Przełom ws. Reduty Ordona? Jest decyzja ministra Glińskiego

- Reduta Ordona to prawdziwy symbol niezłomności w walce o niepodległą Polskę. Zaliczała się ona do linii umocnień z okresu powstania listopadowego z 1831 roku. Lokalizację Reduty udało się potwierdzić za sprawą badań w 2010 roku. Wiadomo, że dzieło fortyfikacyjne znajdowało się przy ulicy Na Bateryjce, a nie jak podejrzewano do niedawna przy ulicy Mszczonowskiej w Warszawie. Dotychczas zabezpieczono 2600 przedmiotów, do których zaliczały się zarówno większe elementy, np. uzbrojenia, jak i mniejsze takie, jak monety. Dodatkowo na miejscu odkryto szczątki stu kilkudziesięciu żołnierzy pochodzenia polskiego i rosyjskiego. Reduta Ordona nie została ostatecznie ukończona. Teraz zgodnie z najnowszą decyzją zezwalającą Państwowemu Muzeum Archeologicznemu na prowadzenie badań możliwe będzie „określenie pełnego przebiegu umocnień Reduty Ordona oraz wydobycie pozostałych szczątków żołnierzy walczących w bitwie i zapewnienie im godnego pochówku - pisaliśmy w czerwcowym artykule dotyczącym przełomu ws. badań archeologicznych na terenie Reduty Ordona nr 54.
Jak podaje portal DoRzeczy.pl, szczątki ekshumowane przez archeologów w okresie 2010-2013 będą pochowane prawdopodobnie na cmentarzu św. Wawrzyńca w Warszawie.
Najlepsza informacja dla Reduty Ordona
Komentarz w sprawie badań przeprowadzanych na terenie Reduty Ordona zostawił minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
- 7.06.2023 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał już zgodę na badania archeologiczne na działkach właścicieli prywatnych, z terminem ich zakończenia do 31.12.2024 r. - przekazał rzecznik prasowy ministra.
Minister Gliński potwierdził tym samym, że na tym terenie zostaną przeprowadzone kolejne niezbędne badania.
- Data ich rozpoczęcia jest częściowo uzależniona od przeprowadzenia kompleksowej analizy funkcjonalno-przestrzennej dla upamiętnienia, która jest obecnie realizowana. Analiza ta jest niezbędna z uwagi na konieczność zrealizowania upamiętnienia zgodnie z wymogami ustawowymi oraz specyfiką organizacji miejsc pamięci, aby podjąć ostateczną decyzję co do formy i charakteru upamiętnienia - informuje biuro prasowe resortu kultury.
Jak przekazali archeolodzy z Pogotowia Archeologicznego, jest to przełomowa, a zarazem najlepsza informacja dla Reduty Ordona nr 54 od wielu lat. Żołnierze zostaną w końcu godnie pochowani, a ważne badania przeprowadzone do końca. Jest to wielki przełom.
- Decyzja ministra kultury Piotra Glińskiego, dotycząca pochówku na cmentarzu św. Wawrzyńca żołnierzy walczących na Reducie Ordona, stanowi zakończenie wieloletniego impasu decyzyjnego. Jest ona ukłonem w kierunku społecznych oczekiwań i szczęśliwym zwieńczeniem losów powstańców poległych w boju za Ojczyznę, których szczątki już od niemal dwustu lat czekają na godny pochówek - stwierdził Adrian Kłos, uczestnik badań na Reducie Ordona i społeczny opiekun zabytków.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Katastrofa samolotu w Chrcynnie. Są wyniki sekcji zwłok