REKLAMA

Niemcy zarzucają Polakom bezprawne wykorzystanie wizerunku Hitlera #GermanDeathCamps

Akcja #GermanDeathCamps nie spodobała się naszym zachodnim sąsiadom i do zarządu Fundacji Tradycja Miast i Wsi, organizatora akcji, wpłynęło pismo z kancelarii prawnej z Niemiec z zarzutem... bezprawnego wykorzystania wizerunku Adolfa Hitlera. Prezes fundacji, Dawid Janik, komentuje, że może tu chodzić o podobieństwo grafiki użytej na banerze, do okładki książki "On wrócił" T. Vernesa. Grafika nie jest identyczna, ale podobna w zamyśle. Prezes nazywa całą sprawę "kuriozalną".
 Niemcy zarzucają Polakom bezprawne wykorzystanie wizerunku Hitlera #GermanDeathCamps
/ YT, print screen
Billbard z napisem "Death Camps Were Nazi German" będący odpowiadzią na coraz powszechniejsze stosowanie błędnego zwrotu "polskie obozy koncentracyjne" w odniezieniu do niemieckiech obozów śmierci z czasu II wojny światowej, od pewnego czasu jeździ po Europie w celu informacyjno-edukacyjnym. Bezpośrednim impulsem do powołania akcji było zachowanie niemieckiej stacji ZDF, która po przegranym procesie z p. Karolem Tenderą, więźniem obozu w Auschwitz, miała zamieścić na swojej stronie przeprosiny i sprostowanie, co uczyniła niezgodnie z zalecieniem sądu, czyli w miejscu niewidocznym dla czytelników. Polacy wywołali w wyniku tego dużą akcję internetową "german death camps" rozpowszechnianą przede wszystkim za pomocą portali społecznościowych, głównie Twittera.

Fundacja Tradycja Miast i Wsi zrealizowała pomysł mobilnego billboardu promującego wiedzę na temat prawdziwej genezy powstania obozów na terenie okupowanej Polski. Baner objechał całą Europę, było to komentowane przez mainstreamowe media w wielu krajach. Akcja nie spodobała się jednak naszym zachodnim sąsiadom i do zarządu fundacji wpłynęło pismo z kancelarii prawnej z Niemiec z zarzutem... bezprawnego wykorzystania wizerunku Adolfa Hitlera. Prezes fundacji, Dawid Janik, komentuje, że może tu chodzić o podobieństwo grafiki użytej na banerze,do okładki książki "On wrócił" T. Vernesa. Grafika nie jest identyczna, ale podobna w zamyśle. Prezes nazywa całą sprawę "kuriozalną".

Rodzi się pytanie, czy Niemcy uznali postać Herr Hitlera za tak drogocenne narodowe dobro nieśmiertelnej Rzeszy, że za wszelką cenę pragną jej bronić przez polskim uzurpatorem, czy może chodzi o zwyklą złośliwość? Tylko komu tak naprawdę strzelają w stopę broniąc prawa własności do tego wizerunku? I czyje wobec tego były te obozy?

aj

źródło: polsatnews

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura