protesty w Izraelu. Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj Wiadomości
Protesty w Izraelu. "Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj"

Setki tysięcy Izraelczyków wzięło udział w sobotę wieczorem w ogólnokrajowych demonstracjach. Był to 12 tydzień protestów przeciwko planom rządu premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym przebudowy systemu sądownictwa - podał portal "The Times of Israel"(ToI).

Generał Polko: Rosja daje sprzęt z minionej epoki Wiadomości
Generał Polko: Rosja daje sprzęt z minionej epoki

Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje im sprzęt z minionej epoki, skazując ich tak na prawdę na to, żeby ginęli falami - ocenił w rozmowie z PAP były dowódca GROM gen. Roman Polko.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe