Ukraina: Zełeński nic nie wie o misji pokojowej Watykanu

Po poniedziałkowej deklaracji papieża na temat zaangażowania Watykanu w misję pokojową, zarówno prezydent Zełeński jak i rzecznik Kremla zaprzeczają jakiejkolwiek wiedzy na ten temat. Potwierdza ją jednak Waszyngton.
Wołodymyr Zełenski  Ukraina: Zełeński nic nie wie o misji pokojowej Watykanu
Wołodymyr Zełenski / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/President.gov.ua

"Dzieje się to bez naszej wiedzy i błogosławieństwa"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zapewnił 2 maja, że "nic mu nie wiadomo", aby Watykan uczestniczył w jakiejś misji na rzecz przywrócenia pokoju w jego kraju. 

- Jeśli jakieś rozmowy na ten temat się toczą, to dzieje się to bez naszej wiedzy i błogosławieństwa – stwierdził w rozmowie z amerykańską stacją CNN pragnący zachować anonimowość urzędnik z bliskiego otoczenia prezydenta. Był to jego komentarz do niedawnej wypowiedzi Franciszka, iż "obecnie trwa tajna misja [pokojowa]", o której nie może on jednak podać żadnych szczegółów. Z kolei w Waszyngtonie oświadczono, że jest wiedza o wysiłkach Watykanu w tym kierunku, ale nie ma żadnych konkretnych danych na ten temat.

Konferencja na pokładzie samolotu

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem papież, wracając do Watykanu z podróży na Węgry, spotkał się 30 kwietnia na pokładzie samolotu z dziennikarzami i właśnie w rozmowie z nimi wspomniał o tej sprawie. Oznajmił, iż obecnie trwa tajna misja w sprawie pokoju na Ukrainie, ale nie może ujawnić żadnych jej szczegółów. Jednocześnie zapewnił, że opowie o niej, gdy zaistnieją odpowiednie warunki, podkreślając przy tym, że “cały świat jest zainteresowany drogą do pokoju” i dodając, iż on sam ze swej strony uczyni w tej sprawie “wszystko, co będzie mógł”.

I właśnie w odpowiedzi na te stwierdzenia Ojca Świętego szef państwa ukraińskiego oświadczył, że nic nie wie o takich rozmowach, a gdyby nawet się one toczyły, to działoby się tak bez wiedzy i przyzwolenia władz w Kijowie. Wcześniej w jednym z wywiadów prezydent powtórzył, że rozmowy pokojowe z rosyjskim dyktatorem Putinem są obecnie niemożliwe. "Dzisiaj jest on terrorystą, który jeszcze nie dotrzymuje słowa".

Spotkanie z premierem Ukrainy

25 kwietnia papież przyjął premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, który m.in. poprosił Franciszka o pomoc w odzyskaniu dzieci ukraińskich, wywiezionych przez okupantów do Rosji. Przedstawił mu również ukraiński plan przywrócenia pokoju i ponowił zaproszenie do odwiedzin jego kraju.

W październiku 2022 Biskup Rzymu wezwał do "rozmów pokojowych" między prezydentami Ukrainy i Rosji.

Biały Dom

Tymczasem rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre oświadczyła 2 bm. w Waszyngtonie, iż Stany Zjednoczone wiedzą o działaniach Watykanu "na rzecz stworzenia układu pokojowego między Ukrainą a Rosją", ale zaznaczyła, że nie ma nic od powiedzenia w tej sprawie. "Ja po prostu pozostawię to" – ucięła dalsze pytania na ten temat.

kg (KAI/Yahoo/RISU) / Kijów

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe