Zełenski i Vance w Watykanie. Papież zaangażowany w budowę pokoju na Ukrainie

- Umęczona Ukraina czeka z nadzieją na negocjacje w sprawie sprawiedliwego i trwałego pokoju – powiedział Leon XIV na zakończenie Mszy inaugurującej jego pontyfikat. Uroczystość, w której wzięli udział przedstawiciele światowych mocarstw, stała się okazją do zakulisowych rozmów nt. sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie.
Od lewej: Wołodymyr Zełenski, papież Leon XIV Zełenski i Vance w Watykanie. Papież zaangażowany w budowę pokoju na Ukrainie
Od lewej: Wołodymyr Zełenski, papież Leon XIV / EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Watykan miejscem negocjacji?

Pierwsze dni pontyfikatu, włoskie media nazwały, „intensywnym czasem tkania nici pokoju dla Ukrainy”. Rzym został przyrównany do „skrzyżowania dróg”, prowadzących do światowego pokoju. Pojawiły się sugestie, że „Watykan będzie miejscem negocjacji” między rosyjskim agresorem a umęczoną Ukrainą. W tym duchu zinterpretowano słowa Leona XIV, wypowiedziane w czasie audiencji dla przedstawicieli Kościołów Wschodnich: „Podejmę wszelkie możliwe wysiłki, by pokój się rozprzestrzeniał. Stolica Apostolska jest do dyspozycji, aby nieprzyjaciele mogli się spotkać i spojrzeć sobie w oczy, by narodom przywrócić nadzieję oraz godność, na którą zasługują – godność pokoju”. Z kolei papieskie słowa z inauguracji pontyfikatu, że „umęczona Ukraina czeka z nadzieją na negocjacje w sprawie sprawiedliwego i trwałego pokoju”, zostały odczytane jako komentarz do fiaska rozmów pokojowych w Stambule.

Prawda, sprawiedliwość, odpolitycznienie wojny

Leon XIV, który rozpoczął swój pontyfikat słowami „pokój wam wszystkim”, od pierwszych chwil postrzegany jest jako ten, który chce nieść światu pokój Chrystusa zmartwychwstałego: „Pokój rozbrojony i pokój rozbrajający, pokorny i wytrwały”. W przemówieniu do przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, papież wskazał na znaczenie prawdy w negocjacjach pokojowych. Rozmawiał na ten temat m.in. ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który mówił papieżowi o konieczności „odpolitycznienia wojny”. Leon XIV upomniał się też o sprawiedliwość, przejawiającą się m.in. w uwolnieniu jeńców wojennych i umożliwieniu powrotu do domów deportowanych przez Rosjan ukraińskich dzieci. W czasie prywatnej audiencji, abp Szewczuk przekazał papieżowi listę pięciuset nazwisk i tyle samo zdjęć Ukraińców, którzy albo są w niewoli, albo zniknęli bez śladu. Po spotkaniu wyznał, że „papież uważnie przyglądał się ich twarzom. Potem powiedział mi: tak, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać dialog i powstrzymać wojnę”.

Papieska wizyta na Ukrainie?

Cztery dni po wyborze, Leon XIV rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim, który zaprosił papieża do odwiedzenia Ukrainy. W swych mediach społecznościowych prezydent napisał: „Taka wizyta przyniosłaby prawdziwą nadzieję wszystkim wierzącym, wszystkim naszym obywatelom”.  Poinformował, że podziękował papieżowi za wsparcie Ukrainy i jej mieszkańców.

- Naprawdę doceniamy słowa Jego Świątobliwości o potrzebie osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju dla naszego kraju oraz uwolnienia więźniów – podkreślił prezydent Zełenski. Zapewnił papieża, że „Ukraina chce zakończyć tę wojnę i robi wszystko, aby to uczynić. Oczekujemy, że Rosja podejmie odpowiednie kroki”. Pytany o szansę papieskiej wizyty na Ukrainie, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „mówienie o tym jest na razie przedwczesne”. Kard. Pietro Parolin, jako wysłannik papieża Franciszka, dwukrotnie odwiedził ten pogrążony w wojnie kraj.

Prezydent Ukrainy rozmawiał prywatnie z papieżem

Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Leona XIV. Na zakończenie liturgii, zamienił z nim kilka słów w Bazylice Watykańskiej. Na portalu X napisał: „Jesteśmy wdzięczni za dzisiejsze słowa podczas uroczystej Mszy św. o potrzebie sprawiedliwego pokoju i za uwagę poświęconą Ukrainie i naszemu narodowi. Każdy naród zasługuje na życie w pokoju i bezpieczeństwie”. Po południu prezydent Zełenski ponownie spotkał się z papieżem. Watykan opublikował krótki film z audiencji, nie wydano jednak żadnego komuniku. W spotkaniu uczestniczył m.in. ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

Publikując w mediach społecznościowych zdjęcia z audiencji, prezydent Zełenski napisał: „Jesteśmy wdzięczni Jego Świątobliwości za audiencję. Dla milionów ludzi na całym świecie papież jest symbolem nadziei na pokój. Autorytet i głos Stolicy Apostolskiej mogą odegrać ważną rolę w zakończeniu tej wojny”. Wyraził wdzięczność Watykanowi za gotowość do służenia jako platforma do bezpośrednich negocjacji między Ukrainą a Rosją. „Jesteśmy gotowi na dialog w dowolnym formacie dla widocznych rezultatów. Doceniamy wsparcie dla Ukrainy i wyraźny głos w obronie sprawiedliwego i trwałego pokoju” – napisał prezydent Zełenski po spotkaniu z papieżem.

Ukraina tematem watykańskich spotkań

Dzień przed inauguracją pontyfikatu Leona XIV, w Watykanie odbyło się spotkanie na temat pokoju na Ukrainie. Na czele delegacji Stanów Zjednoczonych stał sekretarz stanu Marco Rubio, który rozmawiał ze swym watykańskim odpowiednikiem kard. Pietro Parolinem oraz abp. Paulem Richardem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami, co odpowiada funkcji ministra spraw zagranicznych. Po tym spotkaniu nie został wydany żaden komunikat. Wiadomo jednak, że rozmowy będą kontynuowane.

19 maja zaplanowano prywatne spotkanie Leona XIV z Jamesem Davidem Vancem. Wiceprezydent USA stał na czele amerykańskiej delegacji na inaugurację pontyfikatu. Zanim spotka się z papieżem, Vance rozmawiał w niedzielę przez pół godziny z prezydentem Ukrainy. Osobno spotkał się także z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Helena Harłukowicz


 

POLECANE
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy z ostatniej chwili
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy

23 osoby zostały ranne w nocnym wypadku autokaru na autostradzie około 100 km na północ od Berlina - poinformowała w komunikacie policja z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Wśród pasażerów byli Polacy; jeden z nich odniósł lekkie obrażenia i trafił do szpitala.

REKLAMA

Zełenski i Vance w Watykanie. Papież zaangażowany w budowę pokoju na Ukrainie

- Umęczona Ukraina czeka z nadzieją na negocjacje w sprawie sprawiedliwego i trwałego pokoju – powiedział Leon XIV na zakończenie Mszy inaugurującej jego pontyfikat. Uroczystość, w której wzięli udział przedstawiciele światowych mocarstw, stała się okazją do zakulisowych rozmów nt. sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie.
Od lewej: Wołodymyr Zełenski, papież Leon XIV Zełenski i Vance w Watykanie. Papież zaangażowany w budowę pokoju na Ukrainie
Od lewej: Wołodymyr Zełenski, papież Leon XIV / EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Watykan miejscem negocjacji?

Pierwsze dni pontyfikatu, włoskie media nazwały, „intensywnym czasem tkania nici pokoju dla Ukrainy”. Rzym został przyrównany do „skrzyżowania dróg”, prowadzących do światowego pokoju. Pojawiły się sugestie, że „Watykan będzie miejscem negocjacji” między rosyjskim agresorem a umęczoną Ukrainą. W tym duchu zinterpretowano słowa Leona XIV, wypowiedziane w czasie audiencji dla przedstawicieli Kościołów Wschodnich: „Podejmę wszelkie możliwe wysiłki, by pokój się rozprzestrzeniał. Stolica Apostolska jest do dyspozycji, aby nieprzyjaciele mogli się spotkać i spojrzeć sobie w oczy, by narodom przywrócić nadzieję oraz godność, na którą zasługują – godność pokoju”. Z kolei papieskie słowa z inauguracji pontyfikatu, że „umęczona Ukraina czeka z nadzieją na negocjacje w sprawie sprawiedliwego i trwałego pokoju”, zostały odczytane jako komentarz do fiaska rozmów pokojowych w Stambule.

Prawda, sprawiedliwość, odpolitycznienie wojny

Leon XIV, który rozpoczął swój pontyfikat słowami „pokój wam wszystkim”, od pierwszych chwil postrzegany jest jako ten, który chce nieść światu pokój Chrystusa zmartwychwstałego: „Pokój rozbrojony i pokój rozbrajający, pokorny i wytrwały”. W przemówieniu do przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, papież wskazał na znaczenie prawdy w negocjacjach pokojowych. Rozmawiał na ten temat m.in. ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który mówił papieżowi o konieczności „odpolitycznienia wojny”. Leon XIV upomniał się też o sprawiedliwość, przejawiającą się m.in. w uwolnieniu jeńców wojennych i umożliwieniu powrotu do domów deportowanych przez Rosjan ukraińskich dzieci. W czasie prywatnej audiencji, abp Szewczuk przekazał papieżowi listę pięciuset nazwisk i tyle samo zdjęć Ukraińców, którzy albo są w niewoli, albo zniknęli bez śladu. Po spotkaniu wyznał, że „papież uważnie przyglądał się ich twarzom. Potem powiedział mi: tak, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać dialog i powstrzymać wojnę”.

Papieska wizyta na Ukrainie?

Cztery dni po wyborze, Leon XIV rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim, który zaprosił papieża do odwiedzenia Ukrainy. W swych mediach społecznościowych prezydent napisał: „Taka wizyta przyniosłaby prawdziwą nadzieję wszystkim wierzącym, wszystkim naszym obywatelom”.  Poinformował, że podziękował papieżowi za wsparcie Ukrainy i jej mieszkańców.

- Naprawdę doceniamy słowa Jego Świątobliwości o potrzebie osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju dla naszego kraju oraz uwolnienia więźniów – podkreślił prezydent Zełenski. Zapewnił papieża, że „Ukraina chce zakończyć tę wojnę i robi wszystko, aby to uczynić. Oczekujemy, że Rosja podejmie odpowiednie kroki”. Pytany o szansę papieskiej wizyty na Ukrainie, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „mówienie o tym jest na razie przedwczesne”. Kard. Pietro Parolin, jako wysłannik papieża Franciszka, dwukrotnie odwiedził ten pogrążony w wojnie kraj.

Prezydent Ukrainy rozmawiał prywatnie z papieżem

Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Leona XIV. Na zakończenie liturgii, zamienił z nim kilka słów w Bazylice Watykańskiej. Na portalu X napisał: „Jesteśmy wdzięczni za dzisiejsze słowa podczas uroczystej Mszy św. o potrzebie sprawiedliwego pokoju i za uwagę poświęconą Ukrainie i naszemu narodowi. Każdy naród zasługuje na życie w pokoju i bezpieczeństwie”. Po południu prezydent Zełenski ponownie spotkał się z papieżem. Watykan opublikował krótki film z audiencji, nie wydano jednak żadnego komuniku. W spotkaniu uczestniczył m.in. ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

Publikując w mediach społecznościowych zdjęcia z audiencji, prezydent Zełenski napisał: „Jesteśmy wdzięczni Jego Świątobliwości za audiencję. Dla milionów ludzi na całym świecie papież jest symbolem nadziei na pokój. Autorytet i głos Stolicy Apostolskiej mogą odegrać ważną rolę w zakończeniu tej wojny”. Wyraził wdzięczność Watykanowi za gotowość do służenia jako platforma do bezpośrednich negocjacji między Ukrainą a Rosją. „Jesteśmy gotowi na dialog w dowolnym formacie dla widocznych rezultatów. Doceniamy wsparcie dla Ukrainy i wyraźny głos w obronie sprawiedliwego i trwałego pokoju” – napisał prezydent Zełenski po spotkaniu z papieżem.

Ukraina tematem watykańskich spotkań

Dzień przed inauguracją pontyfikatu Leona XIV, w Watykanie odbyło się spotkanie na temat pokoju na Ukrainie. Na czele delegacji Stanów Zjednoczonych stał sekretarz stanu Marco Rubio, który rozmawiał ze swym watykańskim odpowiednikiem kard. Pietro Parolinem oraz abp. Paulem Richardem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami, co odpowiada funkcji ministra spraw zagranicznych. Po tym spotkaniu nie został wydany żaden komunikat. Wiadomo jednak, że rozmowy będą kontynuowane.

19 maja zaplanowano prywatne spotkanie Leona XIV z Jamesem Davidem Vancem. Wiceprezydent USA stał na czele amerykańskiej delegacji na inaugurację pontyfikatu. Zanim spotka się z papieżem, Vance rozmawiał w niedzielę przez pół godziny z prezydentem Ukrainy. Osobno spotkał się także z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Helena Harłukowicz



 

Polecane
Emerytury
Stażowe