loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Rzecznik Episkopatu: Zero tolerancji dla pedofilii
Opublikowano dnia 17.11.2017 16:20
Kościół od lat z determinacją powtarza: Zero tolerancji dla pedofilii. To jedno z najcięższych przestępstw. Osoba dopuszczająca się pedofilii w Kościele musi się liczyć z możliwością wydalenia ze stanu kapłańskiego – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

screen YouTobe

Dziś w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja na rzecz przeciwdziałania pedofilii w Kościele „Przerwać milczenie”. Rzecznik KEP poinformował, że w każdej diecezji powołany został delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, do którego osoby pokrzywdzone mogą się zwracać.
 

- W Krakowie działa kościelne Centrum Ochrony Dziecka, które monitoruje sytuację i przeciwdziała patologii oraz niesie pomoc psychologiczną i terapeutyczną. Centrum wdrożyło odpowiednie procedury. Przeszkolonych zostało już około dwóch tysięcy osób, które są przygotowane do niesienia pomocy pokrzywdzonym i prewencji – mówił ks. Paweł Rytel-Andrianik.


 

Trzeba przypomnieć, że kościelne regulacje prawne są bardziej restrykcyjne od państwowych. Ochrona obejmuje nie tylko osoby do 15. roku życia, jak w prawie państwowym, ale także osoby, które nie ukończyły 18 roku życia – zaznaczył rzecznik.
 

- Kościół w tej kwestii jest transparentny. Pierwsze wytyczne postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych biskupi przyjęli w 2009 roku. Było to jeszcze przed watykańskim okólnikiem Kongregacji Nauki Wiary z 2011 roku do wszystkich katolickich konferencji biskupich na świecie w sprawie opracowania szczegółowych Wytycznych. Następnie w 2012 roku. zostały one dostosowane do okólnika Stolicy Apostolskiej – dodał ks. Rytel-Andrianik.
 

Kościół absolutnie nie idzie na kompromis w kwestii pedofilii. Potrzeba, aby także inne instytucje wypracowały i wdrożyły procedury mające na celu ochronę dzieci i młodzieży – podkreślił z naciskiem ks. Rytel-Andrianik.

 

Źródło: niezależna.pl/Onet.pl

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Etyczna busola i polityczna codzienność
Kierowanie się wysokimi wartościami moralnymi wystawia dobre świadectwo każdemu przywódcy politycznemu, ale dobrze jest też pozyskać poważnych sojuszników w tej delikatnej materii.
avatar
Jacek
Matysiak

Polska-Izrael. Ostra debata między ofiarami kata...
Im więcej wszystko się zmienia tym bardziej pozostaje takie same. Czekamy na “Dobrą Zmianę” w przemienieniu eksterytorialnych żydowskich placówek ziejących antypolskim jadem i pogardą dla prawdy, a utrzymywanych z kieszeni polskiego podatnika, w instytucje służące historycznej prawdzie. Chodzi tu o kierownictwo Muzeum w Auschwitz, Muzeum Polin i kilka innych ośrodków, na które łożą Polacy, aby ich i ich najświętsze idee i wartości brutalnie i chamsko opluwano. Niestety jeśli miotła “Dobrej Zmiany” już się zdarła Polacy będą zobligowani szukać nowej. Takiej polskiej miotły, która wymiecie te błazeńskie umizgi elit polskiego budżetu w kierunku rozpuszczonych jak dziadowskie bicze przez poprzednie reżimy, rozmaite antypolskie atrapy. Przyjaźń polsko-żydowska przypomina Globalne Ocieplenie wszyscy o niej mówili i ją sponsorowali dopóki nie odczuli prawdziwego oziębienia.
avatar
Przemysław
Jarasz

Dziewięciu zatrzymanych, 237 zarzutów karnych. Policja na Śląsku rozbiła narkotykowy gang pseudokibiców
Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem dużymi ilościami narkotyków i środków psychotropowych na terenie województwa śląskiego. Dziewięciu zatrzymanych usłyszało w sumie 237 zarzutów m.in. wprowadzenia na czarny rynek ponad 100 kg narkotyków wartych około 4 miliony złotych. Sześciu z podejrzanych, zostało już tymczasowo aresztowanych. Grozi im do 12 lat więzienia. Większa część gangu to mieszkańcy Zabrza, prawdopodobnie związani ze środowiskiem pseudokibiców Górnika.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.