Andrzej Duda: Rozpoczynałem i kończę swoją służbę prezydencką z Piotrem Dudą jako przewodniczącym RDS

– Rozpoczynałem swoją prezydencką służbę razem z RDS od przewodniczenia przez pana Piotra Dudę i zamykam również na przewodniczeniu przez Piotra Dudę, więc jest to dla mnie miły akcent, że "dwoje Dudów" tutaj, w Radzie Dialogu Społecznego, te miejsca zajmuje – mówił dziś prezydent Andrzej Duda podczas plenarnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.
 Andrzej Duda: Rozpoczynałem i kończę swoją służbę prezydencką z Piotrem Dudą jako przewodniczącym RDS
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbywa się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. W trakcie swojego wystąpienia prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim za przybycie na doroczne spotkanie w "siedzibie patrona dialogu społecznego".

W tym roku RDS obchodzi swoje 10-lecie istnienia.

– Dla mnie to też jest posiedzenie szczególne, bo kończę w tym roku swoją prezydencką misję po dwóch kadencjach, po 10 latach. W sierpniu zakończę tę służbę i w związku z tym, także i dla mnie, tutaj, w Pałacu Prezydenckim z państwem, to jest posiedzenie ostatnie i w tym sensie pożegnalne. Chciałbym państwu bardzo podziękować za wszystkie te lata, kiedy miałem zaszczyt i przyjemność spotykać się z Radą Dialogu Społecznego, być i pracować z nią od samego właściwie początku, kiedy istnieje. Rozpoczynałem swoją prezydencką służbę razem z RDS od przewodniczenia przez pana Piotra Dudę i zamykam również na przewodniczeniu przez Piotra Dudę, więc jest to dla mnie miły akcent, że "dwoje Dudów" tutaj w Radzie Dialogu Społecznego te miejsca zajmuje – mówił prezydent RP.

Głowa państwa podziękowała także wszystkim, którzy na przestrzeni lat byli członkami RDS-u: członkom organizacji, rządom i ich ministrom.

Komisja Trójstronna i narodziny RDS

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że historia prawdziwego dialogu społecznego rozpoczęła się tak naprawdę od transformacji ustrojowej w 1989 roku. – Te przemiany ustrojowe także były efektem tego, że właśnie dialogu brakowało. (…) Ta zmiana to było właśnie wołanie o dialog społeczny. To było wołanie o to, czego nie było i czego nie robiono. Opowiadano, że władza reprezentuje lud, ale w istocie go nie reprezentowała. Dlatego pojawiła się wkrótce idea tego, aby stworzyć prawdziwe ciało dialogu, i tak się stało – powstała Komisja Trójstronna ds. Społeczno-Gospodarczych, powołana uchwałą rządu kilka lat po tych wydarzeniach z 1989 roku – mówił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał jak w 2013 roku, za rządów Donalda Tuska, doszło do załamania dialogu społecznego w Polsce, a związki zawodowe zawiesiły swoje działania w pracach Komisji Trójstronnej. Wówczas narodziła się Rada Dialogu Społecznego, która funkcjonuje do dziś.

Prezydent ocenił, że dotychczasowe prace toczące się na forum Rady Dialogu Społecznego "przyczyniły się do pozytywnych zmian, które dokonały się w Polsce w okresie ostatnich 10 lat".

Dziękował za konsultacje zgłaszanych projektów prezydenckich, które obejmowały takie kwestie, jak m.in.: wprowadzenie świadczenia rodzinnego 500+, likwidację podwyższenia wieku emerytalnego, projekt ustawy emerytury stażowej czy szereg ustaw sprzyjających pracownikom, przede wszystkim zmiany w Kodeksie pracy.

Wyraził też wdzięczność za debaty na temat wysokości ustawowych progów płacy minimalnej, minimalnej stawki godzinowej, kwoty wolnej od podatku czy klauzul społecznych do zamówień publicznych.

Nowe wyzwania

– Nie ma żadnych wątpliwości, że przed nami cały czas jest i zawsze będzie ogromnie wiele wyzwań. Dzisiaj są to wyzwania przede wszystkim w dziedzinie energetyki, związane z sytuacją geopolityczną i żywiołowym postępem technicznym w tej dziedzinie, rewolucja cyfrowa, wejście do powszechnego obrotu i praktycznie codziennego użycia sztucznej inteligencji, wszystkich profitów i zagrożeń z tym związanych. To już teraz silnie wpływa na rynek pracy i warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Cieszę się, że już w tej chwili w Radzie podejmowane są dyskusje na te bardzo ważne tematy. Na barkach wszystkich trzech stron debatujących na forum RDS spoczywa istotna część odpowiedzialności za przyszły kształt państwa i polityki państwa, tak aby w centrum tych głębokich przemian cywilizacyjnych zawsze stał ten, kto jest w istocie najważniejszy, czyli człowiek, nasz współobywatel – mówił prezydent Duda.

Głowa państwa podkreśliła przy tym, że ważne jest, aby idąc z duchem postępu, nie sprzeniewierzyć się zasadom "sprawiedliwości, solidaryzmu społecznego, zrównoważonego rozwoju", a także idei wolności, która leży u podstaw naszej kultury.

– Dziękuję państwu z całego serca za wszystkie lata pracy w Radzie i razem ze mną dla Rady i na rzecz rozwoju Rzeczypospolitej i życzę, aby cały 2025 rok był rokiem jak najlepszym – zakończył prezydent Duda.

ZOBACZ TAKŻE: „Poczta polska, nie niemiecka”. Protest NSZZ „Solidarność” w obronie Poczty Polskiej

ZOBACZ TAKŻE: W puławskich Azotach o Zielonym Ładzie


 

POLECANE
USA: Donald Trump dziś spełni jedną kluczowych obietnic polityka
USA: Donald Trump dziś spełni jedną kluczowych obietnic

Biały Dom poinformował , że prezydent Donald Trump podpisze w czwartek rozporządzenie wykonawcze o zamknięciu Departamentu Edukacji. Była to jedna z jego kluczowych obietnic w kampanii wyborczej - przypominają media.

Donald Trump dał Iranowi ultimatum? Chodzi o porozumienie nuklearne polityka
Donald Trump dał Iranowi ultimatum? Chodzi o porozumienie nuklearne

- Donald Trump, który napisał list do duchowo-politycznego przywódcy Iranu Alego Chameneia, dał Teheranowi dwa miesiące na zawarcie nowego porozumienia nuklearnego i zagroził poważnymi konsekwencjami, jeśli umowa taka nie zostanie zawarta - pisze w środę portal Axios.

Olbrychski na wiecu po rosyjsku. Konsternacja Trzaskowskiego Wiadomości
Olbrychski na wiecu po rosyjsku. Konsternacja Trzaskowskiego

Podczas spotkania kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego w ramach kampanii wyborczej w Grodzisku Mazowieckim głos zabrał Daniel Olbrychski. Aktor opowiadał o spotkaniu rosyjskiego dziennikarza w Cannes po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w 2015 r. Wtrącał przy tym do swojej wypowiedzi zdania w języku rosyjskim.

Premier Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy. Jest komentarz Przemysława Czarnka polityka
Premier Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy. Jest komentarz Przemysława Czarnka

Premier Donald Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy ws. śmierci Barbary Skrzypek. twierdząc m.in., że "czasy, kiedy prezydent, premier czy prezes partii wpływali na losy śledztw, minęły". Do wpisu szefa polskiego rządu w mediach społecznościowych odniósł się poseł Przemysław Czarnek.

Samuel Pereira: państwowiec kontra hejter tylko u nas
Samuel Pereira: państwowiec kontra hejter

Kiedy prezydent Polski kieruje do premiera poważny list dotyczący ładu prawnego w Polsce, można byłoby spodziewać się poważnej debaty o ważnych sprawach dla wszystkich obywateli. Tymczasem Donald Tusk odpowiada mu w mediach społecznościowych zdawkowym, niemal hejterskim komentarzem, ku uciesze gawiedzi spod znaku Silnych Razem.

Umowa USA–Ukraina ws. złóż mineralnych. Jest komunikat Białego Domu polityka
Umowa USA–Ukraina ws. złóż mineralnych. Jest komunikat Białego Domu

– USA chcą wyjść poza ramę wcześniejszej umowy dot. minerałów ziem rzadkich i teraz są przede wszystkim skupione na uzyskaniu długotrwałego pokoju między Ukrainą a Rosją – poinformowała rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt po rozmowie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego po rozmowie z Donaldem Trumpem polityka
Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego po rozmowie z Donaldem Trumpem

"Wierzymy, że wspólnie z Ameryką, z prezydentem Trumpem i pod amerykańskim przywództwem trwały pokój może zostać osiągnięty w tym roku" – napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Pożar Bazaru Różyckiego w Warszawie. Jest apel policji Wiadomości
Pożar Bazaru Różyckiego w Warszawie. Jest apel policji

Według doniesień medialnych doszło do pożaru na Bazarze Różyckiego w Warszawie. Na miejsce przyjechała straż pożarna, która zajęła się gaszeniem ognia. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a przyczyna pożaru zostanie zbadana przez służby.

Jaka pogoda nas czeka? Nowy komunikat IMGW Wiadomości
Jaka pogoda nas czeka? Nowy komunikat IMGW

Najbliższe dni będą ciepłe i słoneczne, a temperatura w dzień wyniesie nawet 17 st. C; noce będą chłodne, a temperatura spadnie przy gruncie nawet do -8 st. C - poinformowała w środę synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek.

Mały Alanek potrzebuje Twojej pomocy. Monetyzację tego nagrania przekażemy na jego zbiórkę gorące
Mały Alanek potrzebuje Twojej pomocy. Monetyzację tego nagrania przekażemy na jego zbiórkę

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a – za tą niezrozumiałą nazwą kryje się tragedia. Wyrok, który słyszą rodzice około jednego na 5 tysięcy chłopców. Choroba objawia się w pierwszych latach życia dziecka, którego mięśnie stopniowo słabną, ostatecznie powodując problemy z samodzielnym poruszaniem się, oddychaniem, a nawet biciem serca.

REKLAMA

Andrzej Duda: Rozpoczynałem i kończę swoją służbę prezydencką z Piotrem Dudą jako przewodniczącym RDS

– Rozpoczynałem swoją prezydencką służbę razem z RDS od przewodniczenia przez pana Piotra Dudę i zamykam również na przewodniczeniu przez Piotra Dudę, więc jest to dla mnie miły akcent, że "dwoje Dudów" tutaj, w Radzie Dialogu Społecznego, te miejsca zajmuje – mówił dziś prezydent Andrzej Duda podczas plenarnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.
 Andrzej Duda: Rozpoczynałem i kończę swoją służbę prezydencką z Piotrem Dudą jako przewodniczącym RDS
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbywa się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. W trakcie swojego wystąpienia prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim za przybycie na doroczne spotkanie w "siedzibie patrona dialogu społecznego".

W tym roku RDS obchodzi swoje 10-lecie istnienia.

– Dla mnie to też jest posiedzenie szczególne, bo kończę w tym roku swoją prezydencką misję po dwóch kadencjach, po 10 latach. W sierpniu zakończę tę służbę i w związku z tym, także i dla mnie, tutaj, w Pałacu Prezydenckim z państwem, to jest posiedzenie ostatnie i w tym sensie pożegnalne. Chciałbym państwu bardzo podziękować za wszystkie te lata, kiedy miałem zaszczyt i przyjemność spotykać się z Radą Dialogu Społecznego, być i pracować z nią od samego właściwie początku, kiedy istnieje. Rozpoczynałem swoją prezydencką służbę razem z RDS od przewodniczenia przez pana Piotra Dudę i zamykam również na przewodniczeniu przez Piotra Dudę, więc jest to dla mnie miły akcent, że "dwoje Dudów" tutaj w Radzie Dialogu Społecznego te miejsca zajmuje – mówił prezydent RP.

Głowa państwa podziękowała także wszystkim, którzy na przestrzeni lat byli członkami RDS-u: członkom organizacji, rządom i ich ministrom.

Komisja Trójstronna i narodziny RDS

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że historia prawdziwego dialogu społecznego rozpoczęła się tak naprawdę od transformacji ustrojowej w 1989 roku. – Te przemiany ustrojowe także były efektem tego, że właśnie dialogu brakowało. (…) Ta zmiana to było właśnie wołanie o dialog społeczny. To było wołanie o to, czego nie było i czego nie robiono. Opowiadano, że władza reprezentuje lud, ale w istocie go nie reprezentowała. Dlatego pojawiła się wkrótce idea tego, aby stworzyć prawdziwe ciało dialogu, i tak się stało – powstała Komisja Trójstronna ds. Społeczno-Gospodarczych, powołana uchwałą rządu kilka lat po tych wydarzeniach z 1989 roku – mówił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał jak w 2013 roku, za rządów Donalda Tuska, doszło do załamania dialogu społecznego w Polsce, a związki zawodowe zawiesiły swoje działania w pracach Komisji Trójstronnej. Wówczas narodziła się Rada Dialogu Społecznego, która funkcjonuje do dziś.

Prezydent ocenił, że dotychczasowe prace toczące się na forum Rady Dialogu Społecznego "przyczyniły się do pozytywnych zmian, które dokonały się w Polsce w okresie ostatnich 10 lat".

Dziękował za konsultacje zgłaszanych projektów prezydenckich, które obejmowały takie kwestie, jak m.in.: wprowadzenie świadczenia rodzinnego 500+, likwidację podwyższenia wieku emerytalnego, projekt ustawy emerytury stażowej czy szereg ustaw sprzyjających pracownikom, przede wszystkim zmiany w Kodeksie pracy.

Wyraził też wdzięczność za debaty na temat wysokości ustawowych progów płacy minimalnej, minimalnej stawki godzinowej, kwoty wolnej od podatku czy klauzul społecznych do zamówień publicznych.

Nowe wyzwania

– Nie ma żadnych wątpliwości, że przed nami cały czas jest i zawsze będzie ogromnie wiele wyzwań. Dzisiaj są to wyzwania przede wszystkim w dziedzinie energetyki, związane z sytuacją geopolityczną i żywiołowym postępem technicznym w tej dziedzinie, rewolucja cyfrowa, wejście do powszechnego obrotu i praktycznie codziennego użycia sztucznej inteligencji, wszystkich profitów i zagrożeń z tym związanych. To już teraz silnie wpływa na rynek pracy i warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Cieszę się, że już w tej chwili w Radzie podejmowane są dyskusje na te bardzo ważne tematy. Na barkach wszystkich trzech stron debatujących na forum RDS spoczywa istotna część odpowiedzialności za przyszły kształt państwa i polityki państwa, tak aby w centrum tych głębokich przemian cywilizacyjnych zawsze stał ten, kto jest w istocie najważniejszy, czyli człowiek, nasz współobywatel – mówił prezydent Duda.

Głowa państwa podkreśliła przy tym, że ważne jest, aby idąc z duchem postępu, nie sprzeniewierzyć się zasadom "sprawiedliwości, solidaryzmu społecznego, zrównoważonego rozwoju", a także idei wolności, która leży u podstaw naszej kultury.

– Dziękuję państwu z całego serca za wszystkie lata pracy w Radzie i razem ze mną dla Rady i na rzecz rozwoju Rzeczypospolitej i życzę, aby cały 2025 rok był rokiem jak najlepszym – zakończył prezydent Duda.

ZOBACZ TAKŻE: „Poczta polska, nie niemiecka”. Protest NSZZ „Solidarność” w obronie Poczty Polskiej

ZOBACZ TAKŻE: W puławskich Azotach o Zielonym Ładzie



 

Polecane
Emerytury
Stażowe