7. PKO Półmaraton Solidarności na trasie ze Świdnika do Lublina. Na mecie zameldowało się blisko 800 osób

Kenijczyk Mutuku Elijah Wambija triumfował w 7. PKO Półmaratonie Solidarności, który w sobotę został rozegrany na trasie ze Świdnika do Lublina. Zwycięzca osiągnął na mecie rezultat 68:11min. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak Hoea Kiplagat Tuei, który stracił do triumfatora 11 sekund, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Ukrainiec Jurij Rusiuk 69:21.
 7. PKO Półmaraton Solidarności na trasie ze Świdnika do Lublina. Na mecie zameldowało się blisko 800 osób
/ fot. NSZZ Solidarność Lublin
Najlepszym z Polaków okazał się Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik, zajmując czwartą pozycję z rezultatem 69:36, piąty na mecie Andrzej Leończuk (70:51) a najlepszym z województwa lubelskiego Michał Biały z SKB Kraśnik, który był szósty (72:59). Bieg półmaratoński na dystansie 21,0975 km ukończyło 706 uczestników na 767 którzy wystartowali w Świdniku.



Z kolei w rywalizacji pań najszybsza okazała się Mołdawianka Olesea Smowjenco, pokonując linię mety w czasie 76:06. Kolejne pozycje wywalczyły trzy Kenijki: Euliter Jepchirchir Tanui (76:19), Ruth Chemisto Matebo (77:43) i Jane Ngima Mbogo (78:09). Na piątym miejscu finiszowała zaś Mariola Stasiewicz z Białej Podlaskiej (82:07), a na szóstym zamościanka Aleksandra Jakubczak (85:22).

7. PKO Półmaraton Solidarności był także okazją do rywalizacji biegaczy z zakładów kolejowy Polski. Rozegrano Mistrzostwa Polski Kolejarzy w półmaratonie. Sponsorem platynowym biegu była spółka akcyjna PKP Cargo. Na starcie stanęło 57 zawodników. Mistrzami w kategorii OPEN (K+M) zostali: Sebastian Chmielarz (80:23) i Sylwia Kolecka (92:44).

Uczestnicy 7. PKO Półmaratonu Solidarności wystartowali o godz. 9, w pobliżu bramy wjazdowej WSK PZL Świdnik. To tutaj 11 lipca 1980 roku podpisano pierwsze porozumienie w PRL-u ze strajkującymi robotnikami. Ten sukces rozlał się na całą Lubelszczyznę. W dniach od 8 do 24 lipca strajkowało blisko 100 tys. pracowników z ponad 150 zakładów. Ten zryw dał impuls na Wybrzeże do stoczniowców gdzie rozpoczęła się Solidarność. Meta zlokalizowana została wewnątrz Hali Wystawienniczej Targów Lublin.

Już od wczesnych godzin rannych było wiadomo, że bezchmurne niebo zapowiada upał na trasie. Na kilka minut przed startem biegaczy przywitał dyrektor biegu wraz z gośćmi specjalnymi: Janem Karwańskim dyrektorem Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Lublinie, Karoliną Gorczycą ambasadorką programu „PKO Bank Polski Biegajmy Razem”, Marianem Królem szefem Lubelskiej Solidarności i 22-letnią Weroniką z Niedrzwicy Dużej – dla której uczestnicy biegu mogli pobiec z przypiętą do koszulki kartką "Biegnę dla Weroniki”, dzięki czemu Fundacja PKO dokona przelewu pieniędzy na konto organizacji opiekującej się chorą Weroniką.

Rywalizacja na trasie w czołówce od początku biegu przebiegała według przewidywań. Zawodnicy z Kenii upodobali sobie naszą trasę. Z dużym skutkiem i sportowym zacięciem w ścisłej czołówce biegli zawodnicy ze wschodu z Yurii Riusiuk - Ukraina na czele. Przez dużą część dystansu deptali im po piętach liderzy z Polski. Jak się później okazało decydujący był 15 km. Odległość pomiędzy najlepszymi stale wzrastała. Jednak, śledzone międzyczasy osiągane na 10 i 15 kilometrze pokazywały że w tym roku w Lublinie nie padnie rekord trasy. Przypomnijmy że jest to 64:04 min. MEN i 74:04 WOMEN.



Tradycja organizowania biegu na trasie Świdnik-Lublin sięga 1993 r. W 2013 r. Bieg Solidarności z 12.5 km został przekształcony w PKO. Półmaraton Solidarności. Sponsorem tytularnym biegu jest nieprzerwanie od 2013 r. PKO Bank Polski. Trasa nie należy do najłatwiejszych, do tego lubelskie słońce daje w kość. Jest to najstarszy bieg na ścianie wschodniej, który co roku w biegach towarzyszących gromadzi tysiące dzieci i młodzieży. Bieg ma swoją tradycję i niepowtarzalny klimat wschodniej gościnności. Jego motorem jest wielka idea i historia, która dała początek obaleniu systemu komunistycznego w Europie Środkowowschodniej. Składamy podziękowania sponsorom i partnerowi technicznemu - podkreśla Marek Wątorski dyrektor biegu od pierwej edycji PKO Półmaratonu Solidarności.

W Lublinie rozegrano biegi towarzyszące na dystansie 3000 m. W Charytatywnym Biegu Firmowym wygrał Sylwester Dudek z LKB Rudnik, przed Piotrem Gawdą (Centrum Medyczne Orto-Optymist) oraz Zbigniewem Grądkiem (Lekkoatletyka Dla Każdego). Poza tym walczono w biegu studentów, niepełnosprawnych oraz biegach szkolnych, w różnych kategoriach wiekowych od klasy IV szkół podstawowych. Nie zapomniano o najmłodszych adeptach sztuki biegania. W strefie mety 7. PKO Półmaratonu na Targach Lublin w ramach Dnia Dziecka na sportowo odbywały się biegi dziecięce na dystansie od 150-350 metrów, sztafety rodzinne z bocianem oraz gry i zabawy. Oblężenie przeżyły specjalnie przygotowane strefy sportowe np.: biegowa PKO BP, szermierki, bocci.

Już teraz zapraszamy do Lublina na początku czerwca w 2020 roku.

Dyrektor Biegu
Marek Wątorski


źródło: informacja prasowa

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szydło: Tusk powie Polakom to, co chcą teraz usłyszeć z ostatniej chwili
Szydło: Tusk powie Polakom to, co chcą teraz usłyszeć

– Tusk nie będzie teraz wprost popierał paktu migracyjnego czy pomysłów z opodatkowaniem państw członkowskich, a w tym kierunku to wszystko zmierza – uważa była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Niemiecki dziennik chwali wystąpienie Sikorskiego: Polska jest gotowa do współpracy z nieimperialną Rosją z ostatniej chwili
Niemiecki dziennik chwali wystąpienie Sikorskiego: "Polska jest gotowa do współpracy z nieimperialną Rosją"

W swym expose szef dyplomacji RP Radosław Sikorski chciał pokazać Zachodowi i swoim wyborcom, że Polska powróciła do wspólnoty europejskiej, a wyborcom PiS, że prowadzi niezależną politykę – komentuje słowa szefa MSZ niemiecki dziennik „Berliner Zeitung”.

Mec. Jerzy Kwaśniewski: Reforma UE będzie oznaczała wytarcie Polski z mapy świata Wiadomości
Mec. Jerzy Kwaśniewski: Reforma UE będzie oznaczała wytarcie Polski z mapy świata

„Jeżeli dojdzie do reformy – a jest ona wymuszana w Unii Europejskiej bardzo wieloma procesami – to będzie ona oznaczała dosłownie wytarcie Rzeczpospolitej Polskiej z mapy świata, likwidację nazwy i granic polskich jako państwa niepodległego” – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris) podczas konferencji „O suwerenność państwa i narodu. Polityka, kultura, gospodarka” zorganizowanej 27 kwietnia z okazji przypadającego na 14 kwietnia Święta Chrztu Polski.

Prezydent o Nuclear Sharing: Deklarujemy naszą gotowość z ostatniej chwili
Prezydent o Nuclear Sharing: Deklarujemy naszą gotowość

– Nie ma żadnych decyzji w tym zakresie, ale my deklarujemy naszą gotowość – powiedział w wywiadzie dla kanadyjskiej stacji CTV News prezydent Andrzej Duda, pytany o możliwość dołączenia Polski do programu Nuclear Sharing. Dodał, że podnosi ten temat w rozmowach z sojusznikami.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Chodzi o Kate Middleton z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Chodzi o Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, została odznaczona Orderem Towarzyszy Honoru.

Niemiecki ekspert: Rządy w Berlinie popełniły błąd odmawiając kompromisu ws. reparacji dla Polski z ostatniej chwili
Niemiecki ekspert: Rządy w Berlinie popełniły błąd odmawiając kompromisu ws. reparacji dla Polski

– Niemcy czuły się komfortowo w swoim błędnym założeniu, że problem został rozwiązany i celowo unikały tej kwestii przez dziesięciolecia, więc nie powinny być zaskoczone, że Polska i Grecja mówią teraz, że mają niedokończone sprawy – mówi o sprawie reparacji wojennych od Niemiec Andreas Rodder, profesor historii współczesnej z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji.

Thun: Pracuje się po pierwsze dla UE, po drugie dla Polski z ostatniej chwili
Thun: "Pracuje się po pierwsze dla UE, po drugie dla Polski"

– Pracuje się po pierwsze dla całej Unii Europejskiej, po drugie dla całej Polski. Oczywiście reprezentuje się swój region, to znaczy trzeba być wyczulony co dla tego regionu jest specjalnie dobre – twierdzi europoseł Polski 2050 Róża Thun.

Język podhalański następny po języku śląskim? Znamienne słowa naukowca z ostatniej chwili
"Język podhalański" następny po "języku śląskim"? Znamienne słowa naukowca

– Nie ma przeszkód, aby gwara górali podhalańskich stała się językiem regionalnym. Ta mowa jest faktycznie żywa i włada nią około 100 tys. osób – ocenił w rozmowie z PAP dr Artur Czesak, dialektolog, leksykograf, badacz słowiańskich mikrojęzyków literackich, juror konkursów gwarowych oraz członek Rady Języka Śląskiego.

Prof. Grzegorz Górski: Nikt w Europie nie czeka na chuligana z Warszawy Wiadomości
Prof. Grzegorz Górski: Nikt w Europie nie czeka na chuligana z Warszawy

Kilka tygodni temu napisałem o rządzie przejściowym Tuska, który po upływie 100 dni zaliczył spektakularną klapę. Kompromitacja „koalicji 13 grudnia” w realizacji swoich obietnic wyborczych na ten startowy okres funkcjonowania, już wtedy pozwoliła na postawienie twardej tezy, iż ten rząd ma charakter rzeczywiście przejściowy.

Kokaina w niemieckich supermarketach z ostatniej chwili
Kokaina w niemieckich supermarketach

W jedenastu supermarketach w Berlinie i Brandenburgii w pudełkach po bananach odnaleziono kokainę.

REKLAMA

7. PKO Półmaraton Solidarności na trasie ze Świdnika do Lublina. Na mecie zameldowało się blisko 800 osób

Kenijczyk Mutuku Elijah Wambija triumfował w 7. PKO Półmaratonie Solidarności, który w sobotę został rozegrany na trasie ze Świdnika do Lublina. Zwycięzca osiągnął na mecie rezultat 68:11min. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak Hoea Kiplagat Tuei, który stracił do triumfatora 11 sekund, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Ukrainiec Jurij Rusiuk 69:21.
 7. PKO Półmaraton Solidarności na trasie ze Świdnika do Lublina. Na mecie zameldowało się blisko 800 osób
/ fot. NSZZ Solidarność Lublin
Najlepszym z Polaków okazał się Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik, zajmując czwartą pozycję z rezultatem 69:36, piąty na mecie Andrzej Leończuk (70:51) a najlepszym z województwa lubelskiego Michał Biały z SKB Kraśnik, który był szósty (72:59). Bieg półmaratoński na dystansie 21,0975 km ukończyło 706 uczestników na 767 którzy wystartowali w Świdniku.



Z kolei w rywalizacji pań najszybsza okazała się Mołdawianka Olesea Smowjenco, pokonując linię mety w czasie 76:06. Kolejne pozycje wywalczyły trzy Kenijki: Euliter Jepchirchir Tanui (76:19), Ruth Chemisto Matebo (77:43) i Jane Ngima Mbogo (78:09). Na piątym miejscu finiszowała zaś Mariola Stasiewicz z Białej Podlaskiej (82:07), a na szóstym zamościanka Aleksandra Jakubczak (85:22).

7. PKO Półmaraton Solidarności był także okazją do rywalizacji biegaczy z zakładów kolejowy Polski. Rozegrano Mistrzostwa Polski Kolejarzy w półmaratonie. Sponsorem platynowym biegu była spółka akcyjna PKP Cargo. Na starcie stanęło 57 zawodników. Mistrzami w kategorii OPEN (K+M) zostali: Sebastian Chmielarz (80:23) i Sylwia Kolecka (92:44).

Uczestnicy 7. PKO Półmaratonu Solidarności wystartowali o godz. 9, w pobliżu bramy wjazdowej WSK PZL Świdnik. To tutaj 11 lipca 1980 roku podpisano pierwsze porozumienie w PRL-u ze strajkującymi robotnikami. Ten sukces rozlał się na całą Lubelszczyznę. W dniach od 8 do 24 lipca strajkowało blisko 100 tys. pracowników z ponad 150 zakładów. Ten zryw dał impuls na Wybrzeże do stoczniowców gdzie rozpoczęła się Solidarność. Meta zlokalizowana została wewnątrz Hali Wystawienniczej Targów Lublin.

Już od wczesnych godzin rannych było wiadomo, że bezchmurne niebo zapowiada upał na trasie. Na kilka minut przed startem biegaczy przywitał dyrektor biegu wraz z gośćmi specjalnymi: Janem Karwańskim dyrektorem Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Lublinie, Karoliną Gorczycą ambasadorką programu „PKO Bank Polski Biegajmy Razem”, Marianem Królem szefem Lubelskiej Solidarności i 22-letnią Weroniką z Niedrzwicy Dużej – dla której uczestnicy biegu mogli pobiec z przypiętą do koszulki kartką "Biegnę dla Weroniki”, dzięki czemu Fundacja PKO dokona przelewu pieniędzy na konto organizacji opiekującej się chorą Weroniką.

Rywalizacja na trasie w czołówce od początku biegu przebiegała według przewidywań. Zawodnicy z Kenii upodobali sobie naszą trasę. Z dużym skutkiem i sportowym zacięciem w ścisłej czołówce biegli zawodnicy ze wschodu z Yurii Riusiuk - Ukraina na czele. Przez dużą część dystansu deptali im po piętach liderzy z Polski. Jak się później okazało decydujący był 15 km. Odległość pomiędzy najlepszymi stale wzrastała. Jednak, śledzone międzyczasy osiągane na 10 i 15 kilometrze pokazywały że w tym roku w Lublinie nie padnie rekord trasy. Przypomnijmy że jest to 64:04 min. MEN i 74:04 WOMEN.



Tradycja organizowania biegu na trasie Świdnik-Lublin sięga 1993 r. W 2013 r. Bieg Solidarności z 12.5 km został przekształcony w PKO. Półmaraton Solidarności. Sponsorem tytularnym biegu jest nieprzerwanie od 2013 r. PKO Bank Polski. Trasa nie należy do najłatwiejszych, do tego lubelskie słońce daje w kość. Jest to najstarszy bieg na ścianie wschodniej, który co roku w biegach towarzyszących gromadzi tysiące dzieci i młodzieży. Bieg ma swoją tradycję i niepowtarzalny klimat wschodniej gościnności. Jego motorem jest wielka idea i historia, która dała początek obaleniu systemu komunistycznego w Europie Środkowowschodniej. Składamy podziękowania sponsorom i partnerowi technicznemu - podkreśla Marek Wątorski dyrektor biegu od pierwej edycji PKO Półmaratonu Solidarności.

W Lublinie rozegrano biegi towarzyszące na dystansie 3000 m. W Charytatywnym Biegu Firmowym wygrał Sylwester Dudek z LKB Rudnik, przed Piotrem Gawdą (Centrum Medyczne Orto-Optymist) oraz Zbigniewem Grądkiem (Lekkoatletyka Dla Każdego). Poza tym walczono w biegu studentów, niepełnosprawnych oraz biegach szkolnych, w różnych kategoriach wiekowych od klasy IV szkół podstawowych. Nie zapomniano o najmłodszych adeptach sztuki biegania. W strefie mety 7. PKO Półmaratonu na Targach Lublin w ramach Dnia Dziecka na sportowo odbywały się biegi dziecięce na dystansie od 150-350 metrów, sztafety rodzinne z bocianem oraz gry i zabawy. Oblężenie przeżyły specjalnie przygotowane strefy sportowe np.: biegowa PKO BP, szermierki, bocci.

Już teraz zapraszamy do Lublina na początku czerwca w 2020 roku.

Dyrektor Biegu
Marek Wątorski


źródło: informacja prasowa

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe