Kto zostanie nowym premierem Francji?
Pozostali kandydaci to: koordynator krajowy ugrupowania Manuel Bompard, posłanka i współprzewodnicząca Instytutu La Boetie, będącego zapleczem intelektualnym partii, Clemence Guette oraz szefowa grupy parlamentarnej LFI Mathilde Panot.
Czytaj także: To już koniec wczasów all inclusive, jakie znamy? Rygorystyczne zmiany w hotelach
Kto kandydatem na premiera?
Francja Nieujarzmiona wchodzi w skład Nowego Frontu Ludowego (NFP), który niespodziewanie wygrał wybory parlamentarne, rozpisane przez prezydenta Emmanuela Macrona po porażce jego formacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Lewica jest podzielona - przypomina "Le Monde", opisując obecną sytuację w koalicji. Pierwszym politykiem, który przedstawił swoją kandydaturę wewnątrz NFP był przewodniczący Socjalistów Olivier Faure. Jednak ugrupowanie Melenchona nie zgadza się z tym wyborem.
Ponadto Francja Nieujarzmiona jest największą siłą polityczną w Nowym Froncie Ludowym i to ona powinna podjąć ostateczną decyzję - sądzi potencjalny kandydat na premiera Manuel Bompard, cytowany przez "Le Monde".
Bompard nie jest osamotniony w tej opinii. Anonimowy polityk partii Ekologów, która również wchodzi w skład lewicowej formacji, uważa, że przedstawienie listy potencjalnych kandydatów jest dobrym ruchem. "To otwiera przestrzeń do dyskusji" - ocenił.
Jednocześnie czwórka polityków Francji Nieujarzmionej ogłosiła w piątek, że odchodzi z partii i w ramach Nowego Frontu Ludowego tworzy oddzielną formację o nazwie Association pour la Republique sociale et ecologique (Stowarzyszenie dla Społecznej i Ekologicznej Republiki), w skrócie L'Apres (Później). Politycy tej formacji oddzielili się już wcześniej od Melenchona, krytykując go i domagając się większego pluralizmu. Na razie jest to mała formacja polityczna, ale pokazuje rozłam wewnątrz radykalnej lewicy.
Czytaj także: Euro w Chorwacji: widzimy już pierwsze skutki wprowadzenia tej waluty
Kontekst: wybory we Francji
Nowy Front Ludowy zdobył najwięcej mandatów (182) spośród wszystkich formacji politycznych startujących w wyborach, które zakończyły się w niedzielę. Obóz prezydencki zajął drugie miejsce (168 mandatów), a na trzecim jest - prawicowe Zjednoczenie Narodowe, czyli dawny Front Narodowy Marine Le Pen (143 mandaty).