[video] Zobacz koniecznie! Przepiękna animacja o przedwojennym Lwowie
![Instytut Polonika [video] Zobacz koniecznie! Przepiękna animacja o przedwojennym Lwowie](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//zdj/zdjecie/39337.jpg)
ZOBACZ trójwymiarową animację:
- piszą twórcy animacji.„Przebudzone spojrzenia” to animacja, która przenosi widzów do Lwowa okresu międzywojennego, by mogli poznać katedrę ormiańską i jej twórców. Katedra to miejsce, które współtworzyli znani polscy artyści, czerpiąc inspirację z różnych kultur. Film „Przebudzone spojrzenia” ożywia malowidła Jana Henryka Rosena zdobiące wnętrze katedry oraz opowiada historię osób na nich przedstawionych.
- czytamy na stronie Instytutu Polonika. Twórcy ruchomego obrazu prezentują w nim także postaci arcybiskupa Józefa Teodorowicza i Jacka Malczewskiego.W filmie „występuje” zatem architekt Franciszek Mączyński, dzięki któremu możliwa była przebudowa poprzedniej świątyni. Zaraz po nim głos zabiera malarz, autor mozaiki w kopule katedry – Józef Mehoffer. O sobie opowiada także autor przepięknych malowideł ściennych – Jan Henryk Rosen. To jego twarz skrytą za postacią setnika widać wraz początkiem tej historii. Zaś w scenie Ukrzyżowania „pokazuje się” ojciec malarza – Jan Bogumił Rosen, który delikatnie pochyla głowę przed Ukrzyżowanym Chrystusem. Sprawne oko zapewne dostrzeże tu rodzinne podobieństwo ojca i syna.
- piszą.Jego historia rozpoczyna się od ukazania portretu artysty w habicie franciszkańskim. Nie bez powodu zresztą. Jako jeden z nielicznych artystów wstąpił do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, będącego pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka
Film „Przebudzone spojrzenia” towarzyszy wystawie „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy”, którą można zwierdzać w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do 25 listopada br.
CWP/Instytut Polonika