loading
Proszę czekać...
Rzecznik Episkopatu: Zero tolerancji dla pedofilii
Opublikowano dnia 17.11.2017 16:20
Kościół od lat z determinacją powtarza: Zero tolerancji dla pedofilii. To jedno z najcięższych przestępstw. Osoba dopuszczająca się pedofilii w Kościele musi się liczyć z możliwością wydalenia ze stanu kapłańskiego – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

screen YouTobe

Dziś w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja na rzecz przeciwdziałania pedofilii w Kościele „Przerwać milczenie”. Rzecznik KEP poinformował, że w każdej diecezji powołany został delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, do którego osoby pokrzywdzone mogą się zwracać.
 

- W Krakowie działa kościelne Centrum Ochrony Dziecka, które monitoruje sytuację i przeciwdziała patologii oraz niesie pomoc psychologiczną i terapeutyczną. Centrum wdrożyło odpowiednie procedury. Przeszkolonych zostało już około dwóch tysięcy osób, które są przygotowane do niesienia pomocy pokrzywdzonym i prewencji – mówił ks. Paweł Rytel-Andrianik.


 

Trzeba przypomnieć, że kościelne regulacje prawne są bardziej restrykcyjne od państwowych. Ochrona obejmuje nie tylko osoby do 15. roku życia, jak w prawie państwowym, ale także osoby, które nie ukończyły 18 roku życia – zaznaczył rzecznik.
 

- Kościół w tej kwestii jest transparentny. Pierwsze wytyczne postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych biskupi przyjęli w 2009 roku. Było to jeszcze przed watykańskim okólnikiem Kongregacji Nauki Wiary z 2011 roku do wszystkich katolickich konferencji biskupich na świecie w sprawie opracowania szczegółowych Wytycznych. Następnie w 2012 roku. zostały one dostosowane do okólnika Stolicy Apostolskiej – dodał ks. Rytel-Andrianik.
 

Kościół absolutnie nie idzie na kompromis w kwestii pedofilii. Potrzeba, aby także inne instytucje wypracowały i wdrożyły procedury mające na celu ochronę dzieci i młodzieży – podkreślił z naciskiem ks. Rytel-Andrianik.

 

Źródło: niezależna.pl/Onet.pl

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wydarzenie bez precedensu - ratingi Polski w górę, Włoch w dół
1.W ostatni piątek jedna z 3 największych agencji ratingowych Moody’s obniżyła rating Włoch o jeden stopień z Baa2 do Baa3 uzasadniając to wyraźną zmianą strategii budżetowej włoskiego rządu i znacząco podniesionym deficytem, zdecydowanie wyższym niż oczekiwano.
avatar
Resortowy
Renegat

Wyniki sondażowe – subiektywna analiza
Pierwsze wyniki sondażowe po godz. 21:00, które dają zjednoczonej prawicy tylko, tak tylko 32,3 % uważam, mimo wszystko za porażkę.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Niepodległościowa duma na ulicach Krakowa
Około 10 tysięcy uczniów z całej Małopolski przemaszerowało w piątek z Wawelu do parku im. doktora Henryka Jordana w ramach „Widowiska Dumy i Radości”.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.