Tusk ma poważny problem. „To niechciane stanowisko”
Nie ma chętnych na stanowisko ministra zdrowia w przyszłym rządzie Donalda Tuska. Choć wszystkie inne resorty cieszą się dużym zainteresowaniem, to akurat do tego ministerstwa nie pali się żadna partia tworząca nową koalicję
– donosi RMF FM we wtorek.
Czytaj również: Polityk PO szokuje: „Trzaskowski wygrał wybory prezydenckie w 2020 roku”
Problem z wyłonieniem ministra zdrowia
W publikacji poinformowano, że minister zdrowia to zdecydowanie niechciane stanowisko w ekipie, która najprawdopodobniej utworzy przyszły rząd. Dzieje się tak dlatego, ponieważ szefa tego resortu od samego początku czekają potężne problemy do rozwiązania – w kolejce do podniesienia pensji czekają lekarze, wiele szpitali zmaga się z potężnymi długami, na horyzoncie widnieją protesty medyków, system nie funkcjonuje dobrze, a na wszystko brakuje pieniędzy.
Co ciekawe, podpisana 10 listopada umowa koalicyjna pomiędzy Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą zakłada np. zniesienie limitów na leczenie przez NFZ. Jest to koszt rzędu 25 miliardów złotych, a skąd wziąć na to pieniądze – nie wiadomo.
Czytaj także: Nieoficjalnie: Jest decyzja KE. Polska otrzyma niebawem 5 miliardów euro z KPO
Każdy minister zdrowia odchodził przytłoczony problemami. Nie ma więc chętnych do powtarzania ich losu. Tego stanowiska nie chcą nawet wymieniane ostatnio Izabela Leszczyna z PO ani Joanna Mucha z Polski 2050
– podaje RMF FM.
Wybory parlamentarne 2023. Kontekst
Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.
Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Liczni komentatorzy są jednak zdania, że misja Morawieckiego skazana jest na niepowodzenie, a rząd najprawdopodobniej utworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska.