USA odesłały pierwszych migrantów w ramach nowego planu

Co musisz wiedzieć?
- USA rozpoczęły pilotażowy program „samodeportacji” - pierwsze 64 osoby zostały odesłane do Hondurasu i Kolumbii
- W zamian za dobrowolne opuszczenie USA migranci otrzymali po 1000 dolarów od rządu USA
- Program dotyczy osób przebywających nielegalnie, które zgłoszą chęć wyjazdu przez specjalną aplikację
Pierwszy dobrowolny lot czarterowy
W komunikacie ministerstwa bezpieczeństwa krajowego USA zaznaczono, że był to "dobrowolny lot czarterowy", a nie operacja służby imigracyjnej ICE. Według resortu 38 osób odesłano do Hondurasu, a 26 do Kolumbii.
W Hondurasie powracających z USA rodaków przywitał na lotnisku wiceszef MSZ Antonio Garcia. Wiceminister podkreślił, że rząd dodatkowo wesprze ich kwotą 100 dolarów w gotówce i bonami o wartości 200 dolarów na zakup najpotrzebniejszych towarów.
Wśród przybyłych do Hondurasu w poniedziałek było 19 dzieci. Cztery z nich urodziły się w Stanach Zjednoczonych – przekazał Garcia.
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Komunikat dla mieszkańców Łodzi
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
Trump wprowadza w życie kampanię przeciwko nielegalnej imigracji
Ministerstwo bezpieczeństwa krajowego USA ogłosiło w maju, że migranci przebywający w USA bez odpowiednich zezwoleń otrzymają po 1000 dolarów i unikną kar, jeśli zgłoszą się przez specjalną aplikację i dobrowolnie opuszczą kraj. Resort twierdzi, że obniży to koszty deportacji, które obecnie wynoszą średnio 17 tys. dolarów za osobę – podała stacja CNN.
Projekt zachęcający do "samodeportacji" jest częścią szeroko zakrojonej kampanii prezydenta Trumpa przeciwko nielegalnej imigracji. W ramach tej kampanii administracja USA odesłała również setki obcokrajowców do więzienia dla terrorystów w Salwadorze, powołując się na XVIII-wieczne przepisy wojenne.