loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Rzecznik Episkopatu: Zero tolerancji dla pedofilii
Opublikowano dnia 17.11.2017 16:20
Kościół od lat z determinacją powtarza: Zero tolerancji dla pedofilii. To jedno z najcięższych przestępstw. Osoba dopuszczająca się pedofilii w Kościele musi się liczyć z możliwością wydalenia ze stanu kapłańskiego – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

screen YouTobe

Dziś w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja na rzecz przeciwdziałania pedofilii w Kościele „Przerwać milczenie”. Rzecznik KEP poinformował, że w każdej diecezji powołany został delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, do którego osoby pokrzywdzone mogą się zwracać.
 

- W Krakowie działa kościelne Centrum Ochrony Dziecka, które monitoruje sytuację i przeciwdziała patologii oraz niesie pomoc psychologiczną i terapeutyczną. Centrum wdrożyło odpowiednie procedury. Przeszkolonych zostało już około dwóch tysięcy osób, które są przygotowane do niesienia pomocy pokrzywdzonym i prewencji – mówił ks. Paweł Rytel-Andrianik.


 

Trzeba przypomnieć, że kościelne regulacje prawne są bardziej restrykcyjne od państwowych. Ochrona obejmuje nie tylko osoby do 15. roku życia, jak w prawie państwowym, ale także osoby, które nie ukończyły 18 roku życia – zaznaczył rzecznik.
 

- Kościół w tej kwestii jest transparentny. Pierwsze wytyczne postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych biskupi przyjęli w 2009 roku. Było to jeszcze przed watykańskim okólnikiem Kongregacji Nauki Wiary z 2011 roku do wszystkich katolickich konferencji biskupich na świecie w sprawie opracowania szczegółowych Wytycznych. Następnie w 2012 roku. zostały one dostosowane do okólnika Stolicy Apostolskiej – dodał ks. Rytel-Andrianik.
 

Kościół absolutnie nie idzie na kompromis w kwestii pedofilii. Potrzeba, aby także inne instytucje wypracowały i wdrożyły procedury mające na celu ochronę dzieci i młodzieży – podkreślił z naciskiem ks. Rytel-Andrianik.

 

Źródło: niezależna.pl/Onet.pl

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Portal
Stoczniowy

PGZ Stocznia Wojenna rekrutuje specjalistów
Państwowa stocznia należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła szeroką rekrutację. Firma zamierza w najbliższym czasie zatrudnić ok. 150 osób. Potrzebni są spawacze, monterzy, elektromonterzy, elektrycy, rurarze, malarze, elektronicy, automatycy. Stocznia Wojenna szuka też technologów i projektantów, spółka podała w komunikacie.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Gafa Putina, niedopatrzenie ochroniarzy innych VIP-ów"
Prezydentowi Rosji zabrakło refleksu i wyczucia sytuacji, co w niczym nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za ten skandal służb ochrony pozostałych moknących w deszczu na Łużnikach VIP-ów.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Normalność kontra totalny odlot
Ostatnie 2,5 roku rządów PiS w znacznym stopniu przywróciło wreszcie w Polsce normalność, choć jest jeszcze nad czym popracować, po blisko 30 latach zaniedbań. Obudziło jednak totalne wariactwo polityczne i niesłychaną frustrację ze strony przegranej opozycji - coraz bardziej antypolskiej i antypaństwowej. Przypomniało w ich wydaniu takie stare demony jak: liberum veto, zdrada i zaprzaństwo, powszechne wręcz kłamstwo stosowane w debacie politycznej. Wzmogły one jeszcze szaleństwa szkodników polskiego interesu narodowego, zaktywizowało tzw. V-kolumnę, wszelkich wrogów polskości, patriotyzmu, tradycji, a nawet zdrowego rozsądku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.