A. Bujara: Niezrozumiałe jest, dlaczego OPZZ i Forum opowiadają się po stronie międzynarodowych pracodawców

Czy galerie handlowe powinny zostać otwarte, czy jednak nie? Czy zakaz handlu w niedziele powinien nadal obowiązywać? O sytuacji pracowników tego sektora gospodarki w „Głosie pracownika” mówił Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
 A. Bujara: Niezrozumiałe jest, dlaczego OPZZ i Forum opowiadają się po stronie międzynarodowych pracodawców
T. Gutry

– Solidarność poparła apel Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług. To są pracodawcy, którzy w większości pracują właśnie w galeriach handlowych. Nie wyobrażamy sobie, żeby ten lockdown jeszcze ich przed świętami dotknął, dlatego uważamy, że powinni móc funkcjonować w okresie przedświątecznym, ale w zaostrzonym rygorze, na zasadach jak do tej pory. Nie jest prawdą to, co media próbowały nam wmówić, że opowiadamy się za tym, żeby pracownicy również pracowali w niedziele. Nie zgadzamy się na to w Solidarności od początku. Mamy przed świętami wpisane w ustawie dwie niedziele handlowe. To będą całe weekendy. Wystarczy – powiedział Alfred Bujara.

Przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” wypowiedział się również na temat pomysłu zawieszenia ograniczenia handlu w niedzielę do końca roku, co poparli przedstawiciele związków OPZZ i Forum ZZ.

– Niezrozumiałe to jest, dlaczego liderzy OPZZ i Forum opowiadają się po stronie międzynarodowych pracodawców, którzy wykorzystują pracowników w tym kraju przez 25 lat, dla których my, jako pracownicy handlu, jesteśmy tylko tanią siłą roboczą, a Polska - rynkiem zbytu. Ci liderzy z Forum i OPZZ biorą stronę pracodawców. To jest bezduszne, cyniczne. Czy to jakaś hipokryzja ze strony tych liderów, że nie liczą się ze swoimi członkami na dole, nie wiedzą, czego oczekują sami pracownicy, którzy są dzisiaj przemęczeni pracą, pracują w stresie, boją się, są niedoceniani? Bo dzisiaj praca w handlu, na kasie, jest trudna i niebezpieczna. Kasjerki obsługują średnio 300 klientów dziennie w osiem godzin, a obecnie pracują ok. 10-12 godzin, bo zmiana prawa, jeśli chodzi o Tarczę Antykryzysową, to dopuszcza – wyjaśnił Alfred Bujara.

 

 

***

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.


Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura