REKLAMA

Romuald Szeremietiew: Rosja realizuje agresywny scenariusz

Z dr. hab. nauk wojskowych, profesorem Akademii Sztuki Wojennej Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceministrem i p.o. ministrem obrony narodowej, rozmawiał Mariusz Kamieniecki z "Naszego Dziennika".
 Romuald Szeremietiew: Rosja realizuje agresywny scenariusz
/ Romuald Szeremietiew, screen YT
Romuald Szeremietiew w rozmowie wskazał, dlaczego ćwiczenia wojskowe "Zapad 2017" budzą taki niepokój krajów bałtyckich. 
 

Historia działań rosyjskich jasno wskazuje na pewien powtarzający się scenariusz, mianowicie rozpoczyna się od ćwiczeń wojskowych, a kończy się inwazją, np. na Gruzję. Przypomnę, że ćwiczenia wojskowe Rosja organizowała również przed aneksją Krymu. Teraz mamy duże manewry „Zapad 2017” na Białorusi


- mówił Szeremietiew. 
 

Obserwujemy konsekwentne działania Kremla zmierzające do odzyskania przez Rosję pozycji światowego supermocarstwa


- dodał. Profesor informuje, że Rosja zamówiła ponad cztery tysiące wagonów do transportu sprzętu i wojska. Szykuje zatem bardzo duży przerzut wojsk rosyjskich i pojawia się pytanie, czy jedynym zadaniem takiej armii będzie udział w manewrach wojskowych. Eksperci szacują, że może chodzić nawet o 100 tysięcy żołnierzy.
 

Obserwując obecność wojsk NATO na wschodniej flance, trzeba stwierdzić, że bardziej pełnią one rolę PR-owską, niż są realną siłą, która byłaby w stanie skutecznie odeprzeć atak wroga. 


- mówił Romuald Szeremietiew. Dodał, że obecność wojsk sojuszniczych jest potrzebna jako strategiczny element odstraszania przeciwnika i dla poprawy samopoczucia Polski, ale jeśli chodzi o militarną zdolność odparcia agresji, to dziś mógłby z tym być problem. Zaakcentował jednak, że USA są największą potęgą militarną na świecie i ten fakt ma bardzo duże znaczenie w kontekście podejmowanych przez Rosję działań.
 

Stany Zjednoczone mają świadomość swojej rzeczywistej potęgi. I to jest wystarczający argument, który powinien powstrzymywać Rosję przed nieprzemyślanymi, a w konsekwencji szkodliwymi dla nas działaniami z jej strony


- stwierdził prof. Szeremietiew.

źródło: naszdziennik.pl

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura