ONZ obwinia Izrael. Szokujący raport z Gazy

Co musisz wiedzieć?
-
Od 27 maja w Strefie Gazy zginęło 1054 osób podczas prób zdobycia żywności, z czego 766 w pobliżu punktów GHF, a 288 przy konwojach ONZ i innych organizacji.
-
Biuro ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej (OCHA) obwinia Izrael za „militaryzację pomocy humanitarnej” i blokowanie dostępu do żywności, co prowadzi wielu ofiar wśród cywilów.
-
Gaza Humanitarian Foundation omija system ONZ i współpracuje z prywatnymi firmami.
-
OCHA wzywa do zniesienia blokady, zaprzestania ataków na cywilów i zapewnienia swobodnego dostępu do pomocy zgodnie z prawem międzynarodowym.
ONZ wini Izrael. Uprzedzano o ryzyku
OCHA stwierdziło, że śmierć tylu ofiar jest rezultatem izraelskiej "militaryzacji pomocy humanitarnej". "Było to przewidywalne i uprzedzano o tym ryzyku jako konsekwencji zamknięcia przez Izrael Strefy Gazy, oraz blokady i innych bezprawnych utrudnień w dostępie do pomocy humanitarnej i jej dystrybucji - głosi raport.
Według OCHA działania te doprowadziły do poważnych braków pomocy humanitarnej w Strefie Gazy z żywnością włącznie. Zaapelowano o natychmiastowe wstrzymanie ataków na osoby, usiłujące zdobyć jedzenie.
Gaza Humanitarian Foundation (GHF) korzysta z prywatnych amerykańskich i izraelskich firm ochroniarskich i logistycznych, aby przekazywać pomoc mieszkańcom Strefy Gazy i omijać system wsparcia stworzony przez ONZ, który - zdaniem Izraela - umożliwiał Hamasowi kradzież pomocy humanitarnej przeznaczonej dla cywilów - przypomniała agencja Reutera.
- PGE wydała pilny komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia
- Komunikat dla mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego
- Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce
- Komunikat dla mieszkańców woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego
- PKO BP wydał pilny komunikat dla klientów
- Przypadek cholery w Zachodniopomorskiem. Na kwarantannie jest już 20 osób
- Skąd wzięło się zakażenie cholerą w Polsce? Pilny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego
- Co dalej z koalicją? Polacy powiedzieli, co sądzą [sondaż]
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
"Izrael musi zezwolić na przywóz żywności"
„Broń palna nigdy nie może być używana do rozproszenia tłumu, nawet w charakterze ostrzeżenia” - stwierdzili autorzy raportu, podkreślając, że Izrael musi zezwolić na przywóz żywności i innej pomocy humanitarnej zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego oraz zasad humanitarnych.
OCHA wezwało do natychmiastowego zniesienia „bezprawnych ograniczeń nałożone na działalność ONZ i innych podmiotów humanitarnych”. Przypomniano, że państwa trzecie mają obowiązek podjęcia konkretnych kroków w celu zapewnienia, że Izrael wywiązuje się z obowiązku zapewnienia ludności okupowanej Gazy wystarczającej ilości żywności i środków niezbędnych do ratowania życia.
Czym jest OCHA?
OCHA zostało utworzone w 1991 r. by koordynować działania z zakresu pomocy humanitarnej i efektywniej reagować na sytuacje kryzysowe i klęski żywiołowe.