[Tylko u nas] Michał Bruszewski: Brutalnie zamordowana zakonnica. Wzmagają się prześladowania chrześcijan

Siostra Ines Nieves Sancho prowadziła kursy gotowania dla dziewcząt w Republice Środkowej Afryki. Mimo podeszłego wieku nadal z oddaniem wspierała potrzebujących. Została zamordowana w bestialski sposób. Ledwie, po kilku miesiącach 2019 roku już określa się go jako rok największych prześladowań wyznawców Chrystusa.
 [Tylko u nas] Michał Bruszewski: Brutalnie zamordowana zakonnica. Wzmagają się prześladowania chrześcijan
/ morguefile.com
Tydzień temu w wiosce Nola w Republice Środkowej Afryki rozegrał się dramat, który przypomina najgorsze zbrodnie dżihadystów. Wiekowa s. Ines została schwytana przez niezidentyfikowaną grupę, zaciągnięta do sali, gdzie prowadziła zajęcia i tam obcięto jej głowę. Sprawców określa się jako „nieznanych” ale RŚA wpisuje się w krwawy pejzaż afrykańskich lokalnych wojen na których prowincja staje się poligonem islamistycznych band. Prawdopodobnie jedna z takich grup zamordowała s. Ines. Włoskie media spekulują czy motywem zbrodni nie był handel ludzkimi organami. To nie koniec dramatycznych doniesień z afrykańskiego kontynentu - przed dwoma tygodniami w Burkina Faso zamordowano katolickiego księdza oraz pięciu jego parafian. Ks. Simeon Yampy - bo to on stał się ofiarą ataku - rozpoczynał mszę gdy do kościoła wkroczyli uzbrojeni terroryści i przeprowadzili egzekucję. Kościół następne został podpalony. Także ta grupa jest określana jako „niezidentyfikowana” ale miejsce zamachu to wręcz pogranicze z Mali, które stało się bazą islamskich terrorystów. Od początku roku, w Burkina Faso, dochodzi do zamachów i porwań na chrześcijańskich misjonarzy, kapłanów oraz na pracujących tam „ekspatów”. Do porwania i egzekucji kanadyjskiego geologa, który pracował w tym zachodnioafrykańskim kraju przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Afryka coraz częściej gości na łamach międzynarodowej prasy jako miejsce kolejnych ataków radykalnych muzułmańskich grup. Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko terrorystów z Al-Kaidy, ISIS, czy „zmutowanych” grup podobnego autoramentu. Światowy dżihad, który roznieciły te oddziały, odrodził w najgorsze etniczno-religijne konflikty.

Afrykańscy hierarchowie w dramatycznych apelach wzywają do pomocy. Nigeryjski kardynał John Onaiyekan, arcybiskup Abudży, przestrzega, że chrześcijanie są w niebezpieczeństwie, pozbawieni wsparcia, narażeni nie tylko na ataki powiązanej z tzw. Państwem Islamskiej bojówki Boko Haram ale również na „rajdy” islamistycznego pasterskiego plemienia Fulani, które napada na chrześcijańskie wioski. Nigeryjski duchowny przestrzegał także, że kraj stoi przed widmem islamizacji. Przyzwyczailiśmy się do marginalizowania „dalekich i egzotycznych” państw a tym bardziej ich problemów ale przestrzegam przed ignorowaniem Nigerii. Pojawiły się badania dotyczące demografii, które w 2050 roku dają Nigerii miejsce „na podium” w klasyfikacji najludniejszych państw świata. Nigeria wraz z 410 milionami obywateli (więcej niż USA), ma być sklasyfikowana na trzecim miejscu po Indiach i Chinach. Przy tak gigantycznym skoku demograficznym i zarazem niezażegnanych problemach, które opisałem, łatwo o eskalację dramatu. Dotychczasowy „bilans” prześladowań jest potworny. Światową opinią publiczną poruszył dramat chrześcijan na Sri Lance, gdzie w serii zamachów w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zginęło 310 osób, a ponad 500 zostało rannych.

Za atakami stoją islamscy radykałowie powiązani z tzw. Państwem Islamskim. Z kolei na Filipinach w ataku na katedrę w Jolo zginęło 20 osób. Islamskie plemię Fulani, o którym mówił nigeryjski kardynał odpowiada za wymordowanie 130 osób, gdy w marcu dopuścili się ataków na wioski zamieszkiwane przez wyznawców Chrystusa. A to nawet jeszcze nie półrocze Anno Domini 2019. 

Michał Bruszewski

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Pomiędzy tweetem Tuska a artykułem Onetu na jego temat, minęły... dwie minuty Wiadomości
Pomiędzy tweetem Tuska a artykułem Onetu na jego temat, minęły... dwie minuty

W poniedziałek portal Onet.pl opublikował artykuł, w którym napisano, że wewnętrzne służby bezpieczeństwa Orlenu ostrzegały Daniela Obajtka przed współpracą z pochodzącym z Libanu Samerem A., podejrzewanym o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah. Sprawę natychmiast wykorzystał Donald Tusk.

Protest rolników na granicy z Ukrainą zawieszony z ostatniej chwili
Protest rolników na granicy z Ukrainą zawieszony

Wczoraj zawieszono ostatni protest rolników na granicy z Ukrainą w Hrebennem. Jak powiedział Tysol.pl Mirosław Kowalik, organizator protestu, burmistrz Lubyczy Królewskiej Marek Łuszczyński, nie wyraził zgody na dalszą blokadę przejścia. Organizatorzy nie mówią jednak o końcu swojej walki.

Von der Leyen staje murem za Zielonym Ładem: Takie jest dziś prawo, taka jest konieczność z ostatniej chwili
Von der Leyen staje murem za Zielonym Ładem: "Takie jest dziś prawo, taka jest konieczność"

Ubiegająca się o drugą kadencję przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w poniedziałek w debacie wyborczej broniła Europejskiego Zielonego Ładu. W jej ocenie nie jest on zagrożeniem dla konkurencyjności europejskiej gospodarki, ale jest do niej kluczem.

Paweł Jędrzejewski: pushbacki na granicy z Białorusią mają się świetnie, gdzie są celebryci? Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: pushbacki na granicy z Białorusią mają się świetnie, gdzie są celebryci?

Co jest przyczyną, że obecnie rządzący postępują z ludźmi starającymi się sforsować granicę z Białorusią identycznie jak ich poprzednicy?

Wyborcy koalicji 13 grudnia wściekli po publikacji o odłożeniu budowy CPK z ostatniej chwili
Wyborcy koalicji 13 grudnia wściekli po publikacji o odłożeniu budowy CPK

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona – poinformowała "Gazeta Wyborcza". Tuż po publikacji artykułu w sieci wybuchła burza.

Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji z ostatniej chwili
Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji

Były oficer armii niemieckiej przyznał się w poniedziałek przed sądem do szpiegowania na rzecz Rosji. W pierwszym dniu procesu swój czyn tłumaczył chęcią uniknięcia wojny nuklearnej na Ukrainie. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. To odwracanie kota ogonem z ostatniej chwili
Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. "To odwracanie kota ogonem"

– Jesteśmy świadkami odwracania kota ogonem. Być może swoim radykalizmem i protestami społecznymi siły lewicowo-libealne próbują stworzyć wrażenie, że wszystkie partie konserwatywne są proputinowskie – twierdzi europoseł PiS Witold Waszczykowski.

GW: Budowa CPK odłożona z ostatniej chwili
"GW": Budowa CPK odłożona

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona. Wracają inwestycje na Lotnisku Chopina, którego przepustowość kosztem 2,4 mld zł wzrośnie do 30 mln pasażerów rocznie. Część samolotów ma być przeniesiona do Modlina, Radomia i Łodzi – informuje "Gazeta Wyborcza".

Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny z ostatniej chwili
Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) Bułgarii i Polski. Wydała w niej zalecenia dla obu krajów, aby "zwiększyły swoje ambicje" zgodnie z uzgodnionymi celami unijnymi na 2030 rok.

Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz pilne
Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Organizatorzy finału WOŚP w styczniu 2019 r., gdy ciosy nożem zadano prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, a także sądzeni razem z nimi policjanci i urzędnik zostali prawomocnie uniewinnieni. Sąd podtrzymał wyrok skazujący wobec szefa firmy ochroniarskiej, a uchylił wobec kierownika ochrony.

REKLAMA

[Tylko u nas] Michał Bruszewski: Brutalnie zamordowana zakonnica. Wzmagają się prześladowania chrześcijan

Siostra Ines Nieves Sancho prowadziła kursy gotowania dla dziewcząt w Republice Środkowej Afryki. Mimo podeszłego wieku nadal z oddaniem wspierała potrzebujących. Została zamordowana w bestialski sposób. Ledwie, po kilku miesiącach 2019 roku już określa się go jako rok największych prześladowań wyznawców Chrystusa.
 [Tylko u nas] Michał Bruszewski: Brutalnie zamordowana zakonnica. Wzmagają się prześladowania chrześcijan
/ morguefile.com
Tydzień temu w wiosce Nola w Republice Środkowej Afryki rozegrał się dramat, który przypomina najgorsze zbrodnie dżihadystów. Wiekowa s. Ines została schwytana przez niezidentyfikowaną grupę, zaciągnięta do sali, gdzie prowadziła zajęcia i tam obcięto jej głowę. Sprawców określa się jako „nieznanych” ale RŚA wpisuje się w krwawy pejzaż afrykańskich lokalnych wojen na których prowincja staje się poligonem islamistycznych band. Prawdopodobnie jedna z takich grup zamordowała s. Ines. Włoskie media spekulują czy motywem zbrodni nie był handel ludzkimi organami. To nie koniec dramatycznych doniesień z afrykańskiego kontynentu - przed dwoma tygodniami w Burkina Faso zamordowano katolickiego księdza oraz pięciu jego parafian. Ks. Simeon Yampy - bo to on stał się ofiarą ataku - rozpoczynał mszę gdy do kościoła wkroczyli uzbrojeni terroryści i przeprowadzili egzekucję. Kościół następne został podpalony. Także ta grupa jest określana jako „niezidentyfikowana” ale miejsce zamachu to wręcz pogranicze z Mali, które stało się bazą islamskich terrorystów. Od początku roku, w Burkina Faso, dochodzi do zamachów i porwań na chrześcijańskich misjonarzy, kapłanów oraz na pracujących tam „ekspatów”. Do porwania i egzekucji kanadyjskiego geologa, który pracował w tym zachodnioafrykańskim kraju przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Afryka coraz częściej gości na łamach międzynarodowej prasy jako miejsce kolejnych ataków radykalnych muzułmańskich grup. Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko terrorystów z Al-Kaidy, ISIS, czy „zmutowanych” grup podobnego autoramentu. Światowy dżihad, który roznieciły te oddziały, odrodził w najgorsze etniczno-religijne konflikty.

Afrykańscy hierarchowie w dramatycznych apelach wzywają do pomocy. Nigeryjski kardynał John Onaiyekan, arcybiskup Abudży, przestrzega, że chrześcijanie są w niebezpieczeństwie, pozbawieni wsparcia, narażeni nie tylko na ataki powiązanej z tzw. Państwem Islamskiej bojówki Boko Haram ale również na „rajdy” islamistycznego pasterskiego plemienia Fulani, które napada na chrześcijańskie wioski. Nigeryjski duchowny przestrzegał także, że kraj stoi przed widmem islamizacji. Przyzwyczailiśmy się do marginalizowania „dalekich i egzotycznych” państw a tym bardziej ich problemów ale przestrzegam przed ignorowaniem Nigerii. Pojawiły się badania dotyczące demografii, które w 2050 roku dają Nigerii miejsce „na podium” w klasyfikacji najludniejszych państw świata. Nigeria wraz z 410 milionami obywateli (więcej niż USA), ma być sklasyfikowana na trzecim miejscu po Indiach i Chinach. Przy tak gigantycznym skoku demograficznym i zarazem niezażegnanych problemach, które opisałem, łatwo o eskalację dramatu. Dotychczasowy „bilans” prześladowań jest potworny. Światową opinią publiczną poruszył dramat chrześcijan na Sri Lance, gdzie w serii zamachów w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zginęło 310 osób, a ponad 500 zostało rannych.

Za atakami stoją islamscy radykałowie powiązani z tzw. Państwem Islamskim. Z kolei na Filipinach w ataku na katedrę w Jolo zginęło 20 osób. Islamskie plemię Fulani, o którym mówił nigeryjski kardynał odpowiada za wymordowanie 130 osób, gdy w marcu dopuścili się ataków na wioski zamieszkiwane przez wyznawców Chrystusa. A to nawet jeszcze nie półrocze Anno Domini 2019. 

Michał Bruszewski


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe