Ks. Newton: Ekumenizm uprzejmości to nie jedność, o którą modlił się Jezus

Nawet specjaliści od ekumenizmu nie zdają sobie sprawy, jak doniosłym wydarzeniem było utworzenie przez Benedykta XVI ordynariatu dla byłych anglikanów – mówi ks. Keith Newton, były anglikański biskup i pierwszy przełożony ordynariatu w Anglii i Walii.
ks. Keith Newton Ks. Newton: Ekumenizm uprzejmości to nie jedność, o którą modlił się Jezus
ks. Keith Newton / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/James Bradley

Spełniony ekumenizm

Ks. Newton przypomina, że przed niemal 14 laty Kościół po raz pierwszy otworzył drzwi dla tradycji, która została ukształtowana w nurcie reformacji. - To jedyny taki przypadek w chrześcijaństwie zachodnim, spełniony ekumenizm - stwierdza.

Przyznaje on, że niektórzy nadal postrzegają jego wiernych jako katolików niepełnych, na wpół anglikanów. Sceptycznie podchodzą do nich również niektórzy anglikanie, zwłaszcza prokatoliccy. Istnienie ordynariatu przypomina im bowiem o decyzji, którą powinni byli podjąć. Ks. Newton zapewnia, że nigdy nie żałował przejścia na katolicyzm, ani przez chwilę, choć i Kościół katolicki, jak dodaje, doprowadza go niekiedy do szaleństwa. Ale jest to, jak podkreśla, Kościół założony przez Jezusa. Dowód na to stanowi właśnie otwartość katolicyzmu na różne tradycje.

"Ekumenizm uprzejmości"

Ks. Newton sceptycznie spogląda natomiast na przyszłość ekumenicznych relacji ze Wspólnotą Anglikańską. Jak można rozmawiać z Kościołem, w którym wielu wierzy, że może być małżeństwo między dwoma mężczyznami? To całkowicie sprzeczne z katolickim pojmowaniem stworzenia i sakramentu małżeństwa. Jego zdaniem dziś mamy do czynienia z „ekumenizmem uprzejmości”. Pozostajemy dla siebie mili i grzeczni, ale brak mi pewności, czy w taki sposób uda się pójść naprzód, a nie jest to jedność, o którą modlił się Jezus – mówi angielski duchowny.

Zwierzchnik ordynariatu dla byłych anglikanów przyznaje, że jego wierni charakteryzują się też większym sceptycyzmem w podejściu do synodalności, bo oni już tego kiedyś doświadczyli. W rzeczywistości niektórzy ludzie mają swoje plany, mówią głośniej niż inni i osiągają wszystko, czego chcieli. Widzimy, co się dzieje w Kościele katolickim, na przekór temu, co mówił Ojciec Święty, kiedy rozpoczynał się ów proces, że nie chodzi w nim o doktrynę. Wygrywają mniejszości, bo pozostali się nie angażują. Ich postulaty przechodzą. Mówią, że ludzi to obchodzi, choć większość katolików wcale tak nie myśli – dodaje ks. Newton w wywiadzie dla portalu NCR.

Radio Watykańskie / Londyn


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Emerytury
Stażowe