USA mogą zakazać DeepSeek. Administracja Trumpa rozważa decyzję

Jak poinformował portal Yahoo.com, administracja prezydenta Donalda Trumpa ma być zaniepokojona chińską aplikacją od DeepSeek, która oparta jest na sztucznej inteligencji.
Urzędnicy amerykańscy są zaniepokojeni sposobem, w jaki DeepSeek przetwarza dane użytkowników, które firma twierdzi, że przechowuje na serwerach zlokalizowanych w Chinach
- podaje portal Yahoo.com.
-
Nagły zwrot właściciela TVN. Zaskakujące słowa szefa Warner Bros. Discovery
-
TVP przeprasza gwiazdę TVN. „Podjęłam kroki prawne i wygrałam”
-
Jeśli Trump przegra, to prawdopodobnie i my mamy przekichane
Waszyngton chce ograniczyć wpływ DeepSeek
Według medialnych doniesień, Waszyngton ma rozważać zakaz korzystania z tej aplikacji na rządowych urządzeniach. Powodem są obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.
Przedstawiciele administracji Trumpa badają również możliwości zakazania chatbota w sklepach z aplikacjami oraz nałożenia ograniczeń na sposób, w jaki dostawcy usług chmurowych z siedzibą w USA mogą oferować modele AI DeepSeek swoim klientom.
Australia zakazała korzystania z chińskiej aplikacji
Warto przypomnieć, że w lutym b.r. Australia zakazała instalowania czatbotów chińskiej firmy DeepSeek na sprzęcie należącym do administracji rządowej. Minister spraw wewnętrznych Tony Burke powiedział, że rząd „reaguje szybko, aby chronić bezpieczeństwo i interesy narodowe Australii”.
Sztuczna inteligencja to technologia pełna potencjału i możliwości – ale rząd nie zawaha się podjąć działań, gdy nasze agencje zidentyfikują zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego
- dodał Tony Burke.
Zakaz dotyczy wszystkich urządzeń należących do administracji rządowej, zarówno komputerów, tabletów, jak i telefonów komputerowych.
Podobną decyzję podjęły wcześniej Tajwan oraz Włochy, które uzasadniały decyzję troską o ochronę danych użytkowników.
Deepseek - sztuczna inteligencja z Chin
W styczniu 2025 roku nieznany szerszej publiczności chiński start-up DeepSeek wypuścił do otwartego obiegu swój najnowszy model DeepSeek R1, który potrafi wykonywać obliczenia, odpowiadać na pytania, rozwiązywać logiczne problemy i pisać własne programy.
Według testów sprawdzających zdolności obliczeniowe DeepSeek R1 ma podobną wydajność, co publicznie dostępne modele jego amerykańskich konkurentów.