Ks. Janusz Chyła: Jak oznajmia Pismo
Boże objawienie dociera do nas za pośrednictwem żywej pamięci Kościoła. Szczególnym jej zapisem jest Pismo Święte. Stary Testament to świadectwo tęsknoty za Mesjaszem, a Nowy poświadcza, że tym wyczekiwanym jest Jezus z Nazaretu. Ewangelie i pozostałe księgi Nowego Testamentu spisane zostały z perspektywy zmartwychwstania Jezusa. Słowa „jak oznajmia Pismo” w pierwszej kolejności odnoszące się do tego faktu – zwycięstwa Jezusa Chrystusa nad Jego i naszą śmiercią – mają także zastosowanie do innych prawd wyznawanych w Credo.
HOWI - Horsch / Wikimedia Commons
Św. Hieronim, znawca i tłumacz Biblii z przełomu IV i V wieku podkreślał, że „kto nie zna Pisma Świętego, ten nie zna Chrystusa”. Ale czy nam chrześcijanom nie wystarczyłby znacznie łatwiejszy do zinterpretowania Nowy Testament? Otóż, nie. Oba Testamenty to zapis jednego zbawczego procesu. Nowy nie jest zrozumiały bez Starego, a Stary bez Nowego. Adresatem i depozytariuszem obu – a w swej głębi jednego przekazu – jest Kościół. Jego zadaniem jest interpretacja Biblii w tym samym duchu, w którym została napisana.
Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Wiara chrześcijańska nie jest «religią Księgi». Chrześcijaństwo jest religią «Słowa» Bożego: «Słowa nie spisanego, lecz Słowa Wcielonego i żywego»” (108). Wierzymy więc w Słowo Boże, zapisane w Biblii, przekazywane przez Tradycję, a nade wszystko Wcielone. Autor listu do Hebrajczyków stwierdza: „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1,1-2). Słowo Boże było zatem i jest przekazywane na wiele sposobów, tworząc swoistą symfonię. Jako ludzie XXI wieku – podobnie jak minione pokolenia chrześcijan – jesteśmy zaproszeni do wsłuchiwania się w Słowo Boże i udzielania odpowiedzi życiem.
Ks. Janusz Chyła
- Źródło: tysol.pl
- Data: 05.03.2020 19:23
- Tagi: , Słowo Boże Kościół wiara Biblia Zmartwychwstanie,