[sondaż] Czym Sejm powinien zająć się w pierwszej kolejności? Polacy odpowiedzieli
Za co w pierwszej kolejności powinien zabrać się rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy?
– brzmiało pytanie zadane w sondażu.
Oto najważniejsze zadania dla nowego Sejmu
48,4 proc. Polaków uważa, że najważniejszym zadaniem nowego rządu powinno być odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Z kolei 41,3 proc. badanych twierdzi, że priorytetem powinna być reforma służby zdrowia.
38,3 proc. uważa, że najważniejsza jest reforma wymiaru sprawiedliwości.
Na dalszych miejscach znalazły się: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. złotych, kontynuowanie wielkich projektów infrastrukturalnych, zmiany w mediach publicznych, uporządkowanie podatków czy rozliczenie rządów PiS.
Drugi krok konstytucyjny. Premierem Tusk?
W ubiegłą środę marszałek Sejmu poinformował, że 11 grudnia o godz. 10 premier Mateusz Morawiecki wygłosi exposé, a ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.
Kandydata na premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18.
10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.