P. Walentynowicz: Środowisko PO i lewicy wypowiedziało wojnę osobom, które zginęły w Smoleńsku

– Cieszę się, że wreszcie zmierzamy ku końcowi etapu godnego upamiętniania osób, które w Smoleńsku zginęły. Przykro mi, że musiało to trwać tyle lat – Mateuszowi Kosińskiemu zdradził Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, radny miasta Gdańsk. 
 P. Walentynowicz: Środowisko PO i lewicy wypowiedziało wojnę osobom, które zginęły w Smoleńsku
/ Fot. T. Gutry
– Przed nami 8 rocznica katastrofy smoleńskiej. To będzie szczególna rocznica? 
– Raczej nie. Te rocznice są poświęcone pamięci osób, które zginęły w Smoleńsku. Stały się również symbolem walki o prawdę o tym, co się tam wydarzyło. Nie sądzę, żeby tym razem było inaczej. 

– Zostanie odsłonięty pomnik na placu Piłsudskiego. Jest pan usatysfakcjonowany formą pomników Smoleńskiego i Lecha Kaczyńskiego? 
– Cieszę się, że w końcu zmierzamy ku końcowi etapu godnego upamiętniania osób, które tam zginęły. Przykro mi, że musiało to trwać aż osiem lat. Co do samego pomnika i jego miejsca –  osobiście uważam, że pomnik powinien stać jak najbliżej pałacu prezydenckiego. Ci ludzie lecieli razem z prezydentem Kaczyńskim. Natomiast nie wywołuje we mnie wzburzenia to, że stanie na placu Piłsudskiego. To również dobra lokalizacja. W kwestii wyglądu – nie mam zmysłu artysty. Nie olśniewa mnie on, ale również mi nie przeszkadza. Najważniejsze jest to, że będziemy mogli wreszcie godnie uczcić ofiary.

– Pozostaje pewien niesmak, że pomnik powstał dzięki pewnemu trikowi prawnemu i wyłączeniu placu spod jurysdykcji Hanny Gronkiewicz-Waltz? Czy to, że nie udało się porozumieć w kwestii upamiętnienia ofiar katastrofy, może być symbolem podziału wśród polskich elit?
– To nie tylko władze Warszawy, ale całe środowisko Platformy Obywatelskiej i ludzi o lewicujących poglądach wypowiedziało wojnę osobom, które tam zginęły. To wojna wymierzona ich pamięci i dorobkowi. Jedyny niesmak, jaki czuję, wynika z faktu, że czekaliśmy na to osiem lat.
 
– Nie obawia się pan, że kiedy władza się zmieni, może dojść do burzenia pomników? W końcu zapowiada to kandydat PO na prezydenta Warszawy.
– Po Platformie Obywatelskiej możemy spodziewać się wszystkiego. Widzimy, w jaki sposób okradali obywateli, liczba afer jest przerażająca. Wierzę, że ci ludzie są zdolni do każdego barbarzyństwa.

– Tegoroczna rocznica ma zakończyć pewien etap miesięcznic smoleńskich. Co pan czuje, gdy widzi w mediach protesty na Krakowskim Przedmieściu?
– Jest mi przykro, ale to zależy, o jakich ludziach mówimy. Jeśli mówimy np. o Władysławie Frasyniuku, to oczywiste, że mamy do czynienia z pewnym układem mechanizmów powiązanych, sięgających jeszcze lat 70. i 80. To dla mnie zrozumiałe, że ci panowie żyli w dostatku w czasie, kiedy inni opozycjoniści zostali skazani na zapomnienie i wielokrotnie nie mieli nawet na lekarstwa...#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe