500-lecie Kolegiaty Łaskiej. Kard. Ryś: jak możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa?

- Chciałbym, byście wyszli stąd z wielką troską o dwie rzeczy: o jedność chrześcijan i odpowiedzialność za to, co się nazywa reformą Kościoła. Kościół zawsze wymaga reformy. Kościół zawsze wymaga zmiany. Angażujmy się wszyscy w Kościół, bierzmy za Niego odpowiedzialność i szukajmy jedności - mówił kard. Ryś podczas uroczystości 500. rocznicy poświęcenia najstarszej świątyni w Łasku.
kard. Grzegorz Ryś 500-lecie Kolegiaty Łaskiej. Kard. Ryś: jak możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa?
kard. Grzegorz Ryś / YT print screen/Archidiecezja Łódzka

500. rocznica konsekracji

Wczoraj wieczorem w Kolegiacie Łaskiej odbyły się uroczystości związane z 500. rocznicą poświęcenia najstarszej świątyni w Łasku. - Dokładnie 6 lutego 1525 r. uroczystym aktem konsekracji została poświęcona nasza świątynia na chwałę Bożą i dla pożytku wiernych. Dokonał tego ówczesny Prymas Polski, Jan łaski. To z jego fundacji i dzięki jego trosce wzniesiono w Łasku w latach 1517 - 1523 okazały, murowany kościół w stylu późnogotyckim. Otrzymał on tytuł kolegiaty i erygowano przy nim kapitułę kolegiacką. Został wyposażony w wiele cennych zabytków. Najważniejszym z nich jest skarb, otaczany szczególnym kultem od 1515 roku, alabastrowa płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dar od Papieża Leona X - mówił we wstępie do liturgii ks. Zenon Miksa, prepozyt Kolegiaty Łaskiej.

"Ciągle jesteśmy pielgrzymami"

Uroczystościom, które zgromadziły mieszkańców Łasku, władze samorządowe i miejskie oraz kanoników Kolegiaty, a także duchowieństwo z dekanatu i licznych wiernych, przewodniczył i homilię wygłosił kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

- Wtedy, kiedy myślimy o pięknej rocznicy konsekracji tego kościoła, pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, to: w jakiej mierze, w jaki sposób, jak konkretnie możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa? - tłumaczył hierarcha.

Kaznodzieja wskazał, że jesteśmy włączeni przez chrzest "w jedno miasto Boga. To znaczy, że każdy z nas, każdy na swoją miarę, jest za tę wspólnotę odpowiedzialny. Św. Paweł pisze w jednym ze swoich listów: jesteście obywatelami Boga. Nie jesteście obcymi. Nie jesteście przechodniami. To znaczy, że bierzecie odpowiedzialność za Kościół. Po co stawiać kościół, skoro nikt nie chce wziąć za niego odpowiedzialności? Jeśli nikt nie chce wziąć go pod opiekę? Po co go budować? Jesteście odpowiedzialni?". 

- Jesteśmy ciągle w drodze. Jesteśmy ciągle pielgrzymami. O tym mówi nam Rok Święty, który przeżywamy. Jesteśmy ludźmi, którzy mocno chodzą po ziemi, ale głowę mamy zadartą ku niebu. Cieszymy się tym, czego doświadczamy, ale nosimy w sobie ogromne pragnienie, którego nic nie zdoła zaspokoić, jak pełna wspólnota z Bogiem w niebie. To wszystko oznacza chrzest - wyjaśniał kard. Ryś.

Historia świątyni

Na końcu, odwołując się do historii Kolegiaty Łaskiej, wspomniał dwóch Janów Łaskich: starszego - Prymasa i konsekratora łaskiej świątyni oraz młodszego - pierwszego proboszcza Kolegiaty Łaskiej, późniejszego reformatora Kościoła, poza Kościołem rzymskokatolickim: "Macie taki dramat, który jest wpisany w historię sprzed 500 lat. Dwóch absolutnie wybitnych, dwóch wielkich ludzi, którzy spokrewnieni ze sobą, całe lata myślący razem Kościele, w którymś momencie się dramatycznie rozeszli. Można powiedzieć, że Duch Święty ich połączył w tym, co my dziś nazywamy ruchem ekumenicznym".

- Chciałbym, byście wyszli stąd z wielką troską o dwie rzeczy: o jedność chrześcijan i odpowiedzialność za to, co się nazywa reformą Kościoła. Powiedział Sobór Watykański II: "Ecclesia semper reformanda" - Kościół zawsze wymaga reformy! Kościół zawsze wymaga zmiany, ale historia tych dwóch wielkich Janów Łaskich pokazuje, że my, jeśli nawet szukamy tej zmiany, nie potrafimy siebie nawzajem słuchać, nie szukamy zgody. Angażujmy się wszyscy w Kościół, bierzmy za niego odpowiedzialność i szukajmy jedności - mówił kardynał Ryś.

Po zakończeniu liturgii uczestnicy uroczystości udali się do bocznej kaplicy, gdzie znajduje się wizerunek Matki Bożej Łaskiej, przed którym odmówiono modlitwy i odśpiewano Apel Jasnogórski.

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku została erygowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię ze Skotnik dnia 17 maja 1366 roku. Obecny kościół został wybudowany z fundacji abp. gnieźnieńskiego Jana Łaskiego w latach 1517–1523 w stylu gotyckim. W 1749 r. podczas wielkiego pożaru kolegiata spłonęła. Odbudowana przez Marcina Załuskiego, Antoniego Narzymskiego i Grzegorza Zachariasiewicza, ale już w stylu barokowym. Jest to kościół orientowany, trójnawowy, z prezbiterium zamkniętym. Konsekrowany 6 II 1525 r. przez abp. Jana Łaskiego i w tym dniu wyniesiony do godności kolegiaty. 24 IX 2005 r. arcybiskup Władysław Ziółek ustanowił kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku Sanktuarium Maryjnym (Abp-453-1201/05). Natomiast 25 IX 2005 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji Matki Bożej Łaskiej z Dzieciątkiem. Korony zostały pobłogosławione 18 VIII 2002 r. na Błoniach Krakowskich przez Jana Pawła II.

Do wyposażenia świątyni należy ołtarz główny rokokowy z obrazem św. Michała Archanioła, który malował Filip Castaldi, oraz rzeźbami aniołów. Boczny ołtarz rokokowy z obrazami Świętej Rodziny (XVIII w.) i św. Rocha oraz św. Antoniego, Wojciecha i Stanisława. Srebrna trumienka na relikwie św. Juliana XVII w. Boczny ołtarz rokokowy NMP Różańcowej i św. Walentego z rzeźbami św. Wawrzyńca i Zakonnicy. Ołtarz w kaplicy NMP z Dzieciątkiem z 1760 r., okrągła, alabastrowa płaskorzeźba NMP z końca XV w. przypisywana Andrei della Robbi, przywieziona z Rzymu przez abpa Jana Łaskiego.

xpk


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

500-lecie Kolegiaty Łaskiej. Kard. Ryś: jak możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa?

- Chciałbym, byście wyszli stąd z wielką troską o dwie rzeczy: o jedność chrześcijan i odpowiedzialność za to, co się nazywa reformą Kościoła. Kościół zawsze wymaga reformy. Kościół zawsze wymaga zmiany. Angażujmy się wszyscy w Kościół, bierzmy za Niego odpowiedzialność i szukajmy jedności - mówił kard. Ryś podczas uroczystości 500. rocznicy poświęcenia najstarszej świątyni w Łasku.
kard. Grzegorz Ryś 500-lecie Kolegiaty Łaskiej. Kard. Ryś: jak możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa?
kard. Grzegorz Ryś / YT print screen/Archidiecezja Łódzka

500. rocznica konsekracji

Wczoraj wieczorem w Kolegiacie Łaskiej odbyły się uroczystości związane z 500. rocznicą poświęcenia najstarszej świątyni w Łasku. - Dokładnie 6 lutego 1525 r. uroczystym aktem konsekracji została poświęcona nasza świątynia na chwałę Bożą i dla pożytku wiernych. Dokonał tego ówczesny Prymas Polski, Jan łaski. To z jego fundacji i dzięki jego trosce wzniesiono w Łasku w latach 1517 - 1523 okazały, murowany kościół w stylu późnogotyckim. Otrzymał on tytuł kolegiaty i erygowano przy nim kapitułę kolegiacką. Został wyposażony w wiele cennych zabytków. Najważniejszym z nich jest skarb, otaczany szczególnym kultem od 1515 roku, alabastrowa płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dar od Papieża Leona X - mówił we wstępie do liturgii ks. Zenon Miksa, prepozyt Kolegiaty Łaskiej.

"Ciągle jesteśmy pielgrzymami"

Uroczystościom, które zgromadziły mieszkańców Łasku, władze samorządowe i miejskie oraz kanoników Kolegiaty, a także duchowieństwo z dekanatu i licznych wiernych, przewodniczył i homilię wygłosił kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

- Wtedy, kiedy myślimy o pięknej rocznicy konsekracji tego kościoła, pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, to: w jakiej mierze, w jaki sposób, jak konkretnie możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa? - tłumaczył hierarcha.

Kaznodzieja wskazał, że jesteśmy włączeni przez chrzest "w jedno miasto Boga. To znaczy, że każdy z nas, każdy na swoją miarę, jest za tę wspólnotę odpowiedzialny. Św. Paweł pisze w jednym ze swoich listów: jesteście obywatelami Boga. Nie jesteście obcymi. Nie jesteście przechodniami. To znaczy, że bierzecie odpowiedzialność za Kościół. Po co stawiać kościół, skoro nikt nie chce wziąć za niego odpowiedzialności? Jeśli nikt nie chce wziąć go pod opiekę? Po co go budować? Jesteście odpowiedzialni?". 

- Jesteśmy ciągle w drodze. Jesteśmy ciągle pielgrzymami. O tym mówi nam Rok Święty, który przeżywamy. Jesteśmy ludźmi, którzy mocno chodzą po ziemi, ale głowę mamy zadartą ku niebu. Cieszymy się tym, czego doświadczamy, ale nosimy w sobie ogromne pragnienie, którego nic nie zdoła zaspokoić, jak pełna wspólnota z Bogiem w niebie. To wszystko oznacza chrzest - wyjaśniał kard. Ryś.

Historia świątyni

Na końcu, odwołując się do historii Kolegiaty Łaskiej, wspomniał dwóch Janów Łaskich: starszego - Prymasa i konsekratora łaskiej świątyni oraz młodszego - pierwszego proboszcza Kolegiaty Łaskiej, późniejszego reformatora Kościoła, poza Kościołem rzymskokatolickim: "Macie taki dramat, który jest wpisany w historię sprzed 500 lat. Dwóch absolutnie wybitnych, dwóch wielkich ludzi, którzy spokrewnieni ze sobą, całe lata myślący razem Kościele, w którymś momencie się dramatycznie rozeszli. Można powiedzieć, że Duch Święty ich połączył w tym, co my dziś nazywamy ruchem ekumenicznym".

- Chciałbym, byście wyszli stąd z wielką troską o dwie rzeczy: o jedność chrześcijan i odpowiedzialność za to, co się nazywa reformą Kościoła. Powiedział Sobór Watykański II: "Ecclesia semper reformanda" - Kościół zawsze wymaga reformy! Kościół zawsze wymaga zmiany, ale historia tych dwóch wielkich Janów Łaskich pokazuje, że my, jeśli nawet szukamy tej zmiany, nie potrafimy siebie nawzajem słuchać, nie szukamy zgody. Angażujmy się wszyscy w Kościół, bierzmy za niego odpowiedzialność i szukajmy jedności - mówił kardynał Ryś.

Po zakończeniu liturgii uczestnicy uroczystości udali się do bocznej kaplicy, gdzie znajduje się wizerunek Matki Bożej Łaskiej, przed którym odmówiono modlitwy i odśpiewano Apel Jasnogórski.

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku została erygowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię ze Skotnik dnia 17 maja 1366 roku. Obecny kościół został wybudowany z fundacji abp. gnieźnieńskiego Jana Łaskiego w latach 1517–1523 w stylu gotyckim. W 1749 r. podczas wielkiego pożaru kolegiata spłonęła. Odbudowana przez Marcina Załuskiego, Antoniego Narzymskiego i Grzegorza Zachariasiewicza, ale już w stylu barokowym. Jest to kościół orientowany, trójnawowy, z prezbiterium zamkniętym. Konsekrowany 6 II 1525 r. przez abp. Jana Łaskiego i w tym dniu wyniesiony do godności kolegiaty. 24 IX 2005 r. arcybiskup Władysław Ziółek ustanowił kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku Sanktuarium Maryjnym (Abp-453-1201/05). Natomiast 25 IX 2005 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji Matki Bożej Łaskiej z Dzieciątkiem. Korony zostały pobłogosławione 18 VIII 2002 r. na Błoniach Krakowskich przez Jana Pawła II.

Do wyposażenia świątyni należy ołtarz główny rokokowy z obrazem św. Michała Archanioła, który malował Filip Castaldi, oraz rzeźbami aniołów. Boczny ołtarz rokokowy z obrazami Świętej Rodziny (XVIII w.) i św. Rocha oraz św. Antoniego, Wojciecha i Stanisława. Srebrna trumienka na relikwie św. Juliana XVII w. Boczny ołtarz rokokowy NMP Różańcowej i św. Walentego z rzeźbami św. Wawrzyńca i Zakonnicy. Ołtarz w kaplicy NMP z Dzieciątkiem z 1760 r., okrągła, alabastrowa płaskorzeźba NMP z końca XV w. przypisywana Andrei della Robbi, przywieziona z Rzymu przez abpa Jana Łaskiego.

xpk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe