Reynders nie pozostawia złudzeń: Odblokowanie nowelizacji ustawy o SN w TK NIE GWARANTUJE WYPŁATY KPO

Jednym z najważniejszych punktów jego wypowiedzi było odniesienie się do kwestii odblokowania w Trybunale Konstytucyjnym nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która według wymagań Brukseli zawiera możliwość wzajemnego „testowania niezależności” sędziów, czyli de facto arbitralnego orzekania przez starych sędziów o tym, kto spośród sędziów powołanych przez Andrzeja Dudę może orzekać, co uderza w fundamentalną konstytucyjną prerogatywę Prezydenta RP.
Orzeczenie TK nie odblokuje KPO
Według polskiej strony rządowej orzeczenie przez TK konstytucyjności noweli i podpis Prezydenta, miałyby „odblokować wypłatę KPO”. Jak donosi RMF komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders nie pozostawia co do tego wątpliwości. Według niego Komisja Europejska będzie czekać na wniosek o wypłatę ze strony polskiej. – Dopiero wtedy ocenimy. Jest z pewnością postęp, ale ocenimy to po przesłaniu wniosku o wypłatę – stwierdził. I dodał, że na pewno nie zakończy to „kłopotów z praworządnością w Polsce”.
Reynders „zszokowany”
Komisarz poczuł się również „zszokowany” komentarzem polskiego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który skrytykował wyrok TSUE ws.
– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.
W zeszły poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo UE. Europejski Trybunał tym samym uwzględnił skargę Komisji Europejskiej wniesioną w kwietniu 2021 r. KE zarzucała Polsce, że nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o SN i niektórych innych ustaw z 2019 roku naruszają prawo UE.