Joanna Płotnicka: Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów pod patronatem Prezydenta!

„Szanowni Państwo, Nareszcie mamy program. Patronat Prezydenta tez. Pozostaje kwestia zaproszeń byłych więźniów. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i dziękuje za wszystkie akcje. Nie odpuszczamy czujności. Barbara Wojnarowska”
I poprosiła. abyśmy poświecili trochę czasu i przeanalizowali dwie strony w Aktualnościach Muzeum 1.Strona Aktualności Muzeum (link: http://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/78-rocznica-pierwszego-transportu-polakow-do-kl-auschwitz-obchody-rocznicowe,1985.html …) http://auschwitz.org/muzeum/aktualn … data 29.5.2018 – „obchody rocznicowe”, nie ma wzmianki o patronacie 2. (link: http://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/14-czerwca-2019-narodowy-dzien-pamieci-ofiar-niemieckich-nazistowskich-obozow-koncentracyjnych-i-obozow-zaglady-zaproszenie,2054.html …) http://auschwitz.org/muzeum/aktualn … data 13.05.2019 – „zaproszenie” – patronat Prezydenta Andrzeja Dudy
Wygląda na to, że w tym roku udało się nam doprowadzić do tego, że Muzeum program opublikowało na ich stronie dnia 13.05.2019 – w stosunku do roku 2018 – wstawiono dopiero w dniu 29.5.2018. No i różnica – w 2018 „obchody rocznicowe”, bez patronatu i w tym roku patronat oraz „zaproszenie”. Teraz ciekawe do kogo jest adresowane to „zaproszenie, kiedy obchody miały być wcześniej jak pisano do Pani Barbary – OTWARTE? PROGRAM na 14 czerwca – został podany.
Pozostaje pytanie: Kto zajmie się sprawą zapraszania byłych polskich.wiezniow? Pozostał jedynie miesiąc. Serdecznie wszystkich, którzy tak aktywnie popierali Sprawę - pozdrawiam w imieniu Pani Barbary, która na koniec prosi: „Zróbcie wszystko co możliwe, aby w dniu 14 czerwca 2019 pod Scianą Śmierci było nas jak najwięcej, 10’000 osob jak na Marszu Żywych w dniu 2 maja b r. Aby było morze bialo-czerwonych flag na drzewcach, aby były stosy kwiatow bialo-czerwonych pod Sciana, gdzie gineli niewinni ludzie, aby dzwieki naszego hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zgina”, mozna bylo usłyszeć na odległość kilometrow. MOBILIZACJA pełna para”. Barbara Wojnarowska – były wiezien KL Auschwitz-Birfkenau, nr 83638
Problemy z organizacją obchodów 14 czerwca pojawiły się, gdy Muzeum KL Auschwitz doprowadziło do odejścia z organizacji uroczystości Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich - którzy to święto wywalczyli i organizowali przez lata. Wtedy zniknął polski hymn narodowy spod Ściany Straceń, grany i śpiewany 14 czerwca, została wyprowadzona poza teren obozu Msza Św. która wcześniej była przed Blokiem 11, nie wolno 14 czerwca mieć flag polskich na drzewcach, zniknęła rodzinna wspólnotowa atmosfera obchodów. I nie zaprasza się byłych polskich więźniów, ani delegacji szkół, które obecnie tak liczne są na Marszu Żywych. Pozostaje pytanie - dlaczego?
Dziękując za Patronat Prezydenta RP mamy nadzieję na powrót normalności. Na dumne polskie flagi na drzewcach, polski hymn wspólnie śpiewany pod Ścianą Straceń i bezcenne poczucie wspólnoty i wzajemnego wsparcia na terenie najświętszego dla Polaków cmentarzyska, gdzie zginęło 75 tysięcy naszych rodaków, a więźniami było 150 tysięcy. Zwłaszcza dla rodzin byłych polskich więźniów, które szczególnie tam powinny być otoczone najserdeczniejszą opieką. Kłaniam się nisko wszystkim, którzy przez lata starali się o godne obchody Narodowego Dnia Pamięci – z nadzieją, że dzisiejszy dzień przybliża nas do celu. Do zobaczenia 14 czerwca!
Joanna Płotnicka
