Lewica w popłochu! Elon Musk weźmie udział w sesji plenarnej PE?

Grupa ponad 30 posłów do Parlamentu Europejskiego wezwała przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę, aby zaprosiła miliardera Elona Muska na sesję plenarnej. Jednym z inicjatorów udziału miliardera w posiedzeniu PE jest polski eurodeputowany Dominik Tarczyński (PiS).
Elon Musk Lewica w popłochu! Elon Musk weźmie udział w sesji plenarnej PE?
Elon Musk / Domena publiczna

Musk przemówi w Parlamencie Europejskim?

List podpisany przez przedstawicieli głównie partii konserwatywnych i nacjonalistycznych definiuje właściciela X jako „pioniera rewolucji cyfrowej”. Eurodeputowani podkreślają przy tym, że spostrzeżenia Elona Muska „mogą ponownie uczynić UE centrum kreatywności i postępu technologicznego”.

Zaproszenie zostało wystosowane w momencie istniejących napięć na linii Unia Europejska – Elon Musk. Europejski mainstream skrytykował ostatnio miliardera za przeprowadzoną na platformie X transmisję rozmowy z Alice Weidel, szefową niemieckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Furię eurokratów wywołało poparcie, jakiego miliarder udzielił tej niemieckiej formacji, nazywając ją „jedyną nadzieją Niemiec na odnowę .

Komisja Europejska wydelegowała 150 urzędników do monitorowania wspomnianej transmisji na żywo, twierdząc, że istnieje ryzyko naruszenia ustawy o usługach cyfrowych. Jak przypomniał European Conservative, lewicowi i liberalni europosłowie nazwali nawet tę rozmowę „zagrożeniem dla demokracji” i wezwali do ściślejszego uregulowania platformy Muska. Niektórzy posunęli się nawet do sugestii, że transmisja na żywo może stanowić nielegalną darowiznę na rzecz partii – pomimo faktu, że partie głównego nurtu regularnie są szeroko omawiane w mediach.

Spór o cenzurę w sieci

Napięcia między Muskiem a KE rozpoczęły się w 2024 roku, kiedy miliarder ujawnił, że Komisja Europejska zaproponowała X tajne porozumienie w sprawie cenzury treści, na co ten odmówił. Nie był to pierwszy ani ostatni przypadek cenzorskich zapędów unijnych instytucji. Pod koniec 2023 roku Parlament Europejski wraz z Radą wydały wspólny komunikat „Nie ma miejsca dla nienawiści: Europa zjednoczona przeciwko nienawiści”, w którym nakreśliły planowaną szeroko zakrojoną politykę walki z tzw. mową nienawiści. Zgodnie z programem unijnym objęte nią zostały zarówno media, szkolnictwo, jak i inne obszary życia znajdujące się w kręgu zainteresowania neomarksistowskich ideologów.

Kolejne narzędzie – na co wskazywał swego czasu Instytut Myśli Schumana - to Forum UE dotyczące Internetu. „To dobrowolna inicjatywa kierowana przez Komisję, mająca na celu wspólną współpracę z branżą technologiczną i innymi właściwymi stronami zainteresowanymi w celu zwalczania nienawiści, ekstremizmu i treści o charakterze terrorystycznym w internecie. Zawiera wytyczne dla państw członkowskich i przedsiębiorstw technologicznych, jak stawić czoła wyzwaniom, jakie stwarzają złośliwe i nielegalne treści w internecie, w tym treści, które są szkodliwe, ale nadal chronione prawem do wolności wypowiedzi i w związku z tym nie można ich usunąć poprzez usunięcie” – podkreślali unijni urzędnicy w specjalnie wydanym komunikacie. Było to nic innego jak tylko zapowiedź wypracowania rozwiązań dla usuwania treści, które do tej pory były chronione ze względu na panującą wolność słowa. „Na przykład w 2023 r. Forum opublikowało podręcznik na temat 'treści z pogranicza’, który ma pomóc firmom technologicznym w identyfikowaniu takich treści” – wyjaśniali eurokraci. Jakie to treści? „W przypadku treści nienawistnych może to obejmować wypowiedzi podżegające, prowadzące do podziałów i podsycające stereotypy na temat grup lub mniejszości potencjalnie prowadzące do radykalizacji, ale nie osiągające poziomu nawoływania do przemocy lub nienawiści na tle rasistowskim i ksenofobicznym, które państwa członkowskie muszą uznać za przestępstwo na mocy prawa UE. Podręcznik zawiera zestaw kategorii, w tym legalne, ale szkodliwe treści antysemickie, treści z pogranicza związane z kryzysem Covid-19, atak przeciwko LGBTIQ w Bratysławie i ogólnie treści przeciwko LGBTIQ. Rozdział dotyczący treści z pogranicza antymuzułmańskiego miał zostać dodany w zmienionej wersji w 2024 r. we współpracy z koordynatorem Komisji ds. zwalczania nienawiści wobec muzułmanów. Forum będzie doradzać, jak radzić sobie z treściami granicznymi, a także w dalszym ciągu podnosić świadomość na temat tych treści, które mogą prowadzić do radykalizacji, a także wspierać firmy technologiczne w ich wysiłkach na rzecz moderowania treści” – doprecyzowali. Komisja Europejska poinformowała wówczas, że zamierza sfinalizować z platformami internetowymi wzmocniony kodeksu postępowania dotyczącego zwalczania nielegalnej mowy nienawiści internecie przed lutym 2024 r.

Fatalna konwencja

Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova podpisała 5 września 2024 roku w Wilnie w imieniu UE Ramową konwencję Rady Europy o tzw. sztucznej inteligencji – pierwsze prawnie wiążące porozumienie międzynarodowe w sprawie tzw. sztucznej inteligencji. Jednym z celów dokumentu jest zagwarantowanie, aby AI stała na straży lewicowej aksjologii, w tym także ideologii gender. Implementacja tego dokumentu do unijnego prawodawstwa również jest równoznaczna z wprowadzeniem cenzury i usuwaniem z przestrzeni internetowej treści zgodnych z chrześcijańskimi wartościami.

Podpisanie odbyło się podczas nieformalnej konferencji Ministrów Sprawiedliwości Rady Europy w Wilnie na Litwie. Stronami negocjacji były UE, inne państwa członkowskie Rady Europy, Stolica Apostolska, USA, Kanada, Meksyk, Japonia, Izrael, Australia, Argentyna, Peru, Urugwaj i Kostaryka. Wkład swój wniosło 68 międzynarodowych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, środowiska akademickiego, przemysłu i innych organizacji międzynarodowych.


 

POLECANE
Niemcy nawet nie pytają Polaków. Jest odpowiedź Bundeswehry ws. samochodów niemieckiej armii w Polsce z ostatniej chwili
Niemcy nawet nie pytają Polaków. Jest odpowiedź Bundeswehry ws. samochodów niemieckiej armii w Polsce

Rzecznik Federalnego Urzędu ds. Infrastruktury, Ochrony Środowiska i Usług Bundeswehry odniósł się do kwestii samochodów osobowych podlegających Bundeswehrze, które w ostatnich tygodniach były widziane w wielu regionach Polski.

Prezydent Zabrza odwołana ze stanowiska. Posłowie PiS: To jest jasny i czytelny sygnał polityka
Prezydent Zabrza odwołana ze stanowiska. Posłowie PiS: To jest jasny i czytelny sygnał

- To jest jasny i czytelny sygnał - powiedział poseł Jarosław Wieczorek komentując odwołanie prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej w referendum.

Sąd podtrzymał nakaz aresztowania Romanowskiego. Oddalono zażalenie obrony z ostatniej chwili
Sąd podtrzymał nakaz aresztowania Romanowskiego. Oddalono zażalenie obrony

Warszawski sąd okręgowy nie uwzględnił zażalenia obrony posła PiS Marcina Romanowskiego na decyzję o jego areszcie. Nie uwzględnił też wniosku obrony o wyłączenie jednego z sędziów.

To już oficjalnie. Prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej odwołana w referendum Wiadomości
To już oficjalnie. Prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej odwołana w referendum

Prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska została odwołana w referendum z zajmowanego stanowiska. Polityk startowała w wyborach samorządowych z rekomendacji KO.

Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat gorące
Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat

Niemiecka policja poinformowała, że w weekend zostali do Polski odesłani kolejni migranci.

Rosja grozi: Podejmiemy wobec Polski adekwatne kroki z ostatniej chwili
Rosja grozi: "Podejmiemy wobec Polski adekwatne kroki"

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując decyzję o zamknięciu rosyjskiego konsulatu generalnego w Krakowie, oznajmiła, że "Warszawa świadomie niszczy relacje" między krajami i działa "przeciwko interesom obywateli". "Adekwatna odpowiedź na te nieadekwatne kroki nastąpi wkrótce" – zapowiedziała.

Karol Nawrocki o odwołaniu w referendum prezydent Zabrza: Pokażmy tej szkodliwej władzy czerwoną kartkę Wiadomości
Karol Nawrocki o odwołaniu w referendum prezydent Zabrza: Pokażmy tej szkodliwej władzy czerwoną kartkę

Mieszkańcy Zabrza zdecydowali o odwołaniu prezydent miasta Agnieszki Rupniewskiej. Głos w tej sprawie zabrał kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

90 lat temu zmarł Józef Piłsudski – ojciec polskiej niepodległości z ostatniej chwili
90 lat temu zmarł Józef Piłsudski – ojciec polskiej niepodległości

12 maja 1935 r. zmarł Józef Piłsudski – działacz niepodległościowy, I Marszałek Polski, Naczelny Wódz Wojska Polskiego, jeden z twórców i przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej oraz jej Organizacji Bojowej, kierownik Związku Walki Czynnej, w czasie I wojny światowej Komendant I Brygady Legionów Polskich, twórca Polskiej Organizacji Wojskowej, w Drugiej Rzeczypospolitej m.in. Naczelnik Państwa Polskiego, po przejęciu władzy w maju 1926 r. dwukrotnie premier, w latach 1926-1935 minister spraw wojskowych oraz Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, faktyczny przywódca państwa polskiego.

Producent znanego piwa ukarany za zatory płatnicze Wiadomości
Producent znanego piwa ukarany za zatory płatnicze

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje wobec firm, które nie płaciły na czas swoim kontrahentom. Wszczął również postępowanie w sprawie nałożenia kary za nieudzielenie informacji koniecznych do szybkiego rozstrzygnięcia sprawy.

Spór o prowadzącą debatę prezydencką w TVP w likwidacji. Jest komentarz polityków PiS Wiadomości
Spór o prowadzącą debatę prezydencką w TVP w likwidacji. Jest komentarz polityków PiS

TVP w likwidacji podjęła decyzję o udziale Doroty Wysockiej-Schnepf w debacie prezydenckiej. Jest sprzeciw polityków PiS.

REKLAMA

Lewica w popłochu! Elon Musk weźmie udział w sesji plenarnej PE?

Grupa ponad 30 posłów do Parlamentu Europejskiego wezwała przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę, aby zaprosiła miliardera Elona Muska na sesję plenarnej. Jednym z inicjatorów udziału miliardera w posiedzeniu PE jest polski eurodeputowany Dominik Tarczyński (PiS).
Elon Musk Lewica w popłochu! Elon Musk weźmie udział w sesji plenarnej PE?
Elon Musk / Domena publiczna

Musk przemówi w Parlamencie Europejskim?

List podpisany przez przedstawicieli głównie partii konserwatywnych i nacjonalistycznych definiuje właściciela X jako „pioniera rewolucji cyfrowej”. Eurodeputowani podkreślają przy tym, że spostrzeżenia Elona Muska „mogą ponownie uczynić UE centrum kreatywności i postępu technologicznego”.

Zaproszenie zostało wystosowane w momencie istniejących napięć na linii Unia Europejska – Elon Musk. Europejski mainstream skrytykował ostatnio miliardera za przeprowadzoną na platformie X transmisję rozmowy z Alice Weidel, szefową niemieckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Furię eurokratów wywołało poparcie, jakiego miliarder udzielił tej niemieckiej formacji, nazywając ją „jedyną nadzieją Niemiec na odnowę .

Komisja Europejska wydelegowała 150 urzędników do monitorowania wspomnianej transmisji na żywo, twierdząc, że istnieje ryzyko naruszenia ustawy o usługach cyfrowych. Jak przypomniał European Conservative, lewicowi i liberalni europosłowie nazwali nawet tę rozmowę „zagrożeniem dla demokracji” i wezwali do ściślejszego uregulowania platformy Muska. Niektórzy posunęli się nawet do sugestii, że transmisja na żywo może stanowić nielegalną darowiznę na rzecz partii – pomimo faktu, że partie głównego nurtu regularnie są szeroko omawiane w mediach.

Spór o cenzurę w sieci

Napięcia między Muskiem a KE rozpoczęły się w 2024 roku, kiedy miliarder ujawnił, że Komisja Europejska zaproponowała X tajne porozumienie w sprawie cenzury treści, na co ten odmówił. Nie był to pierwszy ani ostatni przypadek cenzorskich zapędów unijnych instytucji. Pod koniec 2023 roku Parlament Europejski wraz z Radą wydały wspólny komunikat „Nie ma miejsca dla nienawiści: Europa zjednoczona przeciwko nienawiści”, w którym nakreśliły planowaną szeroko zakrojoną politykę walki z tzw. mową nienawiści. Zgodnie z programem unijnym objęte nią zostały zarówno media, szkolnictwo, jak i inne obszary życia znajdujące się w kręgu zainteresowania neomarksistowskich ideologów.

Kolejne narzędzie – na co wskazywał swego czasu Instytut Myśli Schumana - to Forum UE dotyczące Internetu. „To dobrowolna inicjatywa kierowana przez Komisję, mająca na celu wspólną współpracę z branżą technologiczną i innymi właściwymi stronami zainteresowanymi w celu zwalczania nienawiści, ekstremizmu i treści o charakterze terrorystycznym w internecie. Zawiera wytyczne dla państw członkowskich i przedsiębiorstw technologicznych, jak stawić czoła wyzwaniom, jakie stwarzają złośliwe i nielegalne treści w internecie, w tym treści, które są szkodliwe, ale nadal chronione prawem do wolności wypowiedzi i w związku z tym nie można ich usunąć poprzez usunięcie” – podkreślali unijni urzędnicy w specjalnie wydanym komunikacie. Było to nic innego jak tylko zapowiedź wypracowania rozwiązań dla usuwania treści, które do tej pory były chronione ze względu na panującą wolność słowa. „Na przykład w 2023 r. Forum opublikowało podręcznik na temat 'treści z pogranicza’, który ma pomóc firmom technologicznym w identyfikowaniu takich treści” – wyjaśniali eurokraci. Jakie to treści? „W przypadku treści nienawistnych może to obejmować wypowiedzi podżegające, prowadzące do podziałów i podsycające stereotypy na temat grup lub mniejszości potencjalnie prowadzące do radykalizacji, ale nie osiągające poziomu nawoływania do przemocy lub nienawiści na tle rasistowskim i ksenofobicznym, które państwa członkowskie muszą uznać za przestępstwo na mocy prawa UE. Podręcznik zawiera zestaw kategorii, w tym legalne, ale szkodliwe treści antysemickie, treści z pogranicza związane z kryzysem Covid-19, atak przeciwko LGBTIQ w Bratysławie i ogólnie treści przeciwko LGBTIQ. Rozdział dotyczący treści z pogranicza antymuzułmańskiego miał zostać dodany w zmienionej wersji w 2024 r. we współpracy z koordynatorem Komisji ds. zwalczania nienawiści wobec muzułmanów. Forum będzie doradzać, jak radzić sobie z treściami granicznymi, a także w dalszym ciągu podnosić świadomość na temat tych treści, które mogą prowadzić do radykalizacji, a także wspierać firmy technologiczne w ich wysiłkach na rzecz moderowania treści” – doprecyzowali. Komisja Europejska poinformowała wówczas, że zamierza sfinalizować z platformami internetowymi wzmocniony kodeksu postępowania dotyczącego zwalczania nielegalnej mowy nienawiści internecie przed lutym 2024 r.

Fatalna konwencja

Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova podpisała 5 września 2024 roku w Wilnie w imieniu UE Ramową konwencję Rady Europy o tzw. sztucznej inteligencji – pierwsze prawnie wiążące porozumienie międzynarodowe w sprawie tzw. sztucznej inteligencji. Jednym z celów dokumentu jest zagwarantowanie, aby AI stała na straży lewicowej aksjologii, w tym także ideologii gender. Implementacja tego dokumentu do unijnego prawodawstwa również jest równoznaczna z wprowadzeniem cenzury i usuwaniem z przestrzeni internetowej treści zgodnych z chrześcijańskimi wartościami.

Podpisanie odbyło się podczas nieformalnej konferencji Ministrów Sprawiedliwości Rady Europy w Wilnie na Litwie. Stronami negocjacji były UE, inne państwa członkowskie Rady Europy, Stolica Apostolska, USA, Kanada, Meksyk, Japonia, Izrael, Australia, Argentyna, Peru, Urugwaj i Kostaryka. Wkład swój wniosło 68 międzynarodowych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, środowiska akademickiego, przemysłu i innych organizacji międzynarodowych.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe