"Dzień bez kłamstwa i manipulacji jest dla Was dniem straconym...". Kaleta mocno odpowiada Tomczykowi ws. szczepień

W przesłanym w piątek PAP piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego szef klubu KO Cezary Tomczyk zwraca uwagę, że prokuratorzy na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 14 stycznia zostali włączeni do grupy szczepionych przeciw COVID-19 w ramach etapu pierwszego, czyli "przed pacjentami onkologicznymi czy osobami z niepełnosprawnościami".
"Wzywam Pana Premiera do natychmiastowej zmiany tych przepisów, polegającej na usunięciu tej grupy zawodowej z premiowanego miejsca w kolejności szczepień przeciwko Covid19 i zastąpienia jej grupami osób, które zdaniem niezależnych ekspertów, wirusologów, lekarzy, a także zgodnie z elementarnymi zasadami moralnymi wymagają zaszczepienia poza kolejnością" - pisze Tomczyk.
Według szefa klubu KO tak sformułowane przepisy to "ukłon w kierunku ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, kosztem Polek i Polaków".
Prokuratorzy są zakwalifikowani do szczepień wspólnie ze służbami mundurowymi, w grupie 1 są w związku z tym za seniorami.
Dzień bez kłamstwa i manipulacji jest dla Was chyba dniem straconym...
- ostro odpowiedział Tomczykowi Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.
Prokuratorzy są zakwalifikowani do szczepień wspólnie ze służbami mundurowymi, w grupie 1 są w związku z tym za seniorami.
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) January 15, 2021
Dzień bez kłamstwa i manipulacji jest dla Was chyba dniem straconym... 🤷♂️ https://t.co/0wXoOQ8scH
W rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii znalazł się m.in. rozdział dotyczący szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Wyszczególniono w nim, w jakiej kolejności bedą szczepione osoby z różnych grup zawodowych czy wiekowych.
W ramach etapu pierwszego zaszczepieni mają zostać m.in. pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych i przebywające w domu pomocy społecznej, następnie osoby urodzone: nie później niż w 1941 r., w latach 1942-1951 i w latach 1952-1961.
Kolejne grupy to m.in. nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz zatrudnieni w przedszkolu i w innej formie wychowania przedszkolnego; nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami.
Ostatni w ramach etapu pierwszego mają być funkcjonariusze albo żołnierze m.in.: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.
25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób z grupy pierwszej. W pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy - od piątku jest możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia seniorów powyżej 70. roku życia - 25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia dla wszystkich powyżej 70. roku życia.