21 projektów – wspólne minimum polityczne prezentują: Czesław Bielecki, Jan Parys i Krzysztof Janik

Czesław Bielecki, Jan Parys i Krzysztof Janik zaprezentowali 27 czerwca w Warszawie założenia 21 projektów – wspólnego minimum politycznego. Stawiają sobie za cel osiągnięcie ponadpartyjnego porozumienia co do podstawowych dla Polski kwestii w dziedzinie bezpieczeństwa państwa, infrastruktury krytycznej oraz inwestycji i reform.
Prezentacja 21 projektów, 27 czerwca 2024r., briefing w Warszawie 21 projektów – wspólne minimum polityczne prezentują: Czesław Bielecki, Jan Parys i Krzysztof Janik
Prezentacja 21 projektów, 27 czerwca 2024r., briefing w Warszawie / Agnieszka Żurek

Czas wygasić wojnę kulturową

Autorzy projektu w 21 punktach nakreślili podstawowe obszary, jakie, w ich opinii, powinny stać się przedmiotem ponadpartyjnego minimum politycznego, podkreślając konieczność zakończenia „wojny kulturowej” oraz uniezależnienia polityki zagranicznej od bieżącej polityki krajowej – szczególnie w obecnej sytuacji trwania wojny hybrydowej z Polską.

Czas, jaki dzieli nasz kraj od konieczności stawienia czoła ewentualnej zbrojnej agresji, jest nieodległy. Presja na granicy z Białorusią, coraz częstsze „przypadkowe” pożary lub wybuchy w kraju czy wreszcie ofiary na granicy, w tym śmierć polskiego żołnierza, są tylko stopniami eskalacji konfliktu, który jest sterowany przez wrogie państwa

– wskazują Bielecki, Janik i Parys.

W tej sytuacji krytycznie ważne jest, aby wszystkie konkurujące siły polityczne porozumiały się co do politycznego minimum, by Polska jak najlepiej przygotowała się na możliwy nadchodzący konflikt i inne wyzwania, z którymi zmierzymy się w przyszłych dekadach. Minimum to, w naszym przekonaniu, składa się z trzech zasadniczych powiązanych ze sobą komponentów: 1) związanego bezpośrednio z bezpieczeństwem i obroną, 2) związanego z infrastrukturą krytyczną i 3) związanego z inwestycjami dla rozwoju i konkurencyjności. Dlatego też definiujemy projekty polityczne, które powinny być kotwicami niezbędnych zmian

– tłumaczą.

CZYTAJ TAKŻE: Paulina Matysiak zawieszona. Wcześniej wraz z posłem PiS utworzyła ruch „Tak dla Rozwoju”

Autorzy projektu „wspólnego minimum politycznego” apelują o próbę wspólnego, ponadpartyjnego określenia racji stanu.

Niewątpliwie jej ważnym elementem powinno być pozycjonowanie Polski jako kraju sprawczego w Unii Europejskiej, a także docelowo jako członka grupy G-20. Jako aktywny członek NATO nasz kraj powinien współtworzyć jego strategię, a następnie realizować ją, dając tym samym przykład sojusznikom, sygnalizując wiarygodne i stabilne partnerstwo

– wskazują.

W ich opinii sposobem na wygaszenie wojny kulturowej byłby powrót do kompromisu aborcyjnego oraz zapewnienie prawnych gwarancji dla związków jednopłciowych, bez nazywania ich małżeństwami. Proponują także reset ustrojowy w kwestii sądownictwa i przerwanie szkodliwego dualizmu prawnego. Chcą kontroli migracji, wpływania na kierunki, z jakich się ona dokonuje, oraz działań na rzecz asymilacji imigrantów. Wskazują także na konieczność przeciwdziałania emigracji polskich obywateli i skłonienie do powrotu z zagranicy najzdolniejszych ludzi poprzez zaoferowanie im wsparcia w karierze.

To nie ma być nowa partia

Podczas briefingu w Warszawie Czesław Bielecki, Jan Parys i Krzysztof Janik przedstawili swój program działań, zapewniając, że nie dążą oni do uformowania kolejnej partii politycznej ani do wystawienia własnego kandydata w wyborach prezydenckich, ale przeciwnie – do ponadpartyjnego wywierania nacisku na polityków w celu przełamania impasu i osiągnięcia porozumienia koniecznego do wspólnego działania dla dobra kraju.

Wybory parlamentarne, samorządowe i europejskie powinny zakończyć okres brutalnej walki politycznej. Dobro kraju jest ważniejsze niż interesy ugrupowań politycznych. Szczególna odpowiedzialność za państwo spoczywa jak zawsze na tych siłach, którym większość wyborców powierzyła sprawowanie władzy. Nie zamierzamy stwierdzać, które z ugrupowań politycznych w Polsce ma rację, a które błądzi. Nie oczekujemy deklaracji o jedności, rozumiemy, że nie jest to możliwe. Zresztą demokracja polega na bogactwie życia politycznego. Na pewno jednak konsens jest możliwy i niezbędny

– podkreślili. 

CZYTAJ TAKŻE: „Rzeczpospolita” o pomyśle Tuska: Propaganda Dla Tumanów

Poniżej prezentujemy pełną treść 21 projektów – wspólnego minimum politycznego.

Bezpieczeństwo i obrona państwa

Wypracowanie wspólnego podejścia do celu, jakim jest wystawienie 300-tysięcznych dobrze wyszkolonych i wyposażonych sił zbrojnych.

Rozbudowa rezerw WP, w tym poprzez szkolenie obywateli na krótkich kursach przysposobienia wojskowego. Opowiadamy się za budową nowego systemu edukacji dla bezpieczeństwa, obejmującego także osoby będące poza systemem instytucjonalnej edukacji.

Budowa centrum zarządzania kryzysowego dla najwyższych władz państwowych (prezydent, rząd, prezydium Sejmu i Senatu), a także centrów regionalnych.

Budowa sieci schronów podwójnego zastosowania dla ludności, zwłaszcza w rejonach koncentracji zabudowy (z magazynami energii i żywności) i wdrożenie nowych standardów technicznych dla planowanej zabudowy.

Współpraca przemysłów zbrojeniowych Polski i innych sojuszniczych państw we wszystkich tych przypadkach, gdy są one komplementarne. Dotyczy to także przemysłu kosmicznego.

Państwowa inwestycja w kształcenie specjalistów i w utworzenie wytwórni produkującej na dużą skalę nowoczesne materiały wybuchowe.

Infrastruktura krytyczna

Zakończenie budowy Via Carpatia i Rail Baltica.

Wybudowanie Drogi Północno-Wschodniej (DPW), czyli powiązanej z Via Baltica strategicznej drogi łączącej Redzikowo i Trójmiasto z Bramą Suwalską.

Budowa intermodalnego terminala w Zamościu wraz z rozbudową kontroli fitosanitarnej po stronie sąsiadów, dla efektywnej wymiany handlowej z Ukrainą.

Rozpoczęcie budowy i dalsza etapowa rozbudowa CPK wraz z infrastrukturą kolejową i drogową.

Cyberbezpieczeństwo cywilne – wprowadzenie w cywilnej infrastrukturze krytycznej standardów bezpieczeństwa cyfrowego analogicznych do tych istniejących w systemie bankowym.

Rozbudowa portów morskich; w tym Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni, Terminala Kontenerowego w Świnoujściu, Terminala dla farm wiatrowych offshore wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

Budowa dużej i małej (SMR) energetyki jądrowej i inwestycja w bezpieczną sieć przesyłową.

Inwestycja w 100% pokrycie całego kraju szerokopasmowym dostępem do Internetu.

Inwestycje i reformy dla rozwoju i konkurencyjności

Ustalenie optimum ograniczającego Zielony Ład.

Przyjęcie zasady, że dla strategicznych (pilnych i ważnych) projektów wykraczających poza rutynowe działania administracji państwowej zatrudnia się zewnętrzne zespoły zadaniowe na zasadzie outsourcingu (SPV) lub powierzenia.

Stworzenie platformy wsparcia inwestycyjnego dla innowacyjnych projektów, w szczególności w kwestiach strategicznych technologii (typu „dual use”) dla obronności, w tym technologii AI.

Wsparcie inwestycyjne dla rodzimej produkcji API – substancji czynnych niezbędnych do wytwarzania leków, dla uniezależnienia się od ich importu.

Zintegrowanie na jednej platformie rozstrzygnięć obejmujących planowanie przestrzenne, gospodarkę nieruchomościami, budownictwo i infrastrukturę oraz ochronę środowiska naturalnego i kulturowego dla przyspieszenia inwestycji.

Wdrożenie propodażowej polityki mieszkaniowej. Odblokowanie uzbrojonych terenów będących głównie w gestii Skarbu Państwa i poprzez inwestowanie w infrastrukturę zapobieganie dalszemu rozpraszaniu zabudowy.

Przeprowadzenie reformy podziałów administracyjnych w sposób odpowiadający policentrycznej sieci miast jako ośrodków rozwojowych, redukcja liczby powiatów do ok. 150 i ewentualne skorygowanie liczby województw.


Agnieszka Żurek


 

POLECANE
Niemcy: Wnuk Stauffenberga ostrzega przed zagrożeniami demokracji. Wymienia Trumpa, Orbana i PiS Wiadomości
Niemcy: Wnuk Stauffenberga ostrzega przed "zagrożeniami demokracji". Wymienia Trumpa, Orbana i PiS

Wnuk nazisty - Karl Graf Stauffenberg wskazał PiS, węgierski Fidesz i Donalda Trumpa jako anty-przykłady podejścia do podziału władzy.

Niemcy nie dotrzymują obietnic klimatycznych Wiadomości
Niemcy nie dotrzymują obietnic klimatycznych

Niemcy nie zawarły w budżecie pełnej kwoty obiecanej na walkę ze "zmianami klimatu".

Joe Biden zaatakował Donalda Trumpa polityka
Joe Biden zaatakował Donalda Trumpa

Amerykanie zobaczyli w czwartek tego samego Donalda Trumpa, którego odrzucili cztery lata temu; pokonam go przy urnie wyborczej - powiedział prezydent USA Joe Biden, komentując wystąpienie swojego rywala w ostatnim dniu konwencji wyborczej Partii Republikańskiej w Milwaukee.

Nie żyje trener wielkich skoczków narciarskich Wiadomości
Nie żyje trener wielkich skoczków narciarskich

Nie żyje Risto Pirttimäki, który był trenerem m.in. legendarnego Mattiego Nykänena.

Ojciec jednej z aresztowanych urzędniczek ujawnia nowe szokujące fakty polityka
Ojciec jednej z aresztowanych urzędniczek ujawnia nowe szokujące fakty

Ojciec aresztowanej urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości przekazał szokujące doniesienia ws. warunków przetrzymywania jego córki.

Nie żyje polski turysta z ostatniej chwili
Nie żyje polski turysta

Odnaleziono ciało polskie turysty, który spadł z grani w słowackich Tatrach.

Krwawe protesty w Bangladeszu: 105 osób zginęło podczas starć protestujących z policją Wiadomości
Krwawe protesty w Bangladeszu: 105 osób zginęło podczas starć protestujących z policją

Do ogromnej fali brutalności doszło podczas protestów w Bangladeszu.

Mocne wsparcie dla Donalda Trumpa: zobacz występ legendy wrestlingu Hulka Hogana podczas wiecu polityka
Mocne wsparcie dla Donalda Trumpa: zobacz występ legendy wrestlingu Hulka Hogana podczas wiecu

Jestem tu dziś wieczorem, ponieważ chcę, aby świat wiedział, że Donald Trump jest prawdziwym amerykańskim bohaterem i jestem dumny, że mogę wspierać mojego bohatera, kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych - powiedział legendarny wrestler Hulk Hogan.

Dziecko ofiarą rosyjskiego ataku z ostatniej chwili
Dziecko ofiarą rosyjskiego ataku

Wśród ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na Mikołajów jest dziecko.

Tak niemiecka technologia trafia do objętej sankcjami Rosji Wiadomości
Tak niemiecka technologia trafia do objętej sankcjami Rosji

Towary wrażliwe w dalszym ciągu docierają z Niemiec do Rosji i są wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym.

REKLAMA

21 projektów – wspólne minimum polityczne prezentują: Czesław Bielecki, Jan Parys i Krzysztof Janik

Czesław Bielecki, Jan Parys i Krzysztof Janik zaprezentowali 27 czerwca w Warszawie założenia 21 projektów – wspólnego minimum politycznego. Stawiają sobie za cel osiągnięcie ponadpartyjnego porozumienia co do podstawowych dla Polski kwestii w dziedzinie bezpieczeństwa państwa, infrastruktury krytycznej oraz inwestycji i reform.
Prezentacja 21 projektów, 27 czerwca 2024r., briefing w Warszawie 21 projektów – wspólne minimum polityczne prezentują: Czesław Bielecki, Jan Parys i Krzysztof Janik
Prezentacja 21 projektów, 27 czerwca 2024r., briefing w Warszawie / Agnieszka Żurek

Czas wygasić wojnę kulturową

Autorzy projektu w 21 punktach nakreślili podstawowe obszary, jakie, w ich opinii, powinny stać się przedmiotem ponadpartyjnego minimum politycznego, podkreślając konieczność zakończenia „wojny kulturowej” oraz uniezależnienia polityki zagranicznej od bieżącej polityki krajowej – szczególnie w obecnej sytuacji trwania wojny hybrydowej z Polską.

Czas, jaki dzieli nasz kraj od konieczności stawienia czoła ewentualnej zbrojnej agresji, jest nieodległy. Presja na granicy z Białorusią, coraz częstsze „przypadkowe” pożary lub wybuchy w kraju czy wreszcie ofiary na granicy, w tym śmierć polskiego żołnierza, są tylko stopniami eskalacji konfliktu, który jest sterowany przez wrogie państwa

– wskazują Bielecki, Janik i Parys.

W tej sytuacji krytycznie ważne jest, aby wszystkie konkurujące siły polityczne porozumiały się co do politycznego minimum, by Polska jak najlepiej przygotowała się na możliwy nadchodzący konflikt i inne wyzwania, z którymi zmierzymy się w przyszłych dekadach. Minimum to, w naszym przekonaniu, składa się z trzech zasadniczych powiązanych ze sobą komponentów: 1) związanego bezpośrednio z bezpieczeństwem i obroną, 2) związanego z infrastrukturą krytyczną i 3) związanego z inwestycjami dla rozwoju i konkurencyjności. Dlatego też definiujemy projekty polityczne, które powinny być kotwicami niezbędnych zmian

– tłumaczą.

CZYTAJ TAKŻE: Paulina Matysiak zawieszona. Wcześniej wraz z posłem PiS utworzyła ruch „Tak dla Rozwoju”

Autorzy projektu „wspólnego minimum politycznego” apelują o próbę wspólnego, ponadpartyjnego określenia racji stanu.

Niewątpliwie jej ważnym elementem powinno być pozycjonowanie Polski jako kraju sprawczego w Unii Europejskiej, a także docelowo jako członka grupy G-20. Jako aktywny członek NATO nasz kraj powinien współtworzyć jego strategię, a następnie realizować ją, dając tym samym przykład sojusznikom, sygnalizując wiarygodne i stabilne partnerstwo

– wskazują.

W ich opinii sposobem na wygaszenie wojny kulturowej byłby powrót do kompromisu aborcyjnego oraz zapewnienie prawnych gwarancji dla związków jednopłciowych, bez nazywania ich małżeństwami. Proponują także reset ustrojowy w kwestii sądownictwa i przerwanie szkodliwego dualizmu prawnego. Chcą kontroli migracji, wpływania na kierunki, z jakich się ona dokonuje, oraz działań na rzecz asymilacji imigrantów. Wskazują także na konieczność przeciwdziałania emigracji polskich obywateli i skłonienie do powrotu z zagranicy najzdolniejszych ludzi poprzez zaoferowanie im wsparcia w karierze.

To nie ma być nowa partia

Podczas briefingu w Warszawie Czesław Bielecki, Jan Parys i Krzysztof Janik przedstawili swój program działań, zapewniając, że nie dążą oni do uformowania kolejnej partii politycznej ani do wystawienia własnego kandydata w wyborach prezydenckich, ale przeciwnie – do ponadpartyjnego wywierania nacisku na polityków w celu przełamania impasu i osiągnięcia porozumienia koniecznego do wspólnego działania dla dobra kraju.

Wybory parlamentarne, samorządowe i europejskie powinny zakończyć okres brutalnej walki politycznej. Dobro kraju jest ważniejsze niż interesy ugrupowań politycznych. Szczególna odpowiedzialność za państwo spoczywa jak zawsze na tych siłach, którym większość wyborców powierzyła sprawowanie władzy. Nie zamierzamy stwierdzać, które z ugrupowań politycznych w Polsce ma rację, a które błądzi. Nie oczekujemy deklaracji o jedności, rozumiemy, że nie jest to możliwe. Zresztą demokracja polega na bogactwie życia politycznego. Na pewno jednak konsens jest możliwy i niezbędny

– podkreślili. 

CZYTAJ TAKŻE: „Rzeczpospolita” o pomyśle Tuska: Propaganda Dla Tumanów

Poniżej prezentujemy pełną treść 21 projektów – wspólnego minimum politycznego.

Bezpieczeństwo i obrona państwa

Wypracowanie wspólnego podejścia do celu, jakim jest wystawienie 300-tysięcznych dobrze wyszkolonych i wyposażonych sił zbrojnych.

Rozbudowa rezerw WP, w tym poprzez szkolenie obywateli na krótkich kursach przysposobienia wojskowego. Opowiadamy się za budową nowego systemu edukacji dla bezpieczeństwa, obejmującego także osoby będące poza systemem instytucjonalnej edukacji.

Budowa centrum zarządzania kryzysowego dla najwyższych władz państwowych (prezydent, rząd, prezydium Sejmu i Senatu), a także centrów regionalnych.

Budowa sieci schronów podwójnego zastosowania dla ludności, zwłaszcza w rejonach koncentracji zabudowy (z magazynami energii i żywności) i wdrożenie nowych standardów technicznych dla planowanej zabudowy.

Współpraca przemysłów zbrojeniowych Polski i innych sojuszniczych państw we wszystkich tych przypadkach, gdy są one komplementarne. Dotyczy to także przemysłu kosmicznego.

Państwowa inwestycja w kształcenie specjalistów i w utworzenie wytwórni produkującej na dużą skalę nowoczesne materiały wybuchowe.

Infrastruktura krytyczna

Zakończenie budowy Via Carpatia i Rail Baltica.

Wybudowanie Drogi Północno-Wschodniej (DPW), czyli powiązanej z Via Baltica strategicznej drogi łączącej Redzikowo i Trójmiasto z Bramą Suwalską.

Budowa intermodalnego terminala w Zamościu wraz z rozbudową kontroli fitosanitarnej po stronie sąsiadów, dla efektywnej wymiany handlowej z Ukrainą.

Rozpoczęcie budowy i dalsza etapowa rozbudowa CPK wraz z infrastrukturą kolejową i drogową.

Cyberbezpieczeństwo cywilne – wprowadzenie w cywilnej infrastrukturze krytycznej standardów bezpieczeństwa cyfrowego analogicznych do tych istniejących w systemie bankowym.

Rozbudowa portów morskich; w tym Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni, Terminala Kontenerowego w Świnoujściu, Terminala dla farm wiatrowych offshore wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

Budowa dużej i małej (SMR) energetyki jądrowej i inwestycja w bezpieczną sieć przesyłową.

Inwestycja w 100% pokrycie całego kraju szerokopasmowym dostępem do Internetu.

Inwestycje i reformy dla rozwoju i konkurencyjności

Ustalenie optimum ograniczającego Zielony Ład.

Przyjęcie zasady, że dla strategicznych (pilnych i ważnych) projektów wykraczających poza rutynowe działania administracji państwowej zatrudnia się zewnętrzne zespoły zadaniowe na zasadzie outsourcingu (SPV) lub powierzenia.

Stworzenie platformy wsparcia inwestycyjnego dla innowacyjnych projektów, w szczególności w kwestiach strategicznych technologii (typu „dual use”) dla obronności, w tym technologii AI.

Wsparcie inwestycyjne dla rodzimej produkcji API – substancji czynnych niezbędnych do wytwarzania leków, dla uniezależnienia się od ich importu.

Zintegrowanie na jednej platformie rozstrzygnięć obejmujących planowanie przestrzenne, gospodarkę nieruchomościami, budownictwo i infrastrukturę oraz ochronę środowiska naturalnego i kulturowego dla przyspieszenia inwestycji.

Wdrożenie propodażowej polityki mieszkaniowej. Odblokowanie uzbrojonych terenów będących głównie w gestii Skarbu Państwa i poprzez inwestowanie w infrastrukturę zapobieganie dalszemu rozpraszaniu zabudowy.

Przeprowadzenie reformy podziałów administracyjnych w sposób odpowiadający policentrycznej sieci miast jako ośrodków rozwojowych, redukcja liczby powiatów do ok. 150 i ewentualne skorygowanie liczby województw.


Agnieszka Żurek 

Polecane
Emerytury
Stażowe