Noży też zakażą?

Po broni czarnoprochowej przyjdzie czas na ograniczenia w noszeniu noży i innej broni białej. Za przykład podawana jest Wielka Brytania, przykład oczywiście wzorcowy. Jest to element pewnej, konsekwentnie realizowanej, wizji społeczeństwa rozbrojonego, potulnego oraz kierowanego za pomocą nakazów i zakazów.
Nóż kuchenny Noży też zakażą?
Nóż kuchenny / Pixabay.com

Gdy w dalekiej Japonii zakończył się okres Sengoku-jidai, czyli wiek permanentnych wojen domowych, władzę nad krajem przejęli siogunowie z dynastii Tokugawa. Pierwszy z nich, Ieyasu Tokugawa, urządził wielkie „polowanie na miecze” czyli akcję rozbrajania szerokich mas społecznych, odbierając chłopom i mnichom broń, będącą dotąd w dość powszechnym posiadaniu. Nowy siogun uzasadniał potrzebę rozbrojenia poddanych tym, że łatwiej będzie od nich zbierać podatki i nie będą tak skorzy do buntu. Oczywiście miał rację. Do jeszcze ciekawszych „osiągnięć” w dziedzinie rozbrajania ludzi doszli przedstawiciele siogunów na zajętym przez Japonię archipelagu Wysp Riukiu i na Okinawie. Dla uspokojenia poddanych zakazano tam ludzi posiadania wszelkich przedmiotów, przypominających broń, w tym również noży. Zdarzało się, że w całej wiosce znajdował się jeden nóż, przykuty łańcuchem do słupa w centralnym miejscu. Tam można się było udać by oskrobać rybę lub coś przeciąć. Historycy sztuk walki są zdania, że te zakazy przyczyniły się do rozwoju umiejętności walki bez broni, w tym okinawskiego karate, oraz wykorzystania jako broń przedmiotów pierwotnie mających zupełnie inne przeznaczenie, jak narzędzia rolnicze. 

 

Brytyjskie ograniczenia 

Ideą przewodnią tak drastycznego ograniczenia dostępu do noży i szerzej – białej broni, była chęć spacyfikowania ich właścicieli i odebrania im ochoty do buntu. Jakie cele stoją za pomysłodawcami współczesnych prób wprowadzenia zakazu noszenia ze sobą noża? W Wielkiej Brytanii, gdzie takie prawo już obowiązuje, przez długie lata noże były używane podczas bójek ulicznych, czy porachunków wewnątrz światka przestępczego. Było sporo rozbojów z użyciem noża. Dzisiaj człowiek ze scyzorykiem w kieszeni a nie daj Boże z większym egzemplarzem, na przykład myśliwskim nożem przy pasku, jest przestępcą. Z racji samego noszenia noża. Świat prawdziwych przestępców specjalnie się tym nie przejął, mają swoje metody. Po pierwsze – ktoś, kto i tak łamie prawo, z założenia nie bardzo przejmuje się zakazami, dotyczącymi jego „profesji”. Po drugie, przestępcy noszą ze sobą inne, nie podlegające ograniczeniom przedmioty, takie jak duże szydła, dłuta, zaostrzone śrubokręty. Ktoś odpowiednio zdeterminowany i posiadający odpowiednia technikę może przy ich pomocy zadawać obrażenia równie skutecznie, jak przy użyciu noża. 

Drugim krajem, w którym prawo ogranicza możliwość noszenia ze sobą noża są Niemcy. Prawo niemieckie jest mniej restrykcyjne od brytyjskiego, niemniej i tutaj są ograniczenia, dotyczące między innymi długości ostrza, tego czy składany nóż posiada blokadę klingi i tym podobnych kwestii. Dziwnym losu zrządzeniem, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Niemczech, jest spora liczba mieszkańców, pochodzących z krajów gdzie różne kwestie rozstrzygane są za pomocą noża lub maczety....

 

W Polsce wciąż nam nie zakazują...

W naszym kraju na razie prawo dotyczące posiadania i przenoszenia broni białej jest stosunkowo liberalne. Powiedziałbym nawet, że rozsądne. Nie ma potrzeby posiadania żadnego pozwolenia na jakikolwiek egzemplarz białej broni czy jego replikę. Możemy zupełnie legalnie zakupić halabardę, miecz dwuręczny, szablę, szpadę i wszelkie odmiany noży. Każdy z wymienionych typów broni możemy legalnie nosić ze sobą, choć nie wszędzie nas wpuszczą i raczej mało kto będzie spacerował z mieczem na ramieniu po ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. Jedyne ograniczenie dotyczy ostrzy ukrytych w przedmiotach nie mających zewnętrznych cech broni, tak więc wszelkie szpady chowane w laskach nie są dostępne.  

W ostatnich miesiącach i tygodniach nasilają się sygnały świadczące o tym, że istnieje presja środowisk pragnących zmienić obecnie obowiązujące w naszym kraju przepisy. Ideałem jest wzorzec brytyjski z absolutnym zakazem noszenia noży. Jako argument podaje się między innymi to, że w Polsce najwięcej przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu popełnianych jest z użyciem noża. Najwięcej zabójstw dokonywanych jest właśnie nożem. To wszystko prawda, tylko że tym zabójczym narzędziem najczęściej bywa nóż kuchenny, chwytany podczas sprzeczek i awantur domowych. Czy zakażemy zatem noży kuchennych trzymanych w domu? Nie ma to wiele wspólnego z noszeniem noża w miejscach publicznych. Pomysłodawcy argumentują też, że rzekomo zwiększa się drastycznie ilość napadów z użyciem noża (dziwne, oficjalne statystyki policyjne tego nie potwierdzają...) i zakaz noszenia noży zwiększy stan bezpieczeństwa. Od razu wyjaśniam – nie zwiększy. Zakaz dotknie milionów Polaków, którzy noszą ze sobą scyzoryki, multitoole, noże myśliwskie i harcerskie finki jako pomocne narzędzia i nie popełniają przy ich użyciu żadnych czynów zabronionych. Po wprowadzeniu zakazu, jeśli nie zrezygnują ze swoich zwyczajów, staną się przestępcami. Prawdziwi zaś przestępcy poradzą sobie i tak, albo nie przejmując się prawem albo korzystając wzorem swoich brytyjskich kolegów z innych narzędzi, nadających się do szerzenia przemocy. 

Można kierować państwem mnożąc zakazy i nakazy ale historia pokazuje, że jest to droga prowadząca ostatecznie do zniewolenia i ogólnej stagnacji. Można też postawić na wolność i odpowiedzialność obywateli. Ja stawiałbym na to drugie rozwiązanie, także w kwestii posiadania i noszenia noży. 


 

POLECANE
Niepokojąca prognoza IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Niepokojąca prognoza IMGW. Oto co nas czeka

W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem i silnego wiatru – poinformował PAP Michał Kowalczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Niemcy w kropce. Mniej połączeń, coraz wyższe ceny Wiadomości
Niemcy w kropce. Mniej połączeń, coraz wyższe ceny

Podczas gdy oferta tanich lotów w Europie wróciła już do poziomu sprzed pandemii, sytuacja w Niemczech wygląda znacznie gorzej. Liczba połączeń z niemieckich lotnisk spadła o ponad 30% w porównaniu z 2019 rokiem, a ceny biletów znacznie wzrosły. Liczby te nie napawają optymizmem.

Mateusz Morawiecki stanie na czele europejskiej prawicy? Jest poparcie Giorgii Meloni z ostatniej chwili
Mateusz Morawiecki stanie na czele europejskiej prawicy? Jest poparcie Giorgii Meloni

Dzisiaj na konferencji w Rzymie Giorgia Meloni zapowiedziała swoją rezygnację ze stanowiska przewodniczącej partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Przy aplauzie zgromadzonej na konferencji w Rzymie publiczności udzieliła swojego poparcia w ubieganiu się o to stanowisko Mateuszowi Morawieckiemu.

Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od niedzieli obowiązuje zimowa organizacja ruchu na rozbudowywanym o trzecie pasy odcinku autostrady A2 między węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód; kierowcy mogą korzystać z dwóch pasów ruchu na każdej jezdni – poinformowała spółka Autostrada Wielkopolska S.A.

Niemieckie media zachwalają niskie ceny gruntów ornych w Polsce pilne
Niemieckie media zachwalają niskie ceny gruntów ornych w Polsce

Ceny gruntów rosną. Jak zauważa portal agrarheute.com, nie wszędzie w Europie ich poziom jest jednak tak wysoki jak w Niemczech.

Nie chcę was martwić. Karol Strasburger zwrócił się do fanów Wiadomości
"Nie chcę was martwić". Karol Strasburger zwrócił się do fanów

Karol Strasburger, gospodarz "Familiady", od lat cieszy się sympatią telewidzów. Prezenter jest aktywny w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się różnymi chwilami ze swojego życia. Ostatnio na Instagramie dodał wpis, który na początku zaskoczył jego fanów. Na szczęście wszystko szybko się wyjaśniło.

Kierowcy godzinami wyjeżdżali z parkingu. Zarząd galerii wydał oświadczenie z ostatniej chwili
Kierowcy godzinami wyjeżdżali z parkingu. Zarząd galerii wydał oświadczenie

Nawet czterech godzin potrzebowali w sobotę kierowcy próbujący wydostać się z parkingu Galerii Młociny na warszawskich Bielanach. Ruch w rejonie galerii został całkowicie sparaliżowany z powodu natłoku samochodów i nagłego uruchomienia przez ZDM sygnalizacji świetlnej w pobliżu galerii.

Znamy kandydata Lewicy na prezydenta z ostatniej chwili
Znamy kandydata Lewicy na prezydenta

Dzisiaj w Warszawie odbyła się konwencja Nowej Lewicy, na której wybrano kandydata ugrupowania na prezydenta.

Rosja kładzie rękę na Libii? Kreml uruchomił most powietrzny pilne
Rosja kładzie rękę na Libii? Kreml uruchomił most powietrzny

Władimir Putin podjął decyzję o uruchomieniu mostu powietrznego łączącego Rosję z położoną na wschód od Bengazi bazą lotniczą Al-Chadim, gdzie stacjonują rosyjscy najemnicy.

Niepewna sytuacja Scholza. Jutro głosowanie nad wotum zaufania polityka
Niepewna sytuacja Scholza. Jutro głosowanie nad wotum zaufania

Już jutro odbędzie się w Niemczech głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Olafa Scholza. Zewsząd dobiegają opinie, że niemal na pewno je on przegra.Wiele wskazuje bowiem na to, że większość z 733 członków Bundestagu opowie się przeciwko udzieleniu mu wotum zaufania.

REKLAMA

Noży też zakażą?

Po broni czarnoprochowej przyjdzie czas na ograniczenia w noszeniu noży i innej broni białej. Za przykład podawana jest Wielka Brytania, przykład oczywiście wzorcowy. Jest to element pewnej, konsekwentnie realizowanej, wizji społeczeństwa rozbrojonego, potulnego oraz kierowanego za pomocą nakazów i zakazów.
Nóż kuchenny Noży też zakażą?
Nóż kuchenny / Pixabay.com

Gdy w dalekiej Japonii zakończył się okres Sengoku-jidai, czyli wiek permanentnych wojen domowych, władzę nad krajem przejęli siogunowie z dynastii Tokugawa. Pierwszy z nich, Ieyasu Tokugawa, urządził wielkie „polowanie na miecze” czyli akcję rozbrajania szerokich mas społecznych, odbierając chłopom i mnichom broń, będącą dotąd w dość powszechnym posiadaniu. Nowy siogun uzasadniał potrzebę rozbrojenia poddanych tym, że łatwiej będzie od nich zbierać podatki i nie będą tak skorzy do buntu. Oczywiście miał rację. Do jeszcze ciekawszych „osiągnięć” w dziedzinie rozbrajania ludzi doszli przedstawiciele siogunów na zajętym przez Japonię archipelagu Wysp Riukiu i na Okinawie. Dla uspokojenia poddanych zakazano tam ludzi posiadania wszelkich przedmiotów, przypominających broń, w tym również noży. Zdarzało się, że w całej wiosce znajdował się jeden nóż, przykuty łańcuchem do słupa w centralnym miejscu. Tam można się było udać by oskrobać rybę lub coś przeciąć. Historycy sztuk walki są zdania, że te zakazy przyczyniły się do rozwoju umiejętności walki bez broni, w tym okinawskiego karate, oraz wykorzystania jako broń przedmiotów pierwotnie mających zupełnie inne przeznaczenie, jak narzędzia rolnicze. 

 

Brytyjskie ograniczenia 

Ideą przewodnią tak drastycznego ograniczenia dostępu do noży i szerzej – białej broni, była chęć spacyfikowania ich właścicieli i odebrania im ochoty do buntu. Jakie cele stoją za pomysłodawcami współczesnych prób wprowadzenia zakazu noszenia ze sobą noża? W Wielkiej Brytanii, gdzie takie prawo już obowiązuje, przez długie lata noże były używane podczas bójek ulicznych, czy porachunków wewnątrz światka przestępczego. Było sporo rozbojów z użyciem noża. Dzisiaj człowiek ze scyzorykiem w kieszeni a nie daj Boże z większym egzemplarzem, na przykład myśliwskim nożem przy pasku, jest przestępcą. Z racji samego noszenia noża. Świat prawdziwych przestępców specjalnie się tym nie przejął, mają swoje metody. Po pierwsze – ktoś, kto i tak łamie prawo, z założenia nie bardzo przejmuje się zakazami, dotyczącymi jego „profesji”. Po drugie, przestępcy noszą ze sobą inne, nie podlegające ograniczeniom przedmioty, takie jak duże szydła, dłuta, zaostrzone śrubokręty. Ktoś odpowiednio zdeterminowany i posiadający odpowiednia technikę może przy ich pomocy zadawać obrażenia równie skutecznie, jak przy użyciu noża. 

Drugim krajem, w którym prawo ogranicza możliwość noszenia ze sobą noża są Niemcy. Prawo niemieckie jest mniej restrykcyjne od brytyjskiego, niemniej i tutaj są ograniczenia, dotyczące między innymi długości ostrza, tego czy składany nóż posiada blokadę klingi i tym podobnych kwestii. Dziwnym losu zrządzeniem, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Niemczech, jest spora liczba mieszkańców, pochodzących z krajów gdzie różne kwestie rozstrzygane są za pomocą noża lub maczety....

 

W Polsce wciąż nam nie zakazują...

W naszym kraju na razie prawo dotyczące posiadania i przenoszenia broni białej jest stosunkowo liberalne. Powiedziałbym nawet, że rozsądne. Nie ma potrzeby posiadania żadnego pozwolenia na jakikolwiek egzemplarz białej broni czy jego replikę. Możemy zupełnie legalnie zakupić halabardę, miecz dwuręczny, szablę, szpadę i wszelkie odmiany noży. Każdy z wymienionych typów broni możemy legalnie nosić ze sobą, choć nie wszędzie nas wpuszczą i raczej mało kto będzie spacerował z mieczem na ramieniu po ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. Jedyne ograniczenie dotyczy ostrzy ukrytych w przedmiotach nie mających zewnętrznych cech broni, tak więc wszelkie szpady chowane w laskach nie są dostępne.  

W ostatnich miesiącach i tygodniach nasilają się sygnały świadczące o tym, że istnieje presja środowisk pragnących zmienić obecnie obowiązujące w naszym kraju przepisy. Ideałem jest wzorzec brytyjski z absolutnym zakazem noszenia noży. Jako argument podaje się między innymi to, że w Polsce najwięcej przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu popełnianych jest z użyciem noża. Najwięcej zabójstw dokonywanych jest właśnie nożem. To wszystko prawda, tylko że tym zabójczym narzędziem najczęściej bywa nóż kuchenny, chwytany podczas sprzeczek i awantur domowych. Czy zakażemy zatem noży kuchennych trzymanych w domu? Nie ma to wiele wspólnego z noszeniem noża w miejscach publicznych. Pomysłodawcy argumentują też, że rzekomo zwiększa się drastycznie ilość napadów z użyciem noża (dziwne, oficjalne statystyki policyjne tego nie potwierdzają...) i zakaz noszenia noży zwiększy stan bezpieczeństwa. Od razu wyjaśniam – nie zwiększy. Zakaz dotknie milionów Polaków, którzy noszą ze sobą scyzoryki, multitoole, noże myśliwskie i harcerskie finki jako pomocne narzędzia i nie popełniają przy ich użyciu żadnych czynów zabronionych. Po wprowadzeniu zakazu, jeśli nie zrezygnują ze swoich zwyczajów, staną się przestępcami. Prawdziwi zaś przestępcy poradzą sobie i tak, albo nie przejmując się prawem albo korzystając wzorem swoich brytyjskich kolegów z innych narzędzi, nadających się do szerzenia przemocy. 

Można kierować państwem mnożąc zakazy i nakazy ale historia pokazuje, że jest to droga prowadząca ostatecznie do zniewolenia i ogólnej stagnacji. Można też postawić na wolność i odpowiedzialność obywateli. Ja stawiałbym na to drugie rozwiązanie, także w kwestii posiadania i noszenia noży. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe