Tak prof. Legutko odpowiedział na forum PE Olafowi Scholzowi. Poruszenie na sali [VIDEO]

Internauci przypomnieli dosadne wystąpienie prof. Ryszarda Legutki dot. polityki Niemiec, wygłoszone w maju, w obecności kanclerza Olafa Scholza, które wywołało duże poruszenie w Parlamencie Europejskim. Przypominamy to wystąpienie, ponieważ jest niezwykle aktualne także dzisiaj, kiedy w Brukseli trwa intensywna debata nad zmianami traktatów unijnych.
Ryszard Legutko Tak prof. Legutko odpowiedział na forum PE Olafowi Scholzowi. Poruszenie na sali [VIDEO]
Ryszard Legutko / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / European Parliament

Aby zrozumieć rolę Niemiec, trzeba zacząć od podstawowego pytania. Jakim systemem politycznym jest Unia Europejska? Twierdzę, że jest to połączenie oligarchii i tyranii większości 

– mocno rozpoczął swoje wystąpienie prof. Legutko. Już po tych słowach na sali Parlamentu Europejskiego zapanowało poruszenie.

„Wielcy gracze robią, co chcą”

Parlament funkcjonuje oczywiście jako tyrania większości, a Komisja [Europejska – red.] jako instytucja typowo oligarchiczna, niewybieralna, z ograniczoną legitymacją demokratyczną i niekwestionowaną żądzą władzy

– podkreślił prof. Legutko, ponownie wywołując niezadowolenie w parlamencie.

O ile dobrze zrozumiałem panie kanclerzu, chce pan, aby to ciało [KE – red.] miało jeszcze większą władzę. Ale filarami europejskiej oligarchii są wielcy gracze wśród państw członkowskich, a największym są oczywiście Niemcy. Wielcy gracze robią co chcą, nigdy nie zawracają sobie głowy konsultowaniem się z kimkolwiek i nazywają to przywództwem. A ponieważ system głosowania w Radzie zabezpiecza ich interesy, istnieje niewielka szansa, że zostaną przegłosowani

– wskazał polityk. Dodał, że „spośród wielu grzechów, jakie popełniły niemieckie rządy, wymieni dwa”. 

Kryzys migracyjny, kiedy to Niemcy samodzielnie otworzyły granice Unii, oraz ostatnio energetyczny i bezpieczeństwa, który wynika z długiej i mrocznej tradycji romansów politycznych z Rosją

– zaznaczył prof. Legutko i ironizował, że „dziś niemieccy politycy biją się w piersi i obiecują, że w przyszłości będą grzecznymi chłopcami”. Zwrócił uwagę jednak, że „problem z dużymi graczami polega na tym, że mogą obiecać wszystko, a pokuta jest dla nich równie łatwa, jak nieistotna”. 

„Nie mogłem uwierzyć własnym uszom”

Gdy usłyszałem, że najlepszą opcją byłaby stopniowa ewolucja systemu weta i ewolucja weta w polityce zagranicznej, po prostu nie mogłem uwierzyć własnym uszom

– wskazał prof. Legutko i podkreslił, że „polityka rosyjska była najbardziej spektakularną katastrofą unijnych wielkich graczy, a ci, którzy są za nią najbardziej odpowiedzialni, chcą mieć większą władzę w polityce zagranicznej”. 

Logika, która za tym stoi, zdumiewa umysł: „im więcej schrzanimy, tym więcej władzy chcemy”. Logika powinna być odwrotna: "ponieważ tak bardzo schrzaniliście, powinniście być trzymani w ryzach tak długo, jak to możliwe"

– powiedział europoseł. 

„Kanclerzu Scholz, nie łudzę się…”

Na zakończenie swojego wystąpienia profesor zwrócił się do kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Kanclerzu Scholz, nie łudzę się, że Niemcy poprawią swoje postępowanie. Jesteście za duzi, zbyt pyszni (…) ostatnio przeczytałem pańskie oświadczenie i coś podobnego usłyszałem dzisiaj, o wzięciu przez Niemcy odpowiedzialności za Unię Europejską. Gdyby pan raczył zaspokoić moją intelektualną ciekawość, gdzie w traktatach można przeczytać, o niemieckiej odpowiedzialności za Unię Europejską?

– zapytał Scholza prof. Legutko. Dodał, że „jedyną właściwą rzeczą dla niemieckich rządów byłoby zajęcie tylnych ławek i zgodnie z wymogami higieny politycznej, pozwolić, aby inni prowadzili przedstawienie”. 

Próbowaliście, zawiedliście, powinniście się wycofać. Chyba że, panie kanclerzu, pan lub pana koledzy z europejskiej oligarchii uważacie, że niemieccy przywódcy są wieczni jak diamenty

– podsumował prof. Ryszard Legutko.

Debata nad zmianami traktatów unijnych

Od tygodni w Brukseli trwa debata nad zmianami traktatów unijnych. W październiku w czasie posiedzenia Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęto raport zawierający propozycje zmian w dokumentach założycielskich UE. Treść dokumentu, uzgodniona przez 5 frakcji w PE: EPL, S&D, Renew, Zielonych i Lewicę, zawiera propozycję 267 zmian w Traktatach (TUE i TFUE).

Wśród najważniejszych propozycji znalazły się: eliminacja prawa weta w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, euro jako obowiązkowa waluta dla krajów członkowskich, zmiana struktury Komisji Europejskiej oraz masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie 2 nowych kompetencji wyłącznych UE (art. 3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych (art.4), które obejmowałyby 8 nowych obszarów polityki, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.

 

 


 

POLECANE
Nie żyje partnerka Clinta Eastwooda. Poruszające słowa aktora Wiadomości
Nie żyje partnerka Clinta Eastwooda. Poruszające słowa aktora

Nie żyje Christina Sandera, wieloletnia partnerka aktora Clinta Eastwooda.

Rytuał voodoo powodem śmierci 40 osób Wiadomości
Rytuał voodoo powodem śmierci 40 osób

Tragedia, do której doszło w środę, po raz kolejny ilustruje skalę kryzysu uderzającego w Haiti, karaibskie państwo, rujnowane przez wojny gangów i towarzyszące im przesiedlenia setek tysięcy ludzi - zaznaczyła AFP. Osoby, które przeżyły katastrofę łodzi, powiedziały, że ogień wybuchł, gdy jeden z migrantów zapalił świecę w celu odprawienia ceremonii voodoo, mimo że na pokładzie była benzyna. Wypływający w morze migranci z Haiti praktykują czasami tradycyjne rytuały w celu ochrony przeprawy i uniknięcia straży przybrzeżnej. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) łódź przewoziła ponad 80 osób i udała się z Haiti w kierunku Turks i Caicos, terytorium zależnego Wielkiej Brytanii w Ameryce Środkowej. Haitańska straż przybrzeżna uratowała 41 migrantów. Siedem osób jest w stanie krytycznym. Trwają poszukiwania pozostałych pasażerów - napisała AFP. IOM podkreśliła, że "ekstremalna przemoc w kraju popycha Haitańczyków do coraz bardziej masowych ucieczek". "Brak perspektyw ekonomicznych, załamanie systemu opieki zdrowotnej i zamknięcie szkół sprawiają, że wiele osób uważa migrację za jedyny sposób na przetrwanie" - dodała organizacja. Jej zdaniem od początku roku kraje regionu zmusiły do powrotu na wyspę ponad 86 tys. Haitańczyków. W kraju o populacji ok. 11,5 mln osób żyje obecnie prawie 600 tys. uchodźców wewnętrznych.

TVN24: Odnalezione ciało z raną postrzałową to Jacek Jaworek z ostatniej chwili
TVN24: Odnalezione ciało z raną postrzałową to Jacek Jaworek

Zwłoki mężczyzny, które w piątek odnaleziono w Dąbrowie Zielonej na Śląsku, należą do Jacka Jaworka. Potwierdziły to wyniki badań DNA – informuje TVN24.

Zamach we Lwowie. Nie żyje Iryna Farion z ostatniej chwili
Zamach we Lwowie. Nie żyje Iryna Farion

Nieznany sprawca postrzelił w piątek śmiertelnie byłą posłankę ukraińskiego parlamentu Irynę Farion, nacjonalistkę z partii "Swoboda". – Lekarze zrobili wszystko, co mogli, ale rana była zbyt poważna – przekazał mer Lwowa Andrij Sadowy.

RMF: Zabójca polskiego żołnierza na granicy z Białorusią zidentyfikowany przez służby z ostatniej chwili
RMF: Zabójca polskiego żołnierza na granicy z Białorusią zidentyfikowany przez służby

Polskie służby zidentyfikowały i namierzają człowieka, który zabił 21-letniego polskiego żołnierza, strzegącego granicy z Białorusią – informuje RMF FM.

Nie żyje syn znanej polskiej celebrytki. Nowe informacje z ostatniej chwili
Nie żyje syn znanej polskiej celebrytki. Nowe informacje

Rok temu w Krakowie doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął syn polskiej celebrytki Sylwii Peretti. Są nowe informacje w tej sprawie.

Jest list szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Korneluka pilne
Jest list szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Korneluka

Wirtualna Polska opublikowała odpowiedź szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rousopoulosa na pismo prokuratora Dariusza Korneluka.

Wypadek na A2. Pięć osób walczy o życie z ostatniej chwili
Wypadek na A2. Pięć osób walczy o życie

W sobotę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku, w którym bus uderzył w samochód służby drogowej. Dziewięć osób zostało rannych, w tym pięć w stanie krytycznym.

Trump rozmawiał z Zełenskim. Przyniosę światu pokój i zakończę wojnę z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Zełenskim. "Przyniosę światu pokój i zakończę wojnę"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w nocy z piątku na sobotę rozmowę telefoniczną z republikańskim kandydatem na prezydenta USA Donaldem Trumpem – poinformowały ukraińskie media.

Niemcy: Wnuk Stauffenberga ostrzega przed zagrożeniami demokracji. Wymienia Trumpa, Orbana i PiS Wiadomości
Niemcy: Wnuk Stauffenberga ostrzega przed "zagrożeniami demokracji". Wymienia Trumpa, Orbana i PiS

Wnuk nazisty - Karl Graf Stauffenberg wskazał PiS, węgierski Fidesz i Donalda Trumpa jako anty-przykłady podejścia do podziału władzy.

REKLAMA

Tak prof. Legutko odpowiedział na forum PE Olafowi Scholzowi. Poruszenie na sali [VIDEO]

Internauci przypomnieli dosadne wystąpienie prof. Ryszarda Legutki dot. polityki Niemiec, wygłoszone w maju, w obecności kanclerza Olafa Scholza, które wywołało duże poruszenie w Parlamencie Europejskim. Przypominamy to wystąpienie, ponieważ jest niezwykle aktualne także dzisiaj, kiedy w Brukseli trwa intensywna debata nad zmianami traktatów unijnych.
Ryszard Legutko Tak prof. Legutko odpowiedział na forum PE Olafowi Scholzowi. Poruszenie na sali [VIDEO]
Ryszard Legutko / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / European Parliament

Aby zrozumieć rolę Niemiec, trzeba zacząć od podstawowego pytania. Jakim systemem politycznym jest Unia Europejska? Twierdzę, że jest to połączenie oligarchii i tyranii większości 

– mocno rozpoczął swoje wystąpienie prof. Legutko. Już po tych słowach na sali Parlamentu Europejskiego zapanowało poruszenie.

„Wielcy gracze robią, co chcą”

Parlament funkcjonuje oczywiście jako tyrania większości, a Komisja [Europejska – red.] jako instytucja typowo oligarchiczna, niewybieralna, z ograniczoną legitymacją demokratyczną i niekwestionowaną żądzą władzy

– podkreślił prof. Legutko, ponownie wywołując niezadowolenie w parlamencie.

O ile dobrze zrozumiałem panie kanclerzu, chce pan, aby to ciało [KE – red.] miało jeszcze większą władzę. Ale filarami europejskiej oligarchii są wielcy gracze wśród państw członkowskich, a największym są oczywiście Niemcy. Wielcy gracze robią co chcą, nigdy nie zawracają sobie głowy konsultowaniem się z kimkolwiek i nazywają to przywództwem. A ponieważ system głosowania w Radzie zabezpiecza ich interesy, istnieje niewielka szansa, że zostaną przegłosowani

– wskazał polityk. Dodał, że „spośród wielu grzechów, jakie popełniły niemieckie rządy, wymieni dwa”. 

Kryzys migracyjny, kiedy to Niemcy samodzielnie otworzyły granice Unii, oraz ostatnio energetyczny i bezpieczeństwa, który wynika z długiej i mrocznej tradycji romansów politycznych z Rosją

– zaznaczył prof. Legutko i ironizował, że „dziś niemieccy politycy biją się w piersi i obiecują, że w przyszłości będą grzecznymi chłopcami”. Zwrócił uwagę jednak, że „problem z dużymi graczami polega na tym, że mogą obiecać wszystko, a pokuta jest dla nich równie łatwa, jak nieistotna”. 

„Nie mogłem uwierzyć własnym uszom”

Gdy usłyszałem, że najlepszą opcją byłaby stopniowa ewolucja systemu weta i ewolucja weta w polityce zagranicznej, po prostu nie mogłem uwierzyć własnym uszom

– wskazał prof. Legutko i podkreslił, że „polityka rosyjska była najbardziej spektakularną katastrofą unijnych wielkich graczy, a ci, którzy są za nią najbardziej odpowiedzialni, chcą mieć większą władzę w polityce zagranicznej”. 

Logika, która za tym stoi, zdumiewa umysł: „im więcej schrzanimy, tym więcej władzy chcemy”. Logika powinna być odwrotna: "ponieważ tak bardzo schrzaniliście, powinniście być trzymani w ryzach tak długo, jak to możliwe"

– powiedział europoseł. 

„Kanclerzu Scholz, nie łudzę się…”

Na zakończenie swojego wystąpienia profesor zwrócił się do kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Kanclerzu Scholz, nie łudzę się, że Niemcy poprawią swoje postępowanie. Jesteście za duzi, zbyt pyszni (…) ostatnio przeczytałem pańskie oświadczenie i coś podobnego usłyszałem dzisiaj, o wzięciu przez Niemcy odpowiedzialności za Unię Europejską. Gdyby pan raczył zaspokoić moją intelektualną ciekawość, gdzie w traktatach można przeczytać, o niemieckiej odpowiedzialności za Unię Europejską?

– zapytał Scholza prof. Legutko. Dodał, że „jedyną właściwą rzeczą dla niemieckich rządów byłoby zajęcie tylnych ławek i zgodnie z wymogami higieny politycznej, pozwolić, aby inni prowadzili przedstawienie”. 

Próbowaliście, zawiedliście, powinniście się wycofać. Chyba że, panie kanclerzu, pan lub pana koledzy z europejskiej oligarchii uważacie, że niemieccy przywódcy są wieczni jak diamenty

– podsumował prof. Ryszard Legutko.

Debata nad zmianami traktatów unijnych

Od tygodni w Brukseli trwa debata nad zmianami traktatów unijnych. W październiku w czasie posiedzenia Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęto raport zawierający propozycje zmian w dokumentach założycielskich UE. Treść dokumentu, uzgodniona przez 5 frakcji w PE: EPL, S&D, Renew, Zielonych i Lewicę, zawiera propozycję 267 zmian w Traktatach (TUE i TFUE).

Wśród najważniejszych propozycji znalazły się: eliminacja prawa weta w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, euro jako obowiązkowa waluta dla krajów członkowskich, zmiana struktury Komisji Europejskiej oraz masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie 2 nowych kompetencji wyłącznych UE (art. 3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych (art.4), które obejmowałyby 8 nowych obszarów polityki, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.

 

  

Polecane
Emerytury
Stażowe