[Felieton "TS"] Mieczysław Gil: Pomniki Lenina

Na kontynentalny biegun niedostępności na Antarktydzie Rosjanie dotarli jako pierwsi. Był rok 1958. Założyli stację polarną „ Biegun niedostępności”, która działała tylko przez 12 dni.
 [Felieton "TS"]  Mieczysław Gil: Pomniki Lenina
screen YouTube Ruptly
opiersie Lenina, zwrócone oczywiście w stronę Moskwy, które umieścili na dachu stacji, przetrwało do dzisiaj. Gdy członkowie brytyjsko-kanadyjskiej wyprawy antarktycznej dotarli tam w 2007 r., sponad śniegu wystawał tylko 1,5 m wielkości tors wodza bolszewickiej rewolucji. Wrażenie robi też 42-tonowa głowa Lenina w buriackim Ułan Ude, wzniesiona w 100. rocznicę jego urodzin. Robi wrażenie, bo Lenin jest wielki! Cokół ma 6,3 m wysokości, a głowa 7,7 m. Po rozpadzie imperium niektórzy chcieli pomnik rozebrać, ale władze uznały, że jest dziedzictwem przodków. No i zaraz po jeziorze Bajkał najważniejszą atrakcją Buriacji. Ale jest i plan zapasowy na wypadek zmian politycznych. Azjatyckie rysy twarzy Iljicza umożliwiają przerobienie go na pomnik Czyngis-chana.

Przerabianie pomników bynajmniej nie jest autorskim pomysłem Buriatów. Stojący w Odessie na terenie jednej z fabryk pomnik Lenina miał być w ramach dekomunizacji usunięty. Pracownicy zaprotestowali. Do pracy wziął się ukraiński artysta Ołeksandr Miłow. Wielka łysa głowa, małe oczy i wystająca szczęka zostały całkowicie zasłonięta hełmem. Długa peleryna z metalu sprawiła, że po Leninie nie pozostało śladu. Narodził się Darth Vader z „Gwiezdnych wojen”. By i gwiezdna była komunikacja, Vaderowi na głowie zainstalowano router wi-fi. Internauci byli wniebowzięci. W 2012 r. w Bukareszcie Leninowi odcięto głowę. Reszta została nietknięta, a z torsu wyprowadzono wieloramienną hydrę. Bułgarzy w Sofii w miejsce rozebranego w 1991 r. Lenina postawili Statuę św. Sofii. Po rozpadzie imperium sowieckiego pomniki wodza bolszewików zaczęły znikać z przestrzeni publicznej państw satelickich. Naszemu już wcześniej podrzucono kartkę: „Masz tu rower, ubierz buty i wyp… z Nowej Huty”. Sam jednak nie odszedł, dopiero w grudniu 1989 r. skutecznie pomogli wyekspediować go z alei Róż studenci z Federacji Młodzieży Walczącej.
Ale dla zachodnich lewaków Lenin jest bożyszczem. Wyprzedzającym swoją epokę bojownikiem o wolność i demokrację. W sierpniu 2010 r. z inicjatywy radnego Langwedocji-Roussillon, notabene wykładowcy historii i prawa rzymskiego na lokalnym uniwersytecie, ustawiono w Montpellier 3 m wysokości pomnik Lenina z brązu. W ostatnich dniach podobną prowokację przeprowadziła Marksistowsko-Leninowska Partia Niemiec. Polityczny plankton z 1800 członkami partii wyznającymi ideologię komunizmu pomieszaną z maoizmem nie zasługuje na najmniejszą wzmiankę. Za sprawą postawienia przed swoją siedzibą w Gelsenkirchen w Zagłębiu Ruhry pomnika Lenina na chwilę zrobiło się o nich głośno. Ale tylko na chwilę.

Mieczysław Gil


 

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura