Walczył o "praworządność" w Polsce. Komisarz Reynders podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Didier Reynders, do zeszłej soboty komisarz UE ds. sprawiedliwości, jest podejrzany przez belgijską policję o pranie brudnych pieniędzy – donosi belgijski serwis skupiający dziennikarzy śledczych Follow the Money [ftm.eu].
Didier Reynders Walczył o
Didier Reynders / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / Belgian Presidency of the Council of the EU 2024

Kłopoty Didiera Reyndersa

Belgijska policja federalna dokonała we wtorek nalotu na kilka domów byłego europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa w związku z podejrzeniem o pranie brudnych pieniędzy. To prywatne domy Reyndersa. Reynders był przesłuchiwany przez policję do późnych godzin wieczornych we wtorek

– informują serwis Follow the Money [ftm.eu] oraz belgijski dziennik "Le Soir".

Jak czytamy, przeszukania są częścią trwającego od miesięcy śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Śledczy czekali z przeszukaniem do momentu wygaśnięcia mandatu Reyndersa w niedzielę, kiedy to jeden najwyższych rangą polityków UE stracił immunitet prominentnego komisarza europejskiego.

Biuro Prasowe Prokuratora Generalnego w Brukseli potwierdziło istnienie dochodzenia w sprawie prania pieniędzy, ale odmówiło dalszych komentarzy. Sam Reynders nie miał możliwości odniesienia się do informacji mediów.

Koniec kariery politycznej?

Serwis podkreśla, że zarzuty są poważne i mogą oznaczać koniec kariery politycznej Reyndersa. Prokuratura podejrzewa go o pranie pieniędzy przez lata za pośrednictwem National Lottery, organizacji, za którą był odpowiedzialny w latach 2007–2011.

Podejrzewa się, że Reynders kupował e-bilety – kupony o wartości od 1 do 100 euro, które można przelać na konto w National Lottery. (…) Z tego konta loteryjnego – i za pieniądze w gotówce – Reynders rzekomo brał udział w grach loteryjnych i przekazywał zwroty, teraz wyprane, na swoje prywatne konto. (…) Nie jest jasne, skąd Reynders wziął pieniądze. Teraz będzie musiał udowodnić ich legalne pochodzenie. Jeśli jest gotówka, następnym pytaniem jest, skąd się wzięła

– czytamy w publikacji. Podejrzane operacje na stosunkowo znaczne kwoty miały miejsce przez długi czas. Reynders rzekomo rozpoczął pranie pieniędzy, gdy nadal był aktywny w belgijskiej polityce, ale nie był już odpowiedzialny za Loterię Narodową. Podejrzewa się, że kontynuował tę praktykę podczas swojej kadencji komisarza.

"Tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym"

Sprawę mocno skomentował w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

KOMISARZ  R E Y N D E R S,  GŁÓWNY  OSKARŻAJĄCY  Z POLSKĘ  O  NARUSZANIE  TZW PRAWORZĄDNOŚCI, SĘDZIA I EGZEKUTOR Z  RAMIENIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ,  PODEJRZANY  O  PRANIE  BRUDNYCH  PIENIĘDZY

– podkreśla polityk i dodaje, że "tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym". 

Jego oskarżenia hucpą. Jasne, że mając takie trupy w swojej szafie, skrupulatnie i gorliwie wykonywał polityczne zlecenia, by fałszywie dyskredytować Polskę i w efekcie pozbawiać ją należnych funduszy. Najciekawsza jest odpowiedź na pytanie kto był owym zleceniodawcą akcji osłabiania i zwalczania Polski. Cui bono ? Już wcześniej pojawiały się interpretacje i ślady dotyczące możliwych mocodawców i geopolitycznych beneficjentów tych działań. Brakujące ogniwo? 

– zastanawia się Jacek Saryusz-Wolski.

Komentarz zamieściła również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

Ten osobnik,”komisaryjna osoba unijna” – DIDIER REYNDERS, upokarzający w imieniu UE Polskę, Polaków, polską konstytucję, polskich sędziów, Sejm, bezczelnie egzekwujący od Polski „przestrzeganie praworządności” – od dawna jest podejrzany o PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY. ONI RZĄDZĄ POLSKĄ ! Jak długo jeszcze Polska i Polacy będą upokarzani przez takich chciwych, podejrzanych lub potwierdzonych przestępców finansowych, kolejnych UE komisarzy i innych funkcjonariuszy ? Ich bezczelność,tupet i zakłamanie w pouczaniu innych o uczciwości nie zna granic. Uniewinnią ?

– pisze Krystyna Pawłowicz.

Didier Reynders dopiero co był w Polsce – a @Adbodnar gratulował mu i dziękował za „wsparcie dla procesu przywracania praworządności w Polsce”. Dziś wieczorem belgijska policja rozpoczęła przeszukania w nieruchomościach Reyndersa – śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy

– wskazuje z kolei były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Polityk wagi ciężkiej

Reynders urodził się w 1958 roku w belgijskim Liège, gdzie później studiował prawo. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 27 lat pod skrzydłami założyciela francuskojęzycznej Partii Liberalnej Jeana Gola.

Reynders jest politykiem wagi ciężkiej od dziesięcioleci. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu belgijskiego w 1992 roku. Był belgijskim ministrem finansów w latach 1999–2011 i ministrem spraw zagranicznych do 2019 roku. W tym czasie otrzymał ordery za zasługi w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Holandii i Luksemburgu. 

Funkcję komisarza ds. sprawiedliwości pełnił od 2019 roku. Był jednym z polityków otwarcie krytykujących Polskę za rzekome naruszenia "praworządności". Na początku września okazało się, że nie otrzyma drugiej kadencji komisarza. Przegrał z Hadją Lahbib, ustępującą minister spraw zagranicznych Belgii. W belgijskich mediach wyraził swoje "głębokie rozczarowanie" tą decyzją.

 

 

 


 

POLECANE
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami Wiadomości
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej z ostatniej chwili
Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej

16-latka z Mławy (Mazowieckie) wyszła z domu wczesnym wieczorem w środę 23 kwietnia. Poinformowała rodzinę, że idzie do kolegi, który mieszka ulicę dalej. Od tej pory ślad po niej zaginął. Policja poinformowała o tragicznym końcu poszukiwań dziewczyny.

Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich polityka
Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich

Krajowe Biuro Wyborcze szacuje, że koszt tegorocznych wyborów prezydenckich ma wynieść około 550 mln złotych. To blisko o połowę więcej niż przy organizacji wyborów w 2020 r.

Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar fizycznej eliminacji Łukaszenki z ostatniej chwili
Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar "fizycznej eliminacji" Łukaszenki

Władze w Mińsku potwierdziły, że przetrzymywany w więzieniu od 2021 r. Juraś Ziankowicz, mający podwójne, białoruskie i amerykańskie obywatelstwo, został zwolniony na prośbę Waszyngtonu - poinformowała agencja AFP, cytując wypowiedź rzeczniczki Alaksandra Łukaszenki.

REKLAMA

Walczył o "praworządność" w Polsce. Komisarz Reynders podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Didier Reynders, do zeszłej soboty komisarz UE ds. sprawiedliwości, jest podejrzany przez belgijską policję o pranie brudnych pieniędzy – donosi belgijski serwis skupiający dziennikarzy śledczych Follow the Money [ftm.eu].
Didier Reynders Walczył o
Didier Reynders / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / Belgian Presidency of the Council of the EU 2024

Kłopoty Didiera Reyndersa

Belgijska policja federalna dokonała we wtorek nalotu na kilka domów byłego europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa w związku z podejrzeniem o pranie brudnych pieniędzy. To prywatne domy Reyndersa. Reynders był przesłuchiwany przez policję do późnych godzin wieczornych we wtorek

– informują serwis Follow the Money [ftm.eu] oraz belgijski dziennik "Le Soir".

Jak czytamy, przeszukania są częścią trwającego od miesięcy śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Śledczy czekali z przeszukaniem do momentu wygaśnięcia mandatu Reyndersa w niedzielę, kiedy to jeden najwyższych rangą polityków UE stracił immunitet prominentnego komisarza europejskiego.

Biuro Prasowe Prokuratora Generalnego w Brukseli potwierdziło istnienie dochodzenia w sprawie prania pieniędzy, ale odmówiło dalszych komentarzy. Sam Reynders nie miał możliwości odniesienia się do informacji mediów.

Koniec kariery politycznej?

Serwis podkreśla, że zarzuty są poważne i mogą oznaczać koniec kariery politycznej Reyndersa. Prokuratura podejrzewa go o pranie pieniędzy przez lata za pośrednictwem National Lottery, organizacji, za którą był odpowiedzialny w latach 2007–2011.

Podejrzewa się, że Reynders kupował e-bilety – kupony o wartości od 1 do 100 euro, które można przelać na konto w National Lottery. (…) Z tego konta loteryjnego – i za pieniądze w gotówce – Reynders rzekomo brał udział w grach loteryjnych i przekazywał zwroty, teraz wyprane, na swoje prywatne konto. (…) Nie jest jasne, skąd Reynders wziął pieniądze. Teraz będzie musiał udowodnić ich legalne pochodzenie. Jeśli jest gotówka, następnym pytaniem jest, skąd się wzięła

– czytamy w publikacji. Podejrzane operacje na stosunkowo znaczne kwoty miały miejsce przez długi czas. Reynders rzekomo rozpoczął pranie pieniędzy, gdy nadal był aktywny w belgijskiej polityce, ale nie był już odpowiedzialny za Loterię Narodową. Podejrzewa się, że kontynuował tę praktykę podczas swojej kadencji komisarza.

"Tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym"

Sprawę mocno skomentował w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

KOMISARZ  R E Y N D E R S,  GŁÓWNY  OSKARŻAJĄCY  Z POLSKĘ  O  NARUSZANIE  TZW PRAWORZĄDNOŚCI, SĘDZIA I EGZEKUTOR Z  RAMIENIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ,  PODEJRZANY  O  PRANIE  BRUDNYCH  PIENIĘDZY

– podkreśla polityk i dodaje, że "tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym". 

Jego oskarżenia hucpą. Jasne, że mając takie trupy w swojej szafie, skrupulatnie i gorliwie wykonywał polityczne zlecenia, by fałszywie dyskredytować Polskę i w efekcie pozbawiać ją należnych funduszy. Najciekawsza jest odpowiedź na pytanie kto był owym zleceniodawcą akcji osłabiania i zwalczania Polski. Cui bono ? Już wcześniej pojawiały się interpretacje i ślady dotyczące możliwych mocodawców i geopolitycznych beneficjentów tych działań. Brakujące ogniwo? 

– zastanawia się Jacek Saryusz-Wolski.

Komentarz zamieściła również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

Ten osobnik,”komisaryjna osoba unijna” – DIDIER REYNDERS, upokarzający w imieniu UE Polskę, Polaków, polską konstytucję, polskich sędziów, Sejm, bezczelnie egzekwujący od Polski „przestrzeganie praworządności” – od dawna jest podejrzany o PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY. ONI RZĄDZĄ POLSKĄ ! Jak długo jeszcze Polska i Polacy będą upokarzani przez takich chciwych, podejrzanych lub potwierdzonych przestępców finansowych, kolejnych UE komisarzy i innych funkcjonariuszy ? Ich bezczelność,tupet i zakłamanie w pouczaniu innych o uczciwości nie zna granic. Uniewinnią ?

– pisze Krystyna Pawłowicz.

Didier Reynders dopiero co był w Polsce – a @Adbodnar gratulował mu i dziękował za „wsparcie dla procesu przywracania praworządności w Polsce”. Dziś wieczorem belgijska policja rozpoczęła przeszukania w nieruchomościach Reyndersa – śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy

– wskazuje z kolei były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Polityk wagi ciężkiej

Reynders urodził się w 1958 roku w belgijskim Liège, gdzie później studiował prawo. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 27 lat pod skrzydłami założyciela francuskojęzycznej Partii Liberalnej Jeana Gola.

Reynders jest politykiem wagi ciężkiej od dziesięcioleci. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu belgijskiego w 1992 roku. Był belgijskim ministrem finansów w latach 1999–2011 i ministrem spraw zagranicznych do 2019 roku. W tym czasie otrzymał ordery za zasługi w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Holandii i Luksemburgu. 

Funkcję komisarza ds. sprawiedliwości pełnił od 2019 roku. Był jednym z polityków otwarcie krytykujących Polskę za rzekome naruszenia "praworządności". Na początku września okazało się, że nie otrzyma drugiej kadencji komisarza. Przegrał z Hadją Lahbib, ustępującą minister spraw zagranicznych Belgii. W belgijskich mediach wyraził swoje "głębokie rozczarowanie" tą decyzją.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe