Znany polski malarz nie żyje

Profesor Antoni Fałat zmarł 9 września w wieku 81 lat - poinformowała w piątek PAP Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Antoni Fałat był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - .
Świeca / zdjęcie poglądowe Znany polski malarz nie żyje
Świeca / zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Nie żyje znany malarz Antoni Fałat

Przypomniano, że "prace profesora znajdują się w najważniejszych kolekcjach w Polsce, m.in w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Toruniu oraz Galerii Narodowej Zachęta". "W ostatnich latach artysta został odznaczony tytułem Zasłużony dla Warszawy, a także został nagrodzony w konkursie o Nagrodę C. K. Norwida" - czytamy w informacji.

Wyjaśniono, że "Antoni Fałat odszedł po ciężkiej chorobie", a "ostatnie lata spędził w ukochanym Nadrzeczu w gronie najbliższych".

"Przez kilkadziesiąt lat współpracował z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Straciliśmy wybitnego Artystę i wielkiego Przyjaciela..." - podkreśliły we wpisie Katarzyna Napiórkowska, Magda Napiórkowska i Justyna Napiórkowska.

W dołączonym biogramie zaznaczono, że "Profesor Antoni Fałat (1942-2024) należał do najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych", który "w sposób konsekwentny realizował w swojej twórczości bardzo osobliwą i odrębną artystyczną wizję".

"Artysta był jednocześnie uważnym świadkiem i czynnym komentatorem przemian współczesnego świata. Obrazy Antoniego Fałata znajdują się w najważniejszych zbiorach publicznych w Polsce. Pokazywane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce i na świecie, m.in. w siedzibie ONZ w Genewie (2005) oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli (2015)"

- napisano.

Zwrócono uwagę, że "Profesor Antoni Fałat od swojego debiutu artystycznego konsekwentnie realizował w malarstwie swoją wizję artystyczną, rozpoczętą studiami na wydziale malarstwa warszawskiej ASP pod kierunkiem Aleksandra Kobzdeja, w której dowodził pełnej empatii i uważności postawy wobec spraw aktualnych Polski i dziedzictwa historycznego". "Jednocześnie Antoni Fałat jako twórca Europejskiej Akademii Sztuk zrealizował ambitny zamysł stworzenia uczelni artystycznej, realizującej postulat klasycznego modelu kształcenia artystycznego w międzynarodowym kontekście" - wyjaśniono.

Przypomniano, że "powołana przez profesora Antoniego Fałata w 1992 r. Europejska Akademia Sztuk z siedzibą w Warszawie była jedną z pierwszych w Polsce uczelni niepublicznych o międzynarodowym profilu działalności". "Na uczelni kształcili się studenci z Polski oraz z kilkunastu państw świata. Kadrę pedagogiczną na zaproszenie profesora Antoniego Fałata tworzyli natomiast artyści z różnych ośrodków akademickich Europy i świata" - napisano.

Artysta otrzymał liczne nagrody i odznaczenia

"Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1969 r. Młody twórca natychmiast podjął bardzo aktywny udział w życiu artystycznym, wpisując się w nurt kontestacyjny wobec ówczesnej sytuacji w kraju. Stworzył grupę +Aut+ (+Aut Pictura Aut Nihil+), której motto wskazywało na pierwszorzędną rolę nadaną malarstwu w osobistej hierarchii artysty. Grupa +O poprawę+, której Antoni Fałat był inicjatorem postulowała natomiast zmiany w obiegu sztuki, na rzecz stworzenia systemu obiegu sztuki bliżej powiązanego ze sprawami swoich czasów"

- czytamy w informacji.

W 1997 r. Antoni Fałat został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był także laureatem Złotego Medalu na III Festiwalu Sztuk Pięknych Zachęta oraz Złotego Medalu Bielskiej Jesieni. Wyjaśniono, że "w 2024 r. Antoni Fałat otrzymał tytuł Zasłużony dla Warszawy oraz znalazł się w gronie nagrodzonych finalistów Nagrody im. C. K. Norwida". "Antoni Fałat otrzymał także Złoty Medal +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+. Był także członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP" - dodano.

Przypomniano, że "artysta przez wiele lat współpracował z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, która zorganizowała jego wystawy m.in. w Warszawie i w Brukseli".

"Prace Antoniego Fałata znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (m.in. +Cyklista+, 1975), +Dziękuję Ci za kafelek śmierci+, 1989), Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie (m.in. +Spokój+, 1983), +Wy żyjecie godnie, a my wygodnie+, 1984), Galerii Narodowej Zachęta (m.in. obrazy +Polska rodzina z końca wieku+, 1986; +Europa+, 1974; +Na balu+, 1977; +Mały Mehoffer+, b.d.), w Muzeum w Gandawie"

- czytamy w przesłanej informacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach

ZOBACZ RÓWNIEŻ:"Powinna wylecieć na zbity pysk". Burza po emisji popularnego programu

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Komunikat dla mieszkańców Warszawy

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham. "Nie pożyje zbyt długo"

 


 

POLECANE
TV Republika: Tak małżeństwo znanych dziennikarzy wykorzystywało swoje wpływy Wiadomości
TV Republika: Tak małżeństwo znanych dziennikarzy wykorzystywało swoje wpływy

Polski Komitet Olimpijski ma domagać się zwrotu około 200 tys. zł od swojej byłej księgowej Hanny Bielczyk-Długosz. Kobieta jest matką Dominiki Długosz z "Newsweeka" i teściową Mariusza Gierszewskiego z "Radia Zet" – informuje Telewizja Republika.

Te kanały TVP idą pod nóż Wiadomości
Te kanały TVP idą pod nóż

Telewizja Polska zamierza zrezygnować z kilku tradycyjnych kanałów tematycznych. Mają zniknąć: młodzieżowy Alfa TVP, lifestylowy TVP Kobieta, a także dokumentalne TVP Nauka i TVP Dokument – informuje serwis press.pl.

Giertych zarzuca Radiu Maryja pobieranie haraczu. Radio Maryja odpowiada w liście otwartym: Kiedyś pan nas bronił gorące
Giertych zarzuca Radiu Maryja "pobieranie haraczu". Radio Maryja odpowiada w liście otwartym: Kiedyś pan nas bronił

Do naszej Redakcji wpłynął list otwarty Redakcji Radio Maryja do mec. Romana Giertycha w odpowiedzi na jego insynuacje ws. pobierania rzekomego "haraczu" - #HaraczDlaRydzyka płaciły prawie wszystkie ministerstwa. Każdy minister płacił ile mógł na zakonnika z naszych pieniędzy? Zleciłem pisanie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 228 kk. - pisze Roman Giertych. Odpowiedź Radia Maryja w formie listu otwartego publikujemy w całości. Śródtytuły pochodzą od Redakcji Tysol.pl.

Liczba wykastrowanych dzieci może być sporo zaniżona tylko u nas
Liczba wykastrowanych dzieci może być sporo zaniżona

Wyznawcy ideologii gender twierdzą, że nie krzywdzą nieletnich. Jest to jednak bzdura – najnowsze badania pokazują bowiem, że denializm płciowy skrzywdził tysiące dzieci i nastolatków w samych USA w ostatnich latach.

Szokująca rozmowa Kingi Gajewskiej z dziennikarzem Rzeczpospolitej gorące
Szokująca rozmowa Kingi Gajewskiej z dziennikarzem "Rzeczpospolitej"

"Posługiwanie się przekleństwami w rozmowie z dziennikarzem nie przystoi" – pisze w swoim tekście dziennikarz "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak i przekazuje, jak wyglądała jego rozmowa telefoniczna z poseł Kingą Gajewską z Platformy Obywatelskiej.

To zaszczyt pana poznać. Jarosław Kaczyński spotkał się z młodzieżą [WIDEO] Wiadomości
"To zaszczyt pana poznać". Jarosław Kaczyński spotkał się z młodzieżą [WIDEO]

W sieci pojawiło się zaskakujące nagranie z obchodów miesięcznicy. Grupa młodzieży, która znalazła się pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej otoczyła Jarosława Kaczyńskiego i z wielką frajdą przywitała się z liderem PiS.

Prezydent chce wygłosić orędzie do Sejmu. Hołownia odpowiada gorące
Prezydent chce wygłosić orędzie do Sejmu. Hołownia odpowiada

Prezydent Andrzej Duda chce wygłosić orędzie do Sejmu w rocznicę wyborów parlamentarnych, 15 października – przekazał szef jego gabinetu Marcin Mastalerek. Marszałek Izby Szymon Hołownia, poinformował, że zaproponował prezydentowi, by orędzie wygłosił 16 października.

Mecenas spotkał się z ks. Michałem Olszewskim. Niepokojące słowa pilne
Mecenas spotkał się z ks. Michałem Olszewskim. Niepokojące słowa

Mecenas Michał Skwarzyński tuż po spotkaniu z księdzem Michałem Olszewskim przekazał najnowsze informacje dotyczące aresztowanego duchownego.

Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska Wiadomości
Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski poinformował w czwartek, że rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała ze stanowiska prezesa Rafała Krzemienia. Dodał, że powodem odwołania było "niedochowanie najwyższych standardów" przy powoływaniu dyrektorów regionalnych.

Pałac Buckingham. Szokująca decyzja Kate Middleton z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Szokująca decyzja Kate Middleton

Księżna Walii Kate Middleton i Książę William złożyli niespodziewaną wizytę w Southport, spotykając się z rodzinami ofiar ataków. To pierwsze wspólne wystąpienie po zakończeniu leczenia Księżnej.

REKLAMA

Znany polski malarz nie żyje

Profesor Antoni Fałat zmarł 9 września w wieku 81 lat - poinformowała w piątek PAP Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Antoni Fałat był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - .
Świeca / zdjęcie poglądowe Znany polski malarz nie żyje
Świeca / zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Nie żyje znany malarz Antoni Fałat

Przypomniano, że "prace profesora znajdują się w najważniejszych kolekcjach w Polsce, m.in w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Toruniu oraz Galerii Narodowej Zachęta". "W ostatnich latach artysta został odznaczony tytułem Zasłużony dla Warszawy, a także został nagrodzony w konkursie o Nagrodę C. K. Norwida" - czytamy w informacji.

Wyjaśniono, że "Antoni Fałat odszedł po ciężkiej chorobie", a "ostatnie lata spędził w ukochanym Nadrzeczu w gronie najbliższych".

"Przez kilkadziesiąt lat współpracował z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Straciliśmy wybitnego Artystę i wielkiego Przyjaciela..." - podkreśliły we wpisie Katarzyna Napiórkowska, Magda Napiórkowska i Justyna Napiórkowska.

W dołączonym biogramie zaznaczono, że "Profesor Antoni Fałat (1942-2024) należał do najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych", który "w sposób konsekwentny realizował w swojej twórczości bardzo osobliwą i odrębną artystyczną wizję".

"Artysta był jednocześnie uważnym świadkiem i czynnym komentatorem przemian współczesnego świata. Obrazy Antoniego Fałata znajdują się w najważniejszych zbiorach publicznych w Polsce. Pokazywane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce i na świecie, m.in. w siedzibie ONZ w Genewie (2005) oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli (2015)"

- napisano.

Zwrócono uwagę, że "Profesor Antoni Fałat od swojego debiutu artystycznego konsekwentnie realizował w malarstwie swoją wizję artystyczną, rozpoczętą studiami na wydziale malarstwa warszawskiej ASP pod kierunkiem Aleksandra Kobzdeja, w której dowodził pełnej empatii i uważności postawy wobec spraw aktualnych Polski i dziedzictwa historycznego". "Jednocześnie Antoni Fałat jako twórca Europejskiej Akademii Sztuk zrealizował ambitny zamysł stworzenia uczelni artystycznej, realizującej postulat klasycznego modelu kształcenia artystycznego w międzynarodowym kontekście" - wyjaśniono.

Przypomniano, że "powołana przez profesora Antoniego Fałata w 1992 r. Europejska Akademia Sztuk z siedzibą w Warszawie była jedną z pierwszych w Polsce uczelni niepublicznych o międzynarodowym profilu działalności". "Na uczelni kształcili się studenci z Polski oraz z kilkunastu państw świata. Kadrę pedagogiczną na zaproszenie profesora Antoniego Fałata tworzyli natomiast artyści z różnych ośrodków akademickich Europy i świata" - napisano.

Artysta otrzymał liczne nagrody i odznaczenia

"Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1969 r. Młody twórca natychmiast podjął bardzo aktywny udział w życiu artystycznym, wpisując się w nurt kontestacyjny wobec ówczesnej sytuacji w kraju. Stworzył grupę +Aut+ (+Aut Pictura Aut Nihil+), której motto wskazywało na pierwszorzędną rolę nadaną malarstwu w osobistej hierarchii artysty. Grupa +O poprawę+, której Antoni Fałat był inicjatorem postulowała natomiast zmiany w obiegu sztuki, na rzecz stworzenia systemu obiegu sztuki bliżej powiązanego ze sprawami swoich czasów"

- czytamy w informacji.

W 1997 r. Antoni Fałat został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był także laureatem Złotego Medalu na III Festiwalu Sztuk Pięknych Zachęta oraz Złotego Medalu Bielskiej Jesieni. Wyjaśniono, że "w 2024 r. Antoni Fałat otrzymał tytuł Zasłużony dla Warszawy oraz znalazł się w gronie nagrodzonych finalistów Nagrody im. C. K. Norwida". "Antoni Fałat otrzymał także Złoty Medal +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+. Był także członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP" - dodano.

Przypomniano, że "artysta przez wiele lat współpracował z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, która zorganizowała jego wystawy m.in. w Warszawie i w Brukseli".

"Prace Antoniego Fałata znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (m.in. +Cyklista+, 1975), +Dziękuję Ci za kafelek śmierci+, 1989), Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie (m.in. +Spokój+, 1983), +Wy żyjecie godnie, a my wygodnie+, 1984), Galerii Narodowej Zachęta (m.in. obrazy +Polska rodzina z końca wieku+, 1986; +Europa+, 1974; +Na balu+, 1977; +Mały Mehoffer+, b.d.), w Muzeum w Gandawie"

- czytamy w przesłanej informacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach

ZOBACZ RÓWNIEŻ:"Powinna wylecieć na zbity pysk". Burza po emisji popularnego programu

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Komunikat dla mieszkańców Warszawy

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham. "Nie pożyje zbyt długo"

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe