Czy nowa brytyjska ustawa o przestępczości uderzy w tajemnicę spowiedzi?

Ustawa o przestępczości
Na mocy nowej, jeszcze nie uchwalonej Ustawy o przestępczości i policji nienaruszalność sakramentu pojednania nie będzie chroniona. Kwestię podjęła antyreligijna organizacja National Secular Society (NSS). W odpowiedzi na żądania grupy rząd podkreślił, że nie będzie „żadnych wyjątków” na podstawie miejsca ujawnienia przypadków molestowania seksualnego, „w tym w konfesjonale”.
Raport z krajowego dochodzenia w sprawie molestowania seksualnego dzieci wezwał do „ustawodawstwa, które nakłada na niektóre osoby ustawowy obowiązek zgłaszania molestowania seksualnego dzieci”. Obowiązek ten, jak czytamy w raporcie: „nie powinien podlegać wyjątkom opartym na relacjach poufnych, religijnych lub innych”.
Ustawa o przestępczości i policji, która osiągnęła etap sprawozdawczy w Izbie Gmin, nie wskazuje konsekwencji karnych dla osób, które nie zgłoszą molestowania seksualnego dzieci, ale przewiduje bliżej nieokreślone sankcje, które może nałożyć Służba Ujawniania i Wykluczania.
W 2022 roku, kiedy prowadzono dochodzenie w sprawie molestowania seksualnego dzieci w Wielkiej Brytanii, przed komisją stawił się m.in. kardynał Vincent Nichols, arcybiskup Westminsteru i przewodniczący Konferencji Biskupów Anglii i Walii. Wyjaśnił wówczas, że tajemnica sakramentalna nie podlega negocjacjom, ponieważ jest integralną częścią „istotnej części wykonywania kapłaństwa”.
- [wywiad] Biograf Leona XIV: nie daje łatwo zaglądać sobie w karty; jest papieżem-niespodzianką
- [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: „Pokój mój daję wam”
- W Avili zawaliła się ściana romańskiego kościoła - zabytku narodowego Hiszpanii
- Leon XIV: To nieprawda, że młodzi nie mają w sobie pragnienia wiary
- Kard. Semeraro przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca'56: Wolność odnosi się do wartości fundamentalnych
- [wywiad] Kard. Parolin o nalotach na Gazę. prawo humanitarne musi obowiązywać zawsze i wszystkich
Prawo kanoniczne o tajemnicy spowiedzi
Kodeks Prawa Kanonicznego zabrania księżom łamać tajemnicę spowiedzi świętej. Kanon 983 stanowi: „Tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna. W związku z tym absolutnie niewłaściwe jest, aby spowiednik w jakikolwiek sposób zdradził penitenta, z jakiegokolwiek powodu, czy to słowem, czy w jakikolwiek inny sposób”. Kanon 1388 dodaje: „Spowiednik, który bezpośrednio narusza tajemnicę sakramentalną, podlega ekskomunice latae sententiae [automatycznej], zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej; osoba, która to czyni, powinna być ukarana stosownie do wagi przestępstwa”.
Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio Bobola), Vatican News PL