Nie będzie alei Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Pozostanie Aleja Armii Ludowej

Wojewódzki sąd administracyjny nie zaakceptował dziś decyzji Zdzisława Sipiery, wojewody mazowieckiego w sprawie zmian 12 ulic w Warszawie. Decyzja miała związek z tzw. ustawą dekomunizacyjną.
Cybularny Nie będzie alei Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Pozostanie Aleja Armii Ludowej
Cybularny / Wikimedia Commons/ Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Podstawowym uchybieniem był brak argumentów potwierdzających powody takich decyzji i podkreślenia przesłanek ustawowych dla danej zmiany.

WSA stwierdził, że wojewoda wydając zarządzenia powinien w uzasadnieniach decyzji zaznaczyć, dlaczego w świetle ustawy dekomunizacyjnej dotychczasowe nazwy ulic podlegają pod te przepisy i w związku z tym wymagają zmiany. 

– W uzasadnieniu powinno się znaleźć wyraźne wyjaśnienie, dlaczego w ocenie wydającego zarządzenie dana nazwa symbolizuje lub propaguje komunizm – zauważył sąd

Poza zmianą al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego dziś rozpoznano też np. skargi na zmiany nazw ulic: z 17 stycznia na Komitetu Obrony Robotników, z St. Kulczyńskiego na Rodziny Ulmów, z St. Wrońskiego na Anny Walentynowicz, z S. Bartosika na Grzegorza Przemyka, z T. Duracza na Zbigniewa Romaszewskiego, z F. Bartoszka na Stanisława Pyjasa oraz z J. Wasilkowskiego na Wojciecha Kilara. Większość pozostałych skarg miasta na zmiany nazw ulic WSA ma rozpoznać w najbliższych dniach.

Źródło: niezalezna.pl
/k


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe