REKLAMA

Orban pogratulował Bidenowi „udanej kampanii prezydenckiej”

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował Joe Bidenowi "udanej kampanii prezydenckiej" w amerykańskich wyborach prezydenckich – poinformował w niedzielę rzecznik premiera Bertalan Havasi.
 Orban pogratulował Bidenowi „udanej kampanii prezydenckiej”
/ Flickr/CC BY 2.0


„Proszę pozwolić, że Panu pogratuluję udanej kampanii prezydenckiej. Życzę dobrego zdrowia i nieustających sukcesów w wykonywaniu nadzwyczaj odpowiedzialnych zadań” – napisał Orban, cytowany przez Havasiego.

Premier Węgier mówił pod koniec października, że Węgry trzymają kciuki za zwycięstwo Donalda Trumpa.

Jak podkreślił, wraz z jego wyborem na prezydenta i przybyciem do Budapesztu nowego ambasadora Davida B. Cornsteina wszystko się zmieniło w węgiersko-amerykańskich stosunkach dwustronnych i Węgry poczuły ze strony Stanów Zjednoczonych otwartość, szczerość oraz przyjacielską bliskość. Zaznaczył, że wcześniej nie sądził, by między dwoma krajami doszło do tak szerokiej współpracy w sferze dyplomatycznej i że Węgry będą wspólnie z USA działać w polityce międzynarodowej.

Stosunki między Waszyngtonem a Budapesztem były za poprzedniej administracji amerykańskiej niezbyt dobre. USA znalazły się wśród krajów, zarzucających Węgrom nadmierną centralizację władzy, a także podporządkowywanie władzom wykonawczym wymiaru sprawiedliwości, mediów i społeczeństwa obywatelskiego od przejęcia steru rządów przez Orbana w 2010 roku.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura