Minister Moskwa: Nie oddamy Lasów Państwowych w zarządzanie prywatne ani w zarządzanie UE

– Nie oddamy Lasów Państwowych w zarządzanie prywatne ani w zarządzanie Unii Europejskiej – powiedziała w piątek w Tomaszowie Lubelskim minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Będziemy się bronić w Unii Europejskiej i wierzę, że tę wojnę wygramy – dodała.
Minister Anna Moskwa Minister Moskwa: Nie oddamy Lasów Państwowych w zarządzanie prywatne ani w zarządzanie UE
Minister Anna Moskwa / PAP/Paweł Supernak

Anna Moskwa wzięła w piątek udział w naradzie terenowej dotyczącej działań pomocowych Lasów Państwowych na rzecz Ukrainy. Następnie uczestniczyła w przekazaniu sprzętu od Lasów Państwowych dla administracji ukraińskiej: 24 samochodów terenowych, 20 agregatów prądotwórczych, dronów, a także m.in. żywność i środków medycznych.

"Jestem z tej ziemi, jestem z Zamościa. Ta otwartość na Ukrainę zawsze tutaj była. Wierzę, że dzięki tym wydarzeniom, bardzo tragicznym, będziemy z Ukrainą jeszcze bliżej współpracować, bo Lasy Państwowe nie mają granic" - powiedziała po spotkaniu minister klimatu.

Lasy Państwowe

Podziękowała leśnikom za ich codzienną pracę. "W ostatnim czasie, mimo tej ogromnej pracy, którą robicie, mimo poprawiającego się stanu zasobów leśnych, spotykacie się z dużą ilością negatywnych komentarzy, atakami medialnymi" – stwierdziła Moskwa.

Minister odniosła się też do pomysłu Parlamentu Europejskiego przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych UE. "Będziemy się bronić w Unii Europejskiej i wierzę, że tę wojnę wygramy. Na pewno będziemy mieć większość przy naszych postulatach, bo trudno, by któreś z państw europejskich chciało oddać swoje zasoby leśne w zarządzanie Unii. My się nie zgodzimy. Nie oddamy Lasów Państwowych w zarządzanie prywatne ani w zarządzanie Unii Europejskiej" - podkreśliła szefowa MKiŚ.

W styczniu br. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.

Minister powiedziała mediom, że Polska – wspólnie z Ukrainą – będzie zabiegać o rekompensaty za straty środowiskowe powstałe na skutek toczącej się wojny. "Na co dzień płoną lasy na Ukrainie. Zanieczyszczone są zasoby wodne. I to na czym Ukraina się koncentruje i - my bardzo wspieramy - to dobre katalogowanie tych wszystkich strat" – powiedziała dodając, że straty środowiskowe na Ukrainie "będą też miały wpływ na polskie środowisko, jakość naszego powietrza".

"Wspólnie ze stroną Ukraińską będziemy walczyć o pełne rekompensaty. Nie tylko tej części cywilnej, ekonomicznej, ale również strat środowiskowych. Nigdy, po żadnym konflikcie wojennym, to się nie stało. Dzisiaj ta świadomość środowiskowa jest dużo wyższa" – stwierdziła dodając, że strona ukraińska "bardzo poważnie podchodzi do tego zadania". "Regularnie robimy aktualizację tych strat. Przekazujemy też sprzęt, który pomaga w ich katalogowaniu" – powiedziała.

Mówiąc mediom o pomocy Lasów Państwowych dla walczącej Ukrainy minister zastrzegła, że od pierwszego dnia wojny "reagowały szybko i odpowiadały przede wszystkim na potrzeby". "Te pierwsze dni to było wyposażenie strony ukraińskiej w te najbardziej potrzebne materiały - ubrania, żywność - to co ułatwiało funkcjonowanie, bytowanie i prowadzenie akcji. Regularnie też przekazują niezbędny sprzęt" – podała.

Jak przypomniała, ukraińskie lasy państwowe są zaangażowane w działania wojenne, ratowanie życia i zdrowia ludzi, a także ratowanie zasobów przyrodniczych.

Nawiązując do przekazania sprzętu dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica zapowiedział kontynuację pomocy dla Ukrainy. "Wszystko co jest możliwe i w naszych kompetencjach będziemy przekazywali tak długo, jak to będzie konieczne" – zapowiedział.

Dyrektor Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy Jurij Bołochowiec powiedział, że wsparcie materialne i moralne z Polski motywuje ich do walki, a wszelka pomoc idzie bezpośrednio na front i ratuje życia.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Duńczycy publikują zaskakujące zdjęcie „niezidentyfikowanego obiektu” Wiadomości
Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Duńczycy publikują zaskakujące zdjęcie „niezidentyfikowanego obiektu”

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.

Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych Wiadomości
Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych

Jak donoszą brytyjskie media, książę Harry z powodu swoich szczerych wyznań zapisanych w wydanym niedawno pamiętniku Spare, może mieć poważne kłopoty w swoim obecnym miejscu zamieszkania – Stanach Zjednoczonych. Sussexowi grozi cofnięcie wizy.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną

Mówmy o tym, że to Polacy mają fundamentalny wpływ na trzecią rewolucję technologiczną! Wczoraj w Sky News odbyła się ogromna debata na temat Chata GPT i kierunku rozwoju Sztucznej Inteligencji.

Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe