Politolog: Nastąpiło oszustwo. Prezydencja niemiecka straciła wiarygodność

Przemysław Żurawski vel Grajewski udzielił wywiadu portalowi TVP.Info. Był pytany o kwestie powiązania funduszy europejskich z tzw. "praworządnością" oraz polskiego i węgierskiego weta w tej sprawie, które zostało ostatnio poparte przez Słowenię.
Angela Merkel Politolog: Nastąpiło oszustwo. Prezydencja niemiecka straciła wiarygodność
Angela Merkel / EPA/ANDREAS GORA / POOL Dostawca: PAP/EPA

- zgodnie z porozumieniem lipcowego szczytu kwestie niedookreślonej praworządności miały być zaproponowane przez Komisję i określone jednomyślnie w Radzie Europejskiej. Taka też była obietnica prezydencji niemieckiej. W sytuacji, kiedy następuje oszustwo negocjacyjne, które się zdarza, traci się zaufanie do partnera w tych negocjacjach.

- mówi Żurawski vel Grajewski, który pytany o to czy jest jeszcze sens rozmawiać z prezydencją niemiecką mówi, że "albo składane obietnice są wiążące, albo traci się wiarygodność i właśnie w tej sytuacji jesteśmy"

Poruszana była również kwestia rzekomej łatwości w złamaniu Węgier w kwestii weta z powodu zagrożenia dla niemieckich inwestycji w tym kraju.

- Jest dokładnie odwrotnie. Silna partia bawarska CSU promuje kontrakty rządowe na Węgrzech i ma swój interes w tym, by Węgrów nie naciskać, bo mogą te kontrakty stracić. CSU będąca składnikiem rządu zaprasza Orbana na swoje zjazdy, by się uwiarygodnić w oczach antyimigracyjnych wyborców. Sytuacja jest więc odwrotna, to Węgry mają dźwignię m.in. na Bawarię, co się przekłada na całe Niemcy. Oczywiście Bawaria nie rządzi Niemcami, ale jest jednym z ważniejszych państw związkowych.

- mówi politolog


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe