Rzecznik TSUE: Ustawa o sądach powszechnych niezgodna z unijnym prawem

- napisała korespondent Polskiego Radia, Beata Płomecka.Rzecznik generalny Trybunału UE - zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku sprzeczne z prawem UE. Ustawę o sądach powszechnych KE zaskarżyła do Trybunału w 2017 roku. Polska zrównała później wiek emerytalny, ale KE nie wycofała skargi. Orzeczenie po wakacjach
Warto podkreślić, że ta opinia nie jest dla sędziów wiążąca, ale w większości przypadków wykorzystują oni oceny przygotowane przez rzeczników generalnych.
To Komisja Europejska zaskarżyła ustawę o sądach powszechnych do Trybunału w grudniu 2017 roku. Zakwestionowała zróżnicowanie wieku emerytalnego sędziów ze względu na płeć i zbyt duże uprawnienia ministra sprawiedliwości do odwoływania i powoływania sędziów.
Rzecznik generalny zgodził się z tą argumentacją. "Zakwestionowane przepisy naruszają zakaz dyskryminacji ze względu na płeć oraz zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów” - napisał.
Źródło: Polskie RadioRzecznik generalny Trybunału UE - zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku sprzeczne z prawem UE. Ustawę o sądach powszechnych KE zaskarżyła do Trybunału w 2017 roku. Polska zrównała później wiek emerytalny, ale KE nie wycofała skargi. Orzeczenie po wakacjach
— Beata Płomecka (@bplomecka) 20 czerwca 2019