KE przedstawia strategię na rzecz równości LGBTIQ. Przestępstwem "homofobiczna mowa nienawiści", uznawanie rodzicielstwa "tęczowych" par

Akronim LGBTIQ odnosi się do gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych, interseksualnych i queer (nieheteroseksualnych). KE podkreśla, że choć w ciągu ostatnich lat w UE osiągnięto postęp dotyczący równości wobec tych osób, ich dyskryminacja nadal ma miejsce. Z badań wynika, że 43 proc. przedstawicieli tych społeczności czuje się w ten czy inny sposób szykanowanych z powodu swojej orientacji seksualnej.
"Zbyt wielu ludzi nie może być sobą bez strachu przed dyskryminacją, wykluczeniem lub przemocą. Obserwujemy w Europie niepokojący trend incydentów, takich jak ataki na marsze równości i przyjmowanie deklaracji ws. +stref wolnych od ideologii LGBTIQ+" - mówiła na konferencji prasowej w Brukseli wiceszefowa KE Viera Jourova.
Proponowana unijna strategia zakłada m.in. rozszerzenie listy przestępstw w UE o homofoniczną mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści oraz przedstawienie przepisów dotyczących wzajemnego uznawania rodzicielstwa m.in. w sytuacjach transgranicznych. (PAP)