Zbigniew Kuźmiuk: Scholz nie zaliczy swojego wystąpienia w PE do udanych

Wczoraj w Parlamencie Europejskim wystąpił kanclerz Niemiec Olaf Scholz w ramach debat o „Przyszłości Europy” i wszystko wskazuje na to, że nie będzie tego pobytu zaliczał do udanych.
Olaf Scholz Zbigniew Kuźmiuk: Scholz nie zaliczy swojego wystąpienia w PE do udanych
Olaf Scholz / PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Okazało się, że jego wystąpienie nie zostało dobrze przyjęte, tak naprawdę w debacie wystąpili głównie europosłowie z Niemiec z różnych frakcji politycznych, którzy głównie atakowali politykę niemieckiego rządu.

Bronili Scholza tylko niemieccy europosłowie z S&D, wszyscy pozostali krytykowali jego politykę, nawet przedstawiciele frakcji Zielonych, z którymi przecież w Niemczech są w koalicji rządowej.

Przemówienie Scholza w PE

Scholz wprawdzie zaczął swoje wystąpienie od przypomnienia, że przemawia w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej, którą wywołali Niemcy, ale nawet się nie zająknął na temat odpowiedzialności materialnej za skutki tej straszliwej hekatomby.

Bardzo wyrozumiale podszedł także do niemieckiej polityki, a w konsekwencji także tej unijnej wobec Rosji, która spowodowała uzależnienie UE od surowców energetycznych z tego kraju, stwierdził, że nie ma potrzeby zastanawiania się nad przeszłością, trzeba raczej patrzeć w przyszłość, kiedy Europa będzie już niezależna od tych surowców.

Niestety nie było nawet słowa przeproszenia innych krajów UE za to, że niemiecka polityka wobec Rosji doprowadziła do poważnego uzależnienia UE od surowców energetycznych i w związku z tym po ataku Rosji na Ukrainę ponoszą one z tego tytułu ogromne dodatkowe koszty.

Odpowiedź na wywody kanclerza

Chyba ku zaskoczeniu kanclerza Niemiec w debacie nie miał on zbyt wielu zwolenników, tak naprawdę bronili go tylko europosłowie z jego kraju, należący do europejskiej Lewicy, wszyscy pozostali wręcz bezpardonowo go atakowali.

Najmocniejsze wystąpienie pod tym względem wygłosił przewodniczący frakcji ECR prof. Ryszard Legutko, który powiedział wprost, że w sytuacji dwóch wielkich błędów Niemiec, czyli zaproszenia imigrantów w 2015 roku (herzlich willkommen Angeli Merkel) i prób „obłaskawiania” Rosji poprzez gigantyczne zakupy surowców energetycznych, sugestie powierzenia przyszłości Europy w ręce niemiecko-francuskie są nie do zaakceptowania, głównie przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Ale był także cały szereg wystąpień innych niemieckich europosłów, którzy mówili wprost o poważnych problemach Niemiec, ze szwankującą infrastrukturą, ogromną przestępczością, zapóźnioną edukacją i słabnącą opieką medyczną.

Wprawdzie Scholz spotkał się z mocną krytyką skutków swojego rządzenia w Niemczech, ale w PE w sposób oficjalny przedstawił strategię swojego rządu dotyczącą przyszłości Unii Europejskiej.

Jego zdaniem rozszerzenie UE o Ukrainę, Mołdawię, Gruzję i kraje bałkańskie będzie możliwe tylko pod warunkiem zmian w Traktatach, w tym w szczególności zniesienia zasady jednomyślności szczególnie w sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz sprawach podatkowych.

Scholz zasugerował takie rozwiązanie podczas swojego wystąpienia na uniwersytecie w Czechach, ale teraz powtórzył je już oficjalnie w PE, co oznacza, że Niemcy zgodzą się na rozszerzenie UE tylko w sytuacji, kiedy zostanie zniesiona zada jednomyślności.

Stawia to przed naszym krajem nie lada wyzwanie, jesteśmy bowiem głównym orędownikiem szybkiego przyjęcia Ukrainy do UE i jednocześnie jest nie do przyjęcia dla nas przyjęcie zasady jednomyślności, nawet gdyby miało to dotyczyć tylko dwóch obszarów, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz spraw podatkowych.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe