Walczył o "praworządność" w Polsce. Komisarz Reynders podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Didier Reynders, do zeszłej soboty komisarz UE ds. sprawiedliwości, jest podejrzany przez belgijską policję o pranie brudnych pieniędzy – donosi belgijski serwis skupiający dziennikarzy śledczych Follow the Money [ftm.eu].
Didier Reynders Walczył o
Didier Reynders / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / Belgian Presidency of the Council of the EU 2024

Kłopoty Didiera Reyndersa

Belgijska policja federalna dokonała we wtorek nalotu na kilka domów byłego europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa w związku z podejrzeniem o pranie brudnych pieniędzy. To prywatne domy Reyndersa. Reynders był przesłuchiwany przez policję do późnych godzin wieczornych we wtorek

– informują serwis Follow the Money [ftm.eu] oraz belgijski dziennik "Le Soir".

Jak czytamy, przeszukania są częścią trwającego od miesięcy śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Śledczy czekali z przeszukaniem do momentu wygaśnięcia mandatu Reyndersa w niedzielę, kiedy to jeden najwyższych rangą polityków UE stracił immunitet prominentnego komisarza europejskiego.

Biuro Prasowe Prokuratora Generalnego w Brukseli potwierdziło istnienie dochodzenia w sprawie prania pieniędzy, ale odmówiło dalszych komentarzy. Sam Reynders nie miał możliwości odniesienia się do informacji mediów.

Koniec kariery politycznej?

Serwis podkreśla, że zarzuty są poważne i mogą oznaczać koniec kariery politycznej Reyndersa. Prokuratura podejrzewa go o pranie pieniędzy przez lata za pośrednictwem National Lottery, organizacji, za którą był odpowiedzialny w latach 2007–2011.

Podejrzewa się, że Reynders kupował e-bilety – kupony o wartości od 1 do 100 euro, które można przelać na konto w National Lottery. (…) Z tego konta loteryjnego – i za pieniądze w gotówce – Reynders rzekomo brał udział w grach loteryjnych i przekazywał zwroty, teraz wyprane, na swoje prywatne konto. (…) Nie jest jasne, skąd Reynders wziął pieniądze. Teraz będzie musiał udowodnić ich legalne pochodzenie. Jeśli jest gotówka, następnym pytaniem jest, skąd się wzięła

– czytamy w publikacji. Podejrzane operacje na stosunkowo znaczne kwoty miały miejsce przez długi czas. Reynders rzekomo rozpoczął pranie pieniędzy, gdy nadal był aktywny w belgijskiej polityce, ale nie był już odpowiedzialny za Loterię Narodową. Podejrzewa się, że kontynuował tę praktykę podczas swojej kadencji komisarza.

"Tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym"

Sprawę mocno skomentował w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

KOMISARZ  R E Y N D E R S,  GŁÓWNY  OSKARŻAJĄCY  Z POLSKĘ  O  NARUSZANIE  TZW PRAWORZĄDNOŚCI, SĘDZIA I EGZEKUTOR Z  RAMIENIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ,  PODEJRZANY  O  PRANIE  BRUDNYCH  PIENIĘDZY

– podkreśla polityk i dodaje, że "tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym". 

Jego oskarżenia hucpą. Jasne, że mając takie trupy w swojej szafie, skrupulatnie i gorliwie wykonywał polityczne zlecenia, by fałszywie dyskredytować Polskę i w efekcie pozbawiać ją należnych funduszy. Najciekawsza jest odpowiedź na pytanie kto był owym zleceniodawcą akcji osłabiania i zwalczania Polski. Cui bono ? Już wcześniej pojawiały się interpretacje i ślady dotyczące możliwych mocodawców i geopolitycznych beneficjentów tych działań. Brakujące ogniwo? 

– zastanawia się Jacek Saryusz-Wolski.

Komentarz zamieściła również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

Ten osobnik,”komisaryjna osoba unijna” – DIDIER REYNDERS, upokarzający w imieniu UE Polskę, Polaków, polską konstytucję, polskich sędziów, Sejm, bezczelnie egzekwujący od Polski „przestrzeganie praworządności” – od dawna jest podejrzany o PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY. ONI RZĄDZĄ POLSKĄ ! Jak długo jeszcze Polska i Polacy będą upokarzani przez takich chciwych, podejrzanych lub potwierdzonych przestępców finansowych, kolejnych UE komisarzy i innych funkcjonariuszy ? Ich bezczelność,tupet i zakłamanie w pouczaniu innych o uczciwości nie zna granic. Uniewinnią ?

– pisze Krystyna Pawłowicz.

Didier Reynders dopiero co był w Polsce – a @Adbodnar gratulował mu i dziękował za „wsparcie dla procesu przywracania praworządności w Polsce”. Dziś wieczorem belgijska policja rozpoczęła przeszukania w nieruchomościach Reyndersa – śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy

– wskazuje z kolei były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Polityk wagi ciężkiej

Reynders urodził się w 1958 roku w belgijskim Liège, gdzie później studiował prawo. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 27 lat pod skrzydłami założyciela francuskojęzycznej Partii Liberalnej Jeana Gola.

Reynders jest politykiem wagi ciężkiej od dziesięcioleci. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu belgijskiego w 1992 roku. Był belgijskim ministrem finansów w latach 1999–2011 i ministrem spraw zagranicznych do 2019 roku. W tym czasie otrzymał ordery za zasługi w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Holandii i Luksemburgu. 

Funkcję komisarza ds. sprawiedliwości pełnił od 2019 roku. Był jednym z polityków otwarcie krytykujących Polskę za rzekome naruszenia "praworządności". Na początku września okazało się, że nie otrzyma drugiej kadencji komisarza. Przegrał z Hadją Lahbib, ustępującą minister spraw zagranicznych Belgii. W belgijskich mediach wyraził swoje "głębokie rozczarowanie" tą decyzją.

 

 

 


 

POLECANE
Łukaszenka uderza w Polskę. Niczego nie wymyślam polityka
Łukaszenka uderza w Polskę. "Niczego nie wymyślam"

Podczas rozmowy z dziennikarzami w Mińsku Aleksandr Łukaszenka, wyraził swoje krytyczne stanowisko wobec polityki Polski wobec jego kraju. Grzmiał, że Warszawa prowadzi działania, które określił jako szczególnie „agresywne i złe”. Jego wypowiedź cytuje białoruska agencja BELTA.

Cichanouska: Wszelkie próby legitymizacji reżimu białoruskiego zawiodły z ostatniej chwili
Cichanouska: Wszelkie próby legitymizacji reżimu białoruskiego zawiodły

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała w niedzielę w Warszawie, że nieuznanie przez kraje Zachodu trwających białoruskich "wyborów" pokazuje, że wszelkie próby legitymizacji reżimu białoruskiego zawiodły.

Sensacyjne doniesienia ws. Lewandowskiego. Będzie wielki transfer? Wiadomości
Sensacyjne doniesienia ws. Lewandowskiego. Będzie wielki transfer?

Robert Lewandowski może opuścić FC Barcelonę wcześniej, niż się spodziewano - donosi kataloński dziennik "El Nacional". Polski napastnik, który obecnie rozgrywa swój trzeci sezon w barwach Blaugrany, miał otrzymać propozycję kontraktu opiewającego na kwotę ponad 50 milionów euro rocznie od jednego z klubów Saudi Pro League. Jego obecna umowa z Barceloną obowiązuje do czerwca 2026 roku.

Ekspert ds. Niemiec: Niemcy stracili kontakt z rzeczywistością. Oczekuję zamknięcia granicy z ostatniej chwili
Ekspert ds. Niemiec: Niemcy stracili kontakt z rzeczywistością. Oczekuję zamknięcia granicy

"Nasz zachodni sąsiad  traci kontakt z rzeczywistością" – alarmuje Aleksandra Fedorska, red. naczelna agencji prasowej "Radio Debata , publicystka i ekspert ds. Niemiec. 

Jak grom z jasnego nieba. Żałoba w świecie filmu Wiadomości
"Jak grom z jasnego nieba". Żałoba w świecie filmu

Nie żyje Jan Hernik, ceniony scenograf i rekwizytor. Miał zaledwie 43 lata. Przez dłuższy czas zmagał się z glejakiem, jednym z najbardziej agresywnych nowotworów mózgu. Informację o jego śmierci przekazała żona, Anna Hernik, na swoim profilu na Instagramie, pisząc: „Odleciał dziś o 5.40, na swoich warunkach. Tak, jak sobie zaplanował, otulony miłością."

Przedstawiciele firmy objętej sankcjami szkolili polskich strażaków z ostatniej chwili
Przedstawiciele firmy objętej sankcjami szkolili polskich strażaków

Jak donosi dziennikarz "Wirtualnej Polski" Patryk Słowik, w kwietniu 2024 r. w Łobzie w woj. zachodniopomorskim polscy strażacy byli szkoleni z właściwości fizyko-chemicznych LNG przez przedstawicieli Cryogasu – firmy wpisanej na listę sankcyjną, którego właścicielami byli Rosjanie wspierający Władimira Putina.

Elon Musk do uczestników zjazdu AfD: Walczcie o lepszą przyszłość dla Niemiec! tylko u nas
Elon Musk do uczestników zjazdu AfD: Walczcie o lepszą przyszłość dla Niemiec!

Elon Musk po raz kolejny wsparł AfD, tym razem jednak już nie w wywiadzie na X, ale z wysokości ogromnego telebimu przemówił po prostu do wyborców AfD na zjeździe w Halle. Miliarder poparł Alice Weidel twierdząc, że „byłaby najlepszym kanclerzem dla Niemiec”, przykazał Niemcom by „bronili swojej kultury i nie rozpuścili jej w wielokulturowości” i skrytykował brukselską biurokrację.

Największy cyklon od pokoleń dotarł do Europy Wiadomości
"Największy cyklon od pokoleń" dotarł do Europy

Eowyn to orkan o bardzo dużej sile - ocenił prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ekspert zaznaczył, że zjawisko prawdopodobnie ominie Europę Środkową, a największe zniszczenia mogą dotknąć Irlandię i Wielką Brytanię.

Senior padł ofiarą oszustwa. Policja apeluje o czujność Wiadomości
Senior padł ofiarą oszustwa. Policja apeluje o czujność

61-letni mieszkaniec Bydgoszczy padł ofiarą internetowych oszustów i stracił ponad 300 tys. zł, wierząc w obietnice wysokich zysków z inwestycji w kryptowaluty. Policja apeluje o ostrożność i zachowanie czujności wobec nieznanych osób oferujących inwestycje.

W jakich krajach UE Trump może zmniejszyć obecność wojskową USA? Ekspert odpowiada z ostatniej chwili
W jakich krajach UE Trump może zmniejszyć obecność wojskową USA? Ekspert odpowiada

Prezydent USA Donald Trump może grozić zmniejszeniem obecności wojskowej w takich krajach, jak Hiszpania, które nie wypełniają swoich zobowiązań w ramach NATO – ocenił w rozmowie z PAP Artur Kacprzyk, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

REKLAMA

Walczył o "praworządność" w Polsce. Komisarz Reynders podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Didier Reynders, do zeszłej soboty komisarz UE ds. sprawiedliwości, jest podejrzany przez belgijską policję o pranie brudnych pieniędzy – donosi belgijski serwis skupiający dziennikarzy śledczych Follow the Money [ftm.eu].
Didier Reynders Walczył o
Didier Reynders / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / Belgian Presidency of the Council of the EU 2024

Kłopoty Didiera Reyndersa

Belgijska policja federalna dokonała we wtorek nalotu na kilka domów byłego europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa w związku z podejrzeniem o pranie brudnych pieniędzy. To prywatne domy Reyndersa. Reynders był przesłuchiwany przez policję do późnych godzin wieczornych we wtorek

– informują serwis Follow the Money [ftm.eu] oraz belgijski dziennik "Le Soir".

Jak czytamy, przeszukania są częścią trwającego od miesięcy śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Śledczy czekali z przeszukaniem do momentu wygaśnięcia mandatu Reyndersa w niedzielę, kiedy to jeden najwyższych rangą polityków UE stracił immunitet prominentnego komisarza europejskiego.

Biuro Prasowe Prokuratora Generalnego w Brukseli potwierdziło istnienie dochodzenia w sprawie prania pieniędzy, ale odmówiło dalszych komentarzy. Sam Reynders nie miał możliwości odniesienia się do informacji mediów.

Koniec kariery politycznej?

Serwis podkreśla, że zarzuty są poważne i mogą oznaczać koniec kariery politycznej Reyndersa. Prokuratura podejrzewa go o pranie pieniędzy przez lata za pośrednictwem National Lottery, organizacji, za którą był odpowiedzialny w latach 2007–2011.

Podejrzewa się, że Reynders kupował e-bilety – kupony o wartości od 1 do 100 euro, które można przelać na konto w National Lottery. (…) Z tego konta loteryjnego – i za pieniądze w gotówce – Reynders rzekomo brał udział w grach loteryjnych i przekazywał zwroty, teraz wyprane, na swoje prywatne konto. (…) Nie jest jasne, skąd Reynders wziął pieniądze. Teraz będzie musiał udowodnić ich legalne pochodzenie. Jeśli jest gotówka, następnym pytaniem jest, skąd się wzięła

– czytamy w publikacji. Podejrzane operacje na stosunkowo znaczne kwoty miały miejsce przez długi czas. Reynders rzekomo rozpoczął pranie pieniędzy, gdy nadal był aktywny w belgijskiej polityce, ale nie był już odpowiedzialny za Loterię Narodową. Podejrzewa się, że kontynuował tę praktykę podczas swojej kadencji komisarza.

"Tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym"

Sprawę mocno skomentował w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

KOMISARZ  R E Y N D E R S,  GŁÓWNY  OSKARŻAJĄCY  Z POLSKĘ  O  NARUSZANIE  TZW PRAWORZĄDNOŚCI, SĘDZIA I EGZEKUTOR Z  RAMIENIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ,  PODEJRZANY  O  PRANIE  BRUDNYCH  PIENIĘDZY

– podkreśla polityk i dodaje, że "tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym". 

Jego oskarżenia hucpą. Jasne, że mając takie trupy w swojej szafie, skrupulatnie i gorliwie wykonywał polityczne zlecenia, by fałszywie dyskredytować Polskę i w efekcie pozbawiać ją należnych funduszy. Najciekawsza jest odpowiedź na pytanie kto był owym zleceniodawcą akcji osłabiania i zwalczania Polski. Cui bono ? Już wcześniej pojawiały się interpretacje i ślady dotyczące możliwych mocodawców i geopolitycznych beneficjentów tych działań. Brakujące ogniwo? 

– zastanawia się Jacek Saryusz-Wolski.

Komentarz zamieściła również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

Ten osobnik,”komisaryjna osoba unijna” – DIDIER REYNDERS, upokarzający w imieniu UE Polskę, Polaków, polską konstytucję, polskich sędziów, Sejm, bezczelnie egzekwujący od Polski „przestrzeganie praworządności” – od dawna jest podejrzany o PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY. ONI RZĄDZĄ POLSKĄ ! Jak długo jeszcze Polska i Polacy będą upokarzani przez takich chciwych, podejrzanych lub potwierdzonych przestępców finansowych, kolejnych UE komisarzy i innych funkcjonariuszy ? Ich bezczelność,tupet i zakłamanie w pouczaniu innych o uczciwości nie zna granic. Uniewinnią ?

– pisze Krystyna Pawłowicz.

Didier Reynders dopiero co był w Polsce – a @Adbodnar gratulował mu i dziękował za „wsparcie dla procesu przywracania praworządności w Polsce”. Dziś wieczorem belgijska policja rozpoczęła przeszukania w nieruchomościach Reyndersa – śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy

– wskazuje z kolei były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Polityk wagi ciężkiej

Reynders urodził się w 1958 roku w belgijskim Liège, gdzie później studiował prawo. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 27 lat pod skrzydłami założyciela francuskojęzycznej Partii Liberalnej Jeana Gola.

Reynders jest politykiem wagi ciężkiej od dziesięcioleci. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu belgijskiego w 1992 roku. Był belgijskim ministrem finansów w latach 1999–2011 i ministrem spraw zagranicznych do 2019 roku. W tym czasie otrzymał ordery za zasługi w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Holandii i Luksemburgu. 

Funkcję komisarza ds. sprawiedliwości pełnił od 2019 roku. Był jednym z polityków otwarcie krytykujących Polskę za rzekome naruszenia "praworządności". Na początku września okazało się, że nie otrzyma drugiej kadencji komisarza. Przegrał z Hadją Lahbib, ustępującą minister spraw zagranicznych Belgii. W belgijskich mediach wyraził swoje "głębokie rozczarowanie" tą decyzją.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe