Larwy potrafią przetrwać rok, odżywiając się jedynie plastikiem. Zaskakujące wyniki kanadyjskich badaczy

„Naukowcy wyizolowali gatunek bakterii jelitowych w robakach, które były w stanie przetrwać na plastiku przez ponad rok jako jedynym źródle składników odżywczych” – czytamy w artykule. Średnio w ciągu dwunastu godzin tysiąc larw potrafi zjeść jeden gram tworzywa sztucznego.
Naukowcy, którzy przeprowadzali jednotygodniowe eksperymenty, wskazują jednak na fakt, że większa część pracy wykonanej przez barciaka większego odbywała się w kilka pierwszych dni badania. Potem następował zdecydowany spadek wydajności.
– Bakterie zjadające tworzywa sztuczne są znane, ale w izolacji bardzo powoli rozkładają tworzywa sztuczne. (…) Podobnie, gdy traktowaliśmy gąsienice antybiotykami w celu ograniczenia bakterii jelitowych. Wówczas nie były one w stanie tak łatwo niszczyć plastiku. Wydaje się więc, że istnieje synergia między bakteriami i ich gospodarzami, co przyspiesza degradację tworzyw sztucznych – twierdzi dr LeMoine, jeden z naukowców Wydziału Biologii Brandon University.
Badacze odkryli także inną, zastanawiającą rzecz – larwy żywiące się tylko i wyłącznie plastikiem, wydalają glikol etylenowy, który jest rodzajem alkoholu. Jest on jednak toksyczny dla człowieka, a jego spożycie grozi śmiercią.
Źródło: dzienniknaukowy.pl / brandonu.ca
kpa
