35. urodziny litewskiego Solidarumas. "Idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic”

W sobotę 10 sierpnia, wiceprzewodniczący związku zawodowego Solidarność Bartłomiej Mickiewicz wraz z Mateuszem Szymańskim kierownikiem Biura Zagranicznego KK NSZZ “S” brali udział w obchodach 35-lecia powstania Litewskiego Związku Zawodowego “Solidarumas”.
 35. urodziny litewskiego Solidarumas.
/ fot. Mateusz Szymański

Pierwszym punktem wizyty w Wilnie był zabytkowy Cmentarz na Rossie. Tam na cmentarzu wojskowym znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłduskiej, u boku której złożono serce jej syna, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zastępca przewodniczącego “S” Bartłomiej Mickiewicz oddał hołd polskiemu bohaterowi i złożył wieniec przy grobie jego matki.

Następnie delegacja Solidarności udała się na uroczystości związkowe, gdzie Bartłomiej Mickiewicz odczytał w imieniu przewodniczącego “S” list skierowany do litewskich związkowców i ich liderki Kristiny Krupavičienė. 

Piotr Duda napisał w nim, że zarówno Solidarność jak i Solidarumas “mają wspólne korzenie w dążeniu do wolności, sprawiedliwości społecznej oraz obrony praw pracowniczych”. 

– U nas, w Polsce, ta walka rozpoczęła się już w 1980 roku. Zainicjowaliśmy wówczas wielki marsz ku wolności i demokracji. Wy dołączyliście do nas w 1989 roku i również wzięliście na sztandar piękne hasło solidarności. Nasza historia jest dowodem na to, że idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic – podkreślił. 

Szef “S” wskazał też na aktualne problemy i wyzwania z jakimi mierzą się pracownicy. Z jednej strony są to zmiany na rynku pracy promujące postawy indywidualistyczne, a z drugiej strony “coraz agresywniej wdrażana polityka klimatyczna UE, która podmywa fundamenty gospodarek państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym także zagraża działalności związków zawodowych”.  

Wspomniał również o proponowanych na Litwie rozwiązaniach uderzających w swobodę działania związków zawodowych. – Oceniam je krytycznie i nie rozumiem jak w czasach, gdy tyle mówi się o znaczeniu partnerów społecznych i dialogu, politycy mogą utrudniać nam funkcjonowanie – dodał. 

Przewodniczący największego w Polsce związku zawodowego zaznaczył, że oba związki – polski i litewski – łączy “wspólna wizja świata pracy, w którym prawa pracowników są szanowane, a godność i sprawiedliwość społeczna stanowią fundament”. 

Na koniec, Bartłomiej Mickiewicz wyraził w imieniu polskiego Związku gotowość do dalszej współpracy i wsparcia, a także przekazał przewodniczącej Litewskiego Związku Zawodowego “Solidarumas” pamiątkową tablicę ze słowami Ojca Świętego Jana Pawła II: “Dla realizacji sprawiedliwości społecznej w różnych częściach świata, w różnych krajach i we wzajemnych pomiędzy nimi stosunkach, potrzebne są coraz to nowe fronty solidarności ludzi pracy, a także solidarności z ludźmi pracy”. 

35 lat Solidarumas 

Przewodnicząca Solidarumas mówiła w swoim wystąpieniu o tym, jak litewski Związek wspomagał pracowników w trudnym okresie transformacji ustrojowej, gdy wartość wynagrodzeń spadała a bezrobocie rosło. Za kluczowe w tamtym okresie uznała utrzymanie przemysłu i niedopuszczenie do likwidacji zakładów pracy.  

– Na przestrzeni 35 lat, mimo wielu trudności, udawało się przeprowadzić pozytywne zmiany, jak choćby uruchomienie trójstronnego dialogu społecznego. Solidarumas był aktywny na arenie międzynarodowej, brał udział i organizował konferencje, seminaria i szkolenia – wskazywała Kristina Krupavičienė.  

W czasie kongresu głos zabrała również Tea Jarc, Sekretarz Konfederalna ETUC. Mówiła ona o wyzwaniach dotyczących zmian na rynku pracy, a także zagrożeniach dla samych związków zawodowych. Wskazywała, że atakowane jest podstawowe prawo jakim jest prawo do strajku. Podkreślała również, że związki zawodowe powinny być otwarte i gotowe na przyjęcie wszystkich grup pracowniczych oraz zawierania nowoczsnych układów zbiorowych pracy. Obecni byli także przedstawiciele armeńskich, szwedzkich i łotewskich związków zawodowych.  

Zdalnie z uczestnikami spotkania połączył się także przewodniczący EZA Luc Van den Brande, który chwalił współpracę litewskiego związku z Europejskim Centrum ds. Pracowniczych.  

Uroczystościom towarzyszyły również merytoryczne dyskusje w ramach panelu partnerów społecznych, podczas którego rozmawiano na temat wyzwań dotyczących dialogu społecznego. 

Po wystąpieniach gości przeprowadzono debatę, której tematem była zapowiedź  
Prezydenta Litwy o przekształceniu kraju w państwo dobrobytu. Jej uczestnikami byli przedstawiciele tamtejszych ugrupowań politycznych.  

Na koniec wręczono nagrody dla liderów związkowych zasłużonych dla litewskiego związku zawodowego Solidarumas.

“Wzorowali się na ideach Solidarności” 

– Uroczystość była bardzo zacna, zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci. Problemy pracownicze w Polsce są tożsame z tymi na Litwie, dlatego w czasie spotkania padła deklaracja o dalszej współpracy naszych związków. Słyszeliśmy również w trakcie przemówień, że litewski związek Solidarumas wzorował się na ideach polskiej Solidarności, co jest dla nas bardzo ważne. Na pewno będziemy starali się zacieśniać współprace na polu służb publicznych i mundurowych. Wiemy, że Solidarumas ma w tym obszarze sukcesy, więc będziemy korzystać z ich doświadczeń. Rozmawiamy również o zacieśnieniu naszej współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej, aby głos związkowców z naszego regionu był bardziej słyszalny – powiedział nam po spotkaniu wiceszef “S” Bartłomiej Mickiewicz. 


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

35. urodziny litewskiego Solidarumas. "Idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic”

W sobotę 10 sierpnia, wiceprzewodniczący związku zawodowego Solidarność Bartłomiej Mickiewicz wraz z Mateuszem Szymańskim kierownikiem Biura Zagranicznego KK NSZZ “S” brali udział w obchodach 35-lecia powstania Litewskiego Związku Zawodowego “Solidarumas”.
 35. urodziny litewskiego Solidarumas.
/ fot. Mateusz Szymański

Pierwszym punktem wizyty w Wilnie był zabytkowy Cmentarz na Rossie. Tam na cmentarzu wojskowym znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłduskiej, u boku której złożono serce jej syna, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zastępca przewodniczącego “S” Bartłomiej Mickiewicz oddał hołd polskiemu bohaterowi i złożył wieniec przy grobie jego matki.

Następnie delegacja Solidarności udała się na uroczystości związkowe, gdzie Bartłomiej Mickiewicz odczytał w imieniu przewodniczącego “S” list skierowany do litewskich związkowców i ich liderki Kristiny Krupavičienė. 

Piotr Duda napisał w nim, że zarówno Solidarność jak i Solidarumas “mają wspólne korzenie w dążeniu do wolności, sprawiedliwości społecznej oraz obrony praw pracowniczych”. 

– U nas, w Polsce, ta walka rozpoczęła się już w 1980 roku. Zainicjowaliśmy wówczas wielki marsz ku wolności i demokracji. Wy dołączyliście do nas w 1989 roku i również wzięliście na sztandar piękne hasło solidarności. Nasza historia jest dowodem na to, że idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic – podkreślił. 

Szef “S” wskazał też na aktualne problemy i wyzwania z jakimi mierzą się pracownicy. Z jednej strony są to zmiany na rynku pracy promujące postawy indywidualistyczne, a z drugiej strony “coraz agresywniej wdrażana polityka klimatyczna UE, która podmywa fundamenty gospodarek państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym także zagraża działalności związków zawodowych”.  

Wspomniał również o proponowanych na Litwie rozwiązaniach uderzających w swobodę działania związków zawodowych. – Oceniam je krytycznie i nie rozumiem jak w czasach, gdy tyle mówi się o znaczeniu partnerów społecznych i dialogu, politycy mogą utrudniać nam funkcjonowanie – dodał. 

Przewodniczący największego w Polsce związku zawodowego zaznaczył, że oba związki – polski i litewski – łączy “wspólna wizja świata pracy, w którym prawa pracowników są szanowane, a godność i sprawiedliwość społeczna stanowią fundament”. 

Na koniec, Bartłomiej Mickiewicz wyraził w imieniu polskiego Związku gotowość do dalszej współpracy i wsparcia, a także przekazał przewodniczącej Litewskiego Związku Zawodowego “Solidarumas” pamiątkową tablicę ze słowami Ojca Świętego Jana Pawła II: “Dla realizacji sprawiedliwości społecznej w różnych częściach świata, w różnych krajach i we wzajemnych pomiędzy nimi stosunkach, potrzebne są coraz to nowe fronty solidarności ludzi pracy, a także solidarności z ludźmi pracy”. 

35 lat Solidarumas 

Przewodnicząca Solidarumas mówiła w swoim wystąpieniu o tym, jak litewski Związek wspomagał pracowników w trudnym okresie transformacji ustrojowej, gdy wartość wynagrodzeń spadała a bezrobocie rosło. Za kluczowe w tamtym okresie uznała utrzymanie przemysłu i niedopuszczenie do likwidacji zakładów pracy.  

– Na przestrzeni 35 lat, mimo wielu trudności, udawało się przeprowadzić pozytywne zmiany, jak choćby uruchomienie trójstronnego dialogu społecznego. Solidarumas był aktywny na arenie międzynarodowej, brał udział i organizował konferencje, seminaria i szkolenia – wskazywała Kristina Krupavičienė.  

W czasie kongresu głos zabrała również Tea Jarc, Sekretarz Konfederalna ETUC. Mówiła ona o wyzwaniach dotyczących zmian na rynku pracy, a także zagrożeniach dla samych związków zawodowych. Wskazywała, że atakowane jest podstawowe prawo jakim jest prawo do strajku. Podkreślała również, że związki zawodowe powinny być otwarte i gotowe na przyjęcie wszystkich grup pracowniczych oraz zawierania nowoczsnych układów zbiorowych pracy. Obecni byli także przedstawiciele armeńskich, szwedzkich i łotewskich związków zawodowych.  

Zdalnie z uczestnikami spotkania połączył się także przewodniczący EZA Luc Van den Brande, który chwalił współpracę litewskiego związku z Europejskim Centrum ds. Pracowniczych.  

Uroczystościom towarzyszyły również merytoryczne dyskusje w ramach panelu partnerów społecznych, podczas którego rozmawiano na temat wyzwań dotyczących dialogu społecznego. 

Po wystąpieniach gości przeprowadzono debatę, której tematem była zapowiedź  
Prezydenta Litwy o przekształceniu kraju w państwo dobrobytu. Jej uczestnikami byli przedstawiciele tamtejszych ugrupowań politycznych.  

Na koniec wręczono nagrody dla liderów związkowych zasłużonych dla litewskiego związku zawodowego Solidarumas.

“Wzorowali się na ideach Solidarności” 

– Uroczystość była bardzo zacna, zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci. Problemy pracownicze w Polsce są tożsame z tymi na Litwie, dlatego w czasie spotkania padła deklaracja o dalszej współpracy naszych związków. Słyszeliśmy również w trakcie przemówień, że litewski związek Solidarumas wzorował się na ideach polskiej Solidarności, co jest dla nas bardzo ważne. Na pewno będziemy starali się zacieśniać współprace na polu służb publicznych i mundurowych. Wiemy, że Solidarumas ma w tym obszarze sukcesy, więc będziemy korzystać z ich doświadczeń. Rozmawiamy również o zacieśnieniu naszej współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej, aby głos związkowców z naszego regionu był bardziej słyszalny – powiedział nam po spotkaniu wiceszef “S” Bartłomiej Mickiewicz. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe