Wojska Obrony Terytorialne powiększają swoje szeregi w kluczowych rejonach Polski

W sobotę, 7 kwietnia br., pierwsze szkolenia podstawowe i wyrównawcze przeprowadzą brygady obrony terytorialnej z Warmii i Mazur oraz południowego Mazowsza.
 Wojska Obrony Terytorialne powiększają swoje szeregi w kluczowych rejonach Polski
/ Facebook.com

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej przeszkoli pierwszych ochotników w ramach 16-dniowego szkolenia podstawowego skierowanego do osób, które wcześniej nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Wcielenie ochotników oraz szkolenie będzie realizowane w Morągu, gdzie siedzibę ma pierwszy z batalionów lekkiej piechoty, jaki został sformowany w ramach warmińsko – mazurskiej brygady.

 

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, której rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze, pierwszych ochotników przeszkoli w ramach 8-dniowego szkolenia wyrównawczego. To szkolenie jest skierowane do rezerwistów czyli osób, które mają już za sobą jedną z form służby wojskowej i składały przysięgę wojskową. Ochotnicy z południowego Mazowsza zostaną wcieleni w struktury batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, ich szkolenie będzie prowadzone na podwarszawskich obiektach poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz 1 Brygady Pancernej.

W obydwu brygadach do szkolenia żołnierze będą wykorzystywali najnowocześniejsze karabinki polskiej produkcji - GROT.

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożony innowacyjny - trzyletni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

„Szesnastka” to szkolenie podstawowe, skierowane dla tych ochotników, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową, trwa ono 16 dni i jest prowadzone w systemie ciągłym, a żołnierze podczas jego trwania nie rozstają się z bronią.

Pierwszy dzień „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są tzw. „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas szkolenia strzeleckiego statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. Zwieńczeniem „szesnastki” rozpoczynającej się na Warmii i Mazurach będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 22 kwietnia br. w Parku Miejskim w Morągu.

Szkolenie wyrównawcze jest skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych. Z uwagi na większe doświadczenie tych ochotników, szkolenie to jest krótsze niż podstawowe i trwa 8 dni. Podobnie jak w przypadku tzw. „szesnastki” żołnierze nie rozstają się z bronią, a szkolenie trwa po 12 godzin na dobę. Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia.

Później następuje 16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

 

Jak przebiega formowanie WOT?

 

Proces budowy piątego rodzaju sił zbrojnych przebiega w sposób planowy, zgodnie z koncepcją zatwierdzoną 25 kwietnia 2016 r. Od 15 stycznia rozpoczęło się formowanie kolejnych siedmiu brygad OT w centralnej Polsce. Ambicją dowództwa WOT jest, aby do końca br. rozpocząć szkolenie ochotników w tych brygadach. Równolegle trwa szkolenie ochotników w sześciu brygadach obrony terytorialnej sformowanych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji – na wschodzie kraju.

 

W 2018 roku dowództwo WOT planuje przeszkolić ponad 17 tys. żołnierzy, przy czym zakłada się, że zasadniczym miejscem szkolenia będą stałe rejony odpowiedzialności poszczególnych kompanii lekkiej piechoty. Na dzień 6 kwietnia br. w Wojskach Obrony Terytorialnej służy już blisko 9 tys. żołnierzy, w tym: ponad 7 tys. żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową oraz ponad 1,6 tys. żołnierzy zawodowych.

 

Kim jest statystyczny Terytorials?

 

Przeprowadzone analizy pokazują, że blisko 50% żołnierzy TSW posiada wykształcenie średnie, a 32% wyższe. Odsetek żołnierzy z wykształceniem gimnazjalnym to niecałe 9% żołnierzy.

 

Ponad 40% żołnierzy TSW posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne.

 

Analizy wskazują również, że ponad 60% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowa o pracę), a blisko 17% posiada inne formy zatrudnienia (w tym umowę o dzieło, umowę zalecenie). Dodatkowo w formacji służy ponad 15% studentów różnych kierunków. Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 31 lat. W WOT służbę pełni ponad 9% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.

Źródło: MON

BB


 

POLECANE
Alex Soros przyjechał do Polski z ostatniej chwili
Alex Soros przyjechał do Polski

Kontrowersyjny miliarder, syn innego kontrowersyjnego miliardera George Sorosa, Alex Soros przyjechał do Polski. Jego wizyta jest znacząca w kontekście zbliżającej się I tury wyborów w Polsce.

Samuel Pereira: Czy 13 grudnia 2023 okaże się wypadkiem przy pracy tylko u nas
Samuel Pereira: Czy 13 grudnia 2023 okaże się wypadkiem przy pracy

„O czym są te wybory?” Gdyby za każdym razem gdy to pytanie pada w przestrzeni publicznej do kasy polskiego państwa wpływało 10 zł, to szybko wskoczylibyśmy wyżej na drabince najbogatszych krajów świata.

Ruch Kontroli Wyborów: Polska stoi w obliczu prawdopodobnie najważniejszych wyborów od 1989 r. Wiadomości
Ruch Kontroli Wyborów: Polska stoi w obliczu prawdopodobnie najważniejszych wyborów od 1989 r.

Polska stoi w obliczu prawdopodobnie najważniejszych wyborów co najmniej od 1989 roku. Stawką tych wyborów nie jest już to, o co w dramatycznym przemówieniu pytał śp. premier Jan Olszewski w czerwcu 1992 roku: „Czyja będzie Polska?”, ale „Czy będzie Polska?”

Merz chce żeby Niemcy miały najsilniejszą armię w Europie z ostatniej chwili
Merz chce żeby Niemcy miały najsilniejszą armię w Europie

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz zapowiedział, że zainwestuje w Bundeswehrę, by uczynić ją najpotężniejszą armią Europy.

Dariusz Matecki w szpitalu. Niepokojące zdjęcie posła PiS z ostatniej chwili
Dariusz Matecki w szpitalu. Niepokojące zdjęcie posła PiS

Poseł Dariusz Matecki zamieścił na platformie X zdjęcie z sali szpitalnej. Poinformował o operacji zaplanowanej na czwartek i poprosił o modlitwę.

Podejrzane reklamy przed wyborami. Jest komunikat właściciela Facebooka z ostatniej chwili
Podejrzane reklamy przed wyborami. Jest komunikat właściciela Facebooka

W ciągu ostatnich siedmiu dni na Facebooku pojawiły się reklamy polityczne finansowane, które – wydając więcej niż jakikolwiek oficjalny komitet wyborczy – wspierały Rafała Trzaskowskiego i dyskredytowały Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Do sytuacji odniosła się Meta, właściciel Facebooka.

Dantejskie sceny przed sesją Rady Warszawy. Służby użyły siły z ostatniej chwili
Dantejskie sceny przed sesją Rady Warszawy. Służby użyły siły

W środę, 14 maja o godz. 18:30 odbyła się nadzwyczajna XIX sesja Rady m.st. Warszawy poświęcona kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 66. Obrady przerwano tuż po rozpoczęciu. Przed wejściem do sali doszło do przepychanek.

Polscy i wietnamscy kupcy bici przez czeczeńskich ochroniarzy w Warszawie. Cofnąłem się do lat 90 [Wideo] z ostatniej chwili
Polscy i wietnamscy kupcy bici przez "czeczeńskich ochroniarzy" w Warszawie. "Cofnąłem się do lat 90" [Wideo]

Do niepokojących scen doszło w środę przy ulicy Modlińskiej 6D w Warszawie. Kupcy w asyście komornika weszli do hali, którą zaadoptowali z własnych środków. Polacy i Wietnamczycy skarżą się, że od stycznia nękani są tam przez wynajętych "czeczeńskich ochroniarzy". I tym razem doszło do brutalnych scen, na które, jak wynika z nagrań, nie reagowała policja.

Koszmarny scenariusz dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Koszmarny scenariusz dla Tuska. Jest nowy sondaż

Nowy sondaż CBOS. Dwa największe ugrupowania zaliczają spore spadki – KO notuje 29%, a PiS 28%. Trzecia Droga nie weszłaby do Sejmu.

Child alert. Zaginęła 11-letnia Patrycja z ostatniej chwili
Child alert. Zaginęła 11-letnia Patrycja

11-letnia Patrycja Głowania z Dziewkowic na Opolszczyźnie zaginęła po wizycie u dziadków – trwa akcja poszukiwawcza z użyciem Child Alert i psów tropiących.

REKLAMA

Wojska Obrony Terytorialne powiększają swoje szeregi w kluczowych rejonach Polski

W sobotę, 7 kwietnia br., pierwsze szkolenia podstawowe i wyrównawcze przeprowadzą brygady obrony terytorialnej z Warmii i Mazur oraz południowego Mazowsza.
 Wojska Obrony Terytorialne powiększają swoje szeregi w kluczowych rejonach Polski
/ Facebook.com

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej przeszkoli pierwszych ochotników w ramach 16-dniowego szkolenia podstawowego skierowanego do osób, które wcześniej nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Wcielenie ochotników oraz szkolenie będzie realizowane w Morągu, gdzie siedzibę ma pierwszy z batalionów lekkiej piechoty, jaki został sformowany w ramach warmińsko – mazurskiej brygady.

 

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, której rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze, pierwszych ochotników przeszkoli w ramach 8-dniowego szkolenia wyrównawczego. To szkolenie jest skierowane do rezerwistów czyli osób, które mają już za sobą jedną z form służby wojskowej i składały przysięgę wojskową. Ochotnicy z południowego Mazowsza zostaną wcieleni w struktury batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, ich szkolenie będzie prowadzone na podwarszawskich obiektach poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz 1 Brygady Pancernej.

W obydwu brygadach do szkolenia żołnierze będą wykorzystywali najnowocześniejsze karabinki polskiej produkcji - GROT.

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożony innowacyjny - trzyletni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

„Szesnastka” to szkolenie podstawowe, skierowane dla tych ochotników, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową, trwa ono 16 dni i jest prowadzone w systemie ciągłym, a żołnierze podczas jego trwania nie rozstają się z bronią.

Pierwszy dzień „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są tzw. „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas szkolenia strzeleckiego statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. Zwieńczeniem „szesnastki” rozpoczynającej się na Warmii i Mazurach będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 22 kwietnia br. w Parku Miejskim w Morągu.

Szkolenie wyrównawcze jest skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych. Z uwagi na większe doświadczenie tych ochotników, szkolenie to jest krótsze niż podstawowe i trwa 8 dni. Podobnie jak w przypadku tzw. „szesnastki” żołnierze nie rozstają się z bronią, a szkolenie trwa po 12 godzin na dobę. Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia.

Później następuje 16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

 

Jak przebiega formowanie WOT?

 

Proces budowy piątego rodzaju sił zbrojnych przebiega w sposób planowy, zgodnie z koncepcją zatwierdzoną 25 kwietnia 2016 r. Od 15 stycznia rozpoczęło się formowanie kolejnych siedmiu brygad OT w centralnej Polsce. Ambicją dowództwa WOT jest, aby do końca br. rozpocząć szkolenie ochotników w tych brygadach. Równolegle trwa szkolenie ochotników w sześciu brygadach obrony terytorialnej sformowanych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji – na wschodzie kraju.

 

W 2018 roku dowództwo WOT planuje przeszkolić ponad 17 tys. żołnierzy, przy czym zakłada się, że zasadniczym miejscem szkolenia będą stałe rejony odpowiedzialności poszczególnych kompanii lekkiej piechoty. Na dzień 6 kwietnia br. w Wojskach Obrony Terytorialnej służy już blisko 9 tys. żołnierzy, w tym: ponad 7 tys. żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową oraz ponad 1,6 tys. żołnierzy zawodowych.

 

Kim jest statystyczny Terytorials?

 

Przeprowadzone analizy pokazują, że blisko 50% żołnierzy TSW posiada wykształcenie średnie, a 32% wyższe. Odsetek żołnierzy z wykształceniem gimnazjalnym to niecałe 9% żołnierzy.

 

Ponad 40% żołnierzy TSW posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne.

 

Analizy wskazują również, że ponad 60% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowa o pracę), a blisko 17% posiada inne formy zatrudnienia (w tym umowę o dzieło, umowę zalecenie). Dodatkowo w formacji służy ponad 15% studentów różnych kierunków. Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 31 lat. W WOT służbę pełni ponad 9% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.

Źródło: MON

BB



 

Polecane
Emerytury
Stażowe