Niemcy obiecali Litwinom brygadę pancerną, która ciągle nie może dojechać
Planowane lokalizacje Bundeswehry na Litwie to Rūdninkai koło Wilna i Rukla koło Kowna. Trzon brygady mają stanowić 122 batalion piechoty pancernej (Oberviechtach), 203 batalion pancerny (Augustdorf) oraz wielonarodowa grupa bojowa Paktu Północnoatlantyckiego NATO na Litwie. Ale ciągle nie stanowią.
Niemcy bronią się przed krytyką, zarzucającą im celowe zwlekanie, że nigdy wcześniej nie stacjonowała za granicą jednostka Bundeswehry tej wielkości, dlatego organizacja takiego przedsięwzięcia jest dla nich bardzo trudna.
Następni żołnierze dopiero w październiku
Wiosną na Litwę dotarło w zależności od źródła tej informacji zaledwie 20 - 21 żołnierzy Bundeswehry, którzy należą do wstępnego dowództwa. Od tego czasu nie wiele się zmieniło.
— Naszym głównym zadaniem w tej chwili jest przygotowanie się do rozpoczęcia rozmieszczania zespołu. Do października spodziewamy się kolejnych 120 żołnierzy
- powiedział Pułkownik André Hastenrath, szef wstępnego dowództwa Bundeswehry na Litwie.
Pułkownik Hastenrath tłumaczy dalej, że chodzi nie tylko o potrzeby wojskowe, ale także cywilne, takie jak zakwaterowanie, miejsca w szkołach i opieka medyczna. Jego zdaniem organizacja tego zaplecza jeszcze potrwa i jest budowana przez Litwinów. Niemcy oczekują oprócz koszar i obiektów szkoleniowych, również mieszkań dla członków Bundeswehry rozmieszczonych na Litwie i ich rodzin, a także szkoły, ośrodków opieki oraz dobrych połączeń komunikacyjnych.
Niemcy żądają wysokich standardów infrastrukturalnych
Medium Business Insider podało, że niemiecki minister obrony Boris Pistorius miał usłyszeć od Litwinów dwie opcje odnoszące się do infrastruktury cywilnej. Albo Niemcy wprowadzą się do tymczasowych mieszkań i zrezygnują wstępnie ze szkół i innych obiektów, które nie zostały jeszcze zbudowane, albo brygada zostanie przeniesiona znacznie później, niż planowano. Według Business Insider, uzgodniono, że druga opcja jest korzystniejsza dla niemieckich wojsk, co oznacza, że brygada może być w pełni gotowa dopiero pod koniec 2028 lub na początku 2029 roku, co najmniej rok później niż planowano.
Litewski minister obrony narodowej Laurynas Kasčiūnas powiedział, że plany awaryjne przewidują, że jeśli niemieckie wojska już przebywające na Litwie nagle będą potrzebować infrastruktury, która nie jest jeszcze gotowa, zostanie im tymczasowo zaoferowana inna istniejąca już infrastruktura.