REKLAMA

Bitwa Warszawska - Zdaniem Edgara D’Abernon 18. z przełomowych bitew w historii świata + komentarze

Bitwa, nazywana przez przeciwników Józefa Piłsudskiego, kwestionujących jego decydujący wpływ na zwycięstwo - "Cudem nad Wisłą" odbyła się w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku. Przez brytyjskiego polityka i pisarza Edgara D’Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata, która powstrzymała postęp rewolucji bolszewickiej.
 Bitwa Warszawska - Zdaniem Edgara D’Abernon 18. z przełomowych bitew w historii świata + komentarze
/ polski plakat z okresu wojny polsko-bolszewickiej
Głównodowodzącym polskich sił był Naczelny Wódz Józef Piłsudski, Armią Czerwoną dowodził Siergiej Kamieniew, podlegający bezpośredniu Lwu Trockiemu. Po stronie polskiej uczestniczyło w bitwie 113–123 tys. żołnierzy, 500 dział i ponad 1780 karabinów maszynowych, 2 eskadry samolotów, kilkadziesiąt czołgów i samochodów pancernych i kilka pociągów pancernych. Po stronie radzieckiej Łącznie w samej bitwie warszawskiej uczestniczyło ok. 104–114 tys. żołnierzy, 600 dział i ponad 2450 karabinów maszynowych. 

13 sierpnia z północnego wschodu natarły na Warszawę dywizje z radzieckich 3 Armii Łazarewicza i 16 Armii Sołłohuba. 14 sierpnia trwało natarcie wzdłuż linii pomiędzy Wiązowną a Radzyminem, 15 sierpnia polska kontrofensywa doprowadziła do odzyskania Radzymina. 16 sierpnia Wódz Naczelny Józef Piłsudski zdecydował o przeprowadzniu kontruderzenia znad wieprza, kóre miało decydujący wpływ na ostateczne zwycięstwo.17 sierpnia siły obrońców Warszawy linię Biała Podlaska-Międzyrzec-Siedlce-Kałuszyn-Mińsk Mazowiecki. W końcu siły radzieckie przeszły do nieskoordynowanej ucieczki.

Na zwycięstwo Polaków wraz z sojusznikami, nad sowiecką barbarią, wpływ miało złamanie szyfrów Armii Czerwonej przez porucznika Jana Kowalewskiego, zdobycie jednej z dwóch sowieckich radiostacji i węgierskie dostawy uzbrojenia.

Wojna polsko-bolszewicka zakończyła się traktatem pokojowym w Rydze

Źródło: Wikipedia

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura