Skandal w polskiej armii. Żołnierze zostali wysłani na spotkanie z Agnieszką Holland

Grupa żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej została oddelegowana na wydarzenie w Muzeum POLIN, którego jedną z prelegentek była Agnieszka Holland – reżyser głośnego i budzącego kontrowersje filmu "Zielona granica". Obecność Holland wywołała silne emocje wśród żołnierzy.
Agnieszka Holland Skandal w polskiej armii. Żołnierze zostali wysłani na spotkanie z Agnieszką Holland
Agnieszka Holland / Wikipedia CC BY-SA 3.0 / Martin Kraft

Co musisz wiedzieć?

  • Żołnierze z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zostali oddelegowani na spotkanie z udziałem Agnieszki Holland w Muzeum POLIN.
  • Reżyser znana jest z krytyki działań polskich służb na granicy z Białorusią.
  • Żołnierze wyrazili oburzenie, uznając udział w wydarzeniu za sprzeczny z honorem służby.
  • Rzecznik prasowy Brygady podkreśla, że obecność żołnierzy miała charakter służbowy i nie oznacza poparcia dla zaproszonych prelegentów.

Żołnierze oburzeni. "Wojsko powinno mieć honor"

Wydarzenie było poświęcone publikacji o Janie Karskim i odbyło się 16 kwietnia w Muzeum POLIN. Wzięli w nim udział znani politycy, np. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, a wykład wygłosił prof. Tadeusz Gadacz, filozof związany z Platformą Obywatelską. Po wykładzie odbyła się dyskusja, którą prowadził znany lewicowy dziennikarz Jacek Żakowski, a w której udział wzięła właśnie m.in. Agnieszka Holland.

Zgodnie z relacjami wojskowi nie mieli możliwości odmowy udziału w spotkaniu – polecenie miało przyjść bezpośrednio z Dowództwa Generalnego. Część żołnierzy, którzy byli obecni, wyraziła swoje niezadowolenie. 

To odbywa się tak, że jest polecenie wyznaczenia danej liczby żołnierzy. Ludzie byli oburzeni. Wojsko Polskie powinno mieć swój honor i odmówić udziału. To wynika ze składanej przysięgi

– powiedział anonimowo jeden z żołnierzy.

Jest komentarz Brygady

Rzecznik 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki potwierdził, że udział żołnierzy w wydarzeniu wynikał z pisma zadaniowego. Decyzję tłumaczył tym, że celem obecności wojskowych było wsparcie wydarzenia o charakterze edukacyjnym, a nie aprobata poglądów zaproszonych gości.

Informuję, że żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej zostali skierowani na spotkanie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w dniu 16 kwietnia 2025 roku na podstawie pisma zadaniowego przełożonych. Tematem wydarzenia była promocja książki pt. ''Jan Karski w cudzej pamięci'', a przewodnim motywem spotkania była ODWAGA jako fundamentalna wartość. Żołnierze przed udziałem w wydarzeniu otrzymali listę prelegentów. Niemniej jednak celem ich uczestnictwa było wsparcie przedsięwzięcia promującego postać Jana Karskiego i wartości, które symbolizował, a nie ocenianie zaproszonych gości według ich poglądów czy opinii publicznych. 1 Warszawska Brygada Pancerna stanowczo sprzeciwia się wszelkim próbom szkalowania munduru Wojska Polskiego oraz podważania honoru żołnierza. Żołnierz, wykonując powierzone mu zadania i rozkazy, zawsze kieruje się dobrem Ojczyzny oraz bezpieczeństwem własnym i obywateli Rzeczypospolitej. Honor, wierność i odpowiedzialność stanowią podstawę służby wojskowej, a wszelkie działania żołnierzy pozostają podporządkowane tym zasadom

– brzmi komentarz kpt. Jacka Piotrowskiego, rzecznika prasowego Brygady.

''Zielona granica'' Agnieszki Holland

We wrześniu 2023 roku, tuż przed wyborami parlamentarnymi, premierę kinową miał film ''Zielona granica'' w reżyserii Agnieszki Holland. Od początku wiadomo było, że produkcja opisuje sytuację na granicy polsko-białoruskiej okiem lewicowo-liberalnych środowisk i ma za zadanie przedstawić działania polskich służb w jak najgorszym świetle. Mimo to niektóre fragmenty filmu trudno określić inaczej niż jako szokujące i krzywdzące dla polskich służb, gdyż w niektórych scenach polscy funkcjonariusze zostali przedstawieni wręcz jako sadyści, którzy robią krzywdę bezbronnym imigrantom i czerpią z tego satysfakcję. Agnieszka Holland twierdzi, że na filmie pokazane są sceny, które miały miejsce w rzeczywistości; jednak nigdy nie przedstawiła żadnych dowodów na potwierdzenie swoich słów.

Ponadto w licznych wywiadach prasowych Holland wielokrotnie oskarżała polskich żołnierzy i strażników granicznych o brutalne traktowanie migrantów. Niedługo przed wspomnianym spotkaniem Agnieszka Holland udzieliła wywiadu, w którym ponownie zarzuciła polskim służbom brutalne działania wobec migrantów. 

Bicie, szczucie psami, pushbacki – to nie są działania humanitarne 

– mówiła Holland w rozmowie na Kanale Zero, co spotkało się z krytyką obecnego szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. 

Komentarz wicemarszałka Sejmu

Sprawę skomentował wicemarszałek Sejmu i jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak. Podkreślił, że taka decyzja to "absurdalne polityczne uprzedmiotowienie żołnierzy, które nigdy nie powinno mieć miejsca". Zaapelował do szefa MON, prezydenta i szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego, by stanęli w obronie żołnierzy przed "angażowaniem ich w roli publiczności na wydarzeniach skompromitowanych atakowaniem munduru postaci".

Żołnierze zaś powinni mieć prawo postąpić zgodnie z honorem i solidarnie z kolegami służącymi na granicy, czyli wygwizdać lewicową reżyserkę i osoby współuczestniczące w tym nadużyciu

– podsumował Krzysztof Bosak.

 

 

 


 

POLECANE
Koniec tarcz energetycznych. Rząd szykuje się do wygaszenia osłon Wiadomości
Koniec tarcz energetycznych. Rząd szykuje się do wygaszenia osłon

Rząd w mijającym tygodniu przyjął dokument, z którego wynika, że nie będzie potrzeby dalszego przedłużania tarcz antyinflacyjnych. Jak twierdzi resort finansów, rynkowe ceny mają być na tyle niskie, że Polacy nie powinni odczuć drastycznych podwyżek.

Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury z ostatniej chwili
Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury

Podczas wiecu Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej jeden z uczestników wszedł po drabinie i ściągnął z balkonu Urzędu Miasta zawieszoną tam flagę Ukrainy. Jak przekazała policja, "ustalono tożsamość sprawcy i zgromadzone dowody mają być przekazane do prokuratury".

Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie pilne
Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie

Roman Fritz, wiceprezes Konfederacji Korony Polskiej, zamieścił na X wpis, w którym poinformował, że "władze wojskowe rozpoczęły przygotowania do interwencji na Ukrainie". Zapytał w nim, dlaczego szef MON nie informował posłów o "procederze formowania polskiego korpusu interwencyjnego". Do wpisu dołączył skan fragmentu pisma z lutego br., zawierający wykaz dokumentów, które muszą posiadać żołnierze, skierowani do takiej służby.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

REKLAMA

Skandal w polskiej armii. Żołnierze zostali wysłani na spotkanie z Agnieszką Holland

Grupa żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej została oddelegowana na wydarzenie w Muzeum POLIN, którego jedną z prelegentek była Agnieszka Holland – reżyser głośnego i budzącego kontrowersje filmu "Zielona granica". Obecność Holland wywołała silne emocje wśród żołnierzy.
Agnieszka Holland Skandal w polskiej armii. Żołnierze zostali wysłani na spotkanie z Agnieszką Holland
Agnieszka Holland / Wikipedia CC BY-SA 3.0 / Martin Kraft

Co musisz wiedzieć?

  • Żołnierze z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zostali oddelegowani na spotkanie z udziałem Agnieszki Holland w Muzeum POLIN.
  • Reżyser znana jest z krytyki działań polskich służb na granicy z Białorusią.
  • Żołnierze wyrazili oburzenie, uznając udział w wydarzeniu za sprzeczny z honorem służby.
  • Rzecznik prasowy Brygady podkreśla, że obecność żołnierzy miała charakter służbowy i nie oznacza poparcia dla zaproszonych prelegentów.

Żołnierze oburzeni. "Wojsko powinno mieć honor"

Wydarzenie było poświęcone publikacji o Janie Karskim i odbyło się 16 kwietnia w Muzeum POLIN. Wzięli w nim udział znani politycy, np. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, a wykład wygłosił prof. Tadeusz Gadacz, filozof związany z Platformą Obywatelską. Po wykładzie odbyła się dyskusja, którą prowadził znany lewicowy dziennikarz Jacek Żakowski, a w której udział wzięła właśnie m.in. Agnieszka Holland.

Zgodnie z relacjami wojskowi nie mieli możliwości odmowy udziału w spotkaniu – polecenie miało przyjść bezpośrednio z Dowództwa Generalnego. Część żołnierzy, którzy byli obecni, wyraziła swoje niezadowolenie. 

To odbywa się tak, że jest polecenie wyznaczenia danej liczby żołnierzy. Ludzie byli oburzeni. Wojsko Polskie powinno mieć swój honor i odmówić udziału. To wynika ze składanej przysięgi

– powiedział anonimowo jeden z żołnierzy.

Jest komentarz Brygady

Rzecznik 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki potwierdził, że udział żołnierzy w wydarzeniu wynikał z pisma zadaniowego. Decyzję tłumaczył tym, że celem obecności wojskowych było wsparcie wydarzenia o charakterze edukacyjnym, a nie aprobata poglądów zaproszonych gości.

Informuję, że żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej zostali skierowani na spotkanie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w dniu 16 kwietnia 2025 roku na podstawie pisma zadaniowego przełożonych. Tematem wydarzenia była promocja książki pt. ''Jan Karski w cudzej pamięci'', a przewodnim motywem spotkania była ODWAGA jako fundamentalna wartość. Żołnierze przed udziałem w wydarzeniu otrzymali listę prelegentów. Niemniej jednak celem ich uczestnictwa było wsparcie przedsięwzięcia promującego postać Jana Karskiego i wartości, które symbolizował, a nie ocenianie zaproszonych gości według ich poglądów czy opinii publicznych. 1 Warszawska Brygada Pancerna stanowczo sprzeciwia się wszelkim próbom szkalowania munduru Wojska Polskiego oraz podważania honoru żołnierza. Żołnierz, wykonując powierzone mu zadania i rozkazy, zawsze kieruje się dobrem Ojczyzny oraz bezpieczeństwem własnym i obywateli Rzeczypospolitej. Honor, wierność i odpowiedzialność stanowią podstawę służby wojskowej, a wszelkie działania żołnierzy pozostają podporządkowane tym zasadom

– brzmi komentarz kpt. Jacka Piotrowskiego, rzecznika prasowego Brygady.

''Zielona granica'' Agnieszki Holland

We wrześniu 2023 roku, tuż przed wyborami parlamentarnymi, premierę kinową miał film ''Zielona granica'' w reżyserii Agnieszki Holland. Od początku wiadomo było, że produkcja opisuje sytuację na granicy polsko-białoruskiej okiem lewicowo-liberalnych środowisk i ma za zadanie przedstawić działania polskich służb w jak najgorszym świetle. Mimo to niektóre fragmenty filmu trudno określić inaczej niż jako szokujące i krzywdzące dla polskich służb, gdyż w niektórych scenach polscy funkcjonariusze zostali przedstawieni wręcz jako sadyści, którzy robią krzywdę bezbronnym imigrantom i czerpią z tego satysfakcję. Agnieszka Holland twierdzi, że na filmie pokazane są sceny, które miały miejsce w rzeczywistości; jednak nigdy nie przedstawiła żadnych dowodów na potwierdzenie swoich słów.

Ponadto w licznych wywiadach prasowych Holland wielokrotnie oskarżała polskich żołnierzy i strażników granicznych o brutalne traktowanie migrantów. Niedługo przed wspomnianym spotkaniem Agnieszka Holland udzieliła wywiadu, w którym ponownie zarzuciła polskim służbom brutalne działania wobec migrantów. 

Bicie, szczucie psami, pushbacki – to nie są działania humanitarne 

– mówiła Holland w rozmowie na Kanale Zero, co spotkało się z krytyką obecnego szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. 

Komentarz wicemarszałka Sejmu

Sprawę skomentował wicemarszałek Sejmu i jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak. Podkreślił, że taka decyzja to "absurdalne polityczne uprzedmiotowienie żołnierzy, które nigdy nie powinno mieć miejsca". Zaapelował do szefa MON, prezydenta i szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego, by stanęli w obronie żołnierzy przed "angażowaniem ich w roli publiczności na wydarzeniach skompromitowanych atakowaniem munduru postaci".

Żołnierze zaś powinni mieć prawo postąpić zgodnie z honorem i solidarnie z kolegami służącymi na granicy, czyli wygwizdać lewicową reżyserkę i osoby współuczestniczące w tym nadużyciu

– podsumował Krzysztof Bosak.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe