Inni też chcą głodzić Polskę i Węgry? Didier Reynders: "Pieniądze dobrym środkiem nacisku"

Katarina Barley [SPD], niemiecka wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego wezwała do wywarcia większej presji na Węgry i Polskę, aby utrzymały rządy prawa - Sytuacja w obu państwach członkowskich jest szczególnie poważna - uznała Barley w wypowiedzi dla rozgłośni DeutschalndFunk. 1 lipca 2020 rozpoczęła się niemiecka prezydencja Rady Unii Europejskiej - Państwa, takie jak Polska i Węgry, trzeba finansowo zagłodzić. Dotacje unijne stanowią bowiem skuteczną dźwignię - miała mówić Barley. Teraz DeutschalndFunk przeprasza, to podobno miały nie być słowa Barley, ale słowa o "dźwigni finansowej" wobec Polski i Węgier zostały, a Orban ma być "głodzony" nadal. Jakże współgra z tymi słowami wywiad Didiera Reyndersa belgijskiego komisarza ds. sprawiedliwości Komisji Europejskiej dla die Zeit...
Didier Reynders Inni też chcą głodzić Polskę i Węgry? Didier Reynders:
Didier Reynders
Wikipedia CC BY 3,0 Claude Truong Ngoc

- Die Zeit: Owszem, debaty są dobre, ale czy jest przynajmniej kilka instrumentów, które można wykorzystać, aby powstrzymać erozję praworządności? Na przykład pieniądze?

Reynders: Jako były minister finansów wiem, że pieniądze są zawsze bardzo dobrym środkiem nacisku. Musimy dopilnować, aby europejskie pieniądze były nie tylko dobrze wydawane w państwach członkowskich, ale także zgodnie z prawem.

- mówi Reynders w wywiadzie zatytułowanym „Pieniądze to zawsze bardzo dobrym środkiem nacisku”

- UE publikuje swoje pierwsze sprawozdanie na temat praworządności. Czy wpłynie to na Polskę i Węgry? Didier Reynders, komisarz UE ds. Sprawiedliwości, o tym, jak postępować z tamtejszymi rządami.

Po raz pierwszy w środę Komisja Europejska przedstawiła raport dotyczący praworządności we wszystkich państwach członkowskich Unii. Odpowiedzialny komisarz UE Didier Reynders ma nadzieję, że raport będzie miał również wpływ na kraje takie jak Polska i Węgry, w których wymiar sprawiedliwości jest już celowo zinfiltrowany politycznie.

- tłumaczy słowa Reyndersa die Zeit

z niemieckiego tłumaczył Marian Panic

Tu można zapoznać się z całością tekstu


Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura