REKLAMA

Krajowa Sekcja Młodych w 2020 roku

W NSZZ Solidarność prężnie rozwija się Krajowa Sekcja Młodych, która postanowiła na łamach „Tygodnika Solidarność” pochwalić się swoją działalności w trudnym, naznaczonym przez pandemię koronawirusa rokiem 2020. 
 Krajowa Sekcja Młodych w 2020 roku
/ Krajowa Sekcja Młodych

Rok 2020 nie był łatwy dla nikogo z nas. Ogłoszenie pandemii COVID19 miało wpływ na wiele aspektów życia ludzi, przedsiębiorstw czy instytucji publicznych. Większość czynności związanych z życiem codziennym, nauką, działalnością gospodarczą przeniosła się do świata online, aby sprostać nowej rzeczywistości.

Przed pandemią prowadziliśmy działalność Krajowej Sekcji Młodych  głównie „w realu”: spotkania w regionach, szkolenia, nawiązywanie współpracy z różnymi podmiotami. Zmiana zakresu działania była dla  naszego zespołu sporym wyzwaniem, ale mimo tych przeciwności możemy zaliczyć miniony rok do udanych i pełnych różnych aktywności.

Webinary otwarte dla wszystkich 

W marcu na kilka dni przed wybuchem epidemii w Polsce spotkaliśmy się Poznaniu. Zorganizowaliśmy tam warsztaty, podczas których rozmawialiśmy o roli każdego z nas w Sekcji, a także o  tym, jak chcemy działać i co chcemy zrobić. Zakładaliśmy, że zbliżający się COVID-19 szybko odejdzie, więc planów mieliśmy bardzo dużo. Pandemia nas ograniczyła, ale nie zatrzymała. Postanowiliśmy przenieść swoją działalność do świata wirtualnego, wykorzystując w  tym celu zwłaszcza media społecznościowe. Zaczęliśmy od regularnych cotygodniowych spotkań online, żeby  planować i organizować kolejne przedsięwzięcia dla szerokiego grona odbiorców. To była dla nas spora zmiana, ponieważ wcześniej nasze spotkania odbywały się co 2-3 miesiące.

Pierwszą naszą akcją był skierowany do wszystkich webinar pt. „Rynek pracy w obliczu pandemii” prowadzony w maju przez doświadczonego eksperta. Udział w webinarze mogli wziąć wszyscy – warunkiem było zapisanie się na wydarzenie poprzez formularz zgłoszeniowy na fanpage’u Sekcji na Facebooku. Webinar cieszył się dużym zainteresowaniem. Jak wynika z ocen przekazanych przez uczestników, był bardzo przydatny. 

Ważną kwestią dla nas jest również pokazanie młodym ludziom, że jesteśmy przy nich. Jesteśmy tacy sami, jak oni – otwarci na dyskusje i chcemy robić coś dobrego dla młodych na rynku pracy. To było powodem, dla którego stworzyliśmy akcję #poznajmysię. Chcieliśmy, aby ludzie wiedzieli, kto tworzy KSM, ale również chcieliśmy poznać naszych obserwatorów. Akcja #poznajmysię trafiła do szerokiego grona odbiorców. Co tydzień prezentowaliśmy sylwetkę jednej osoby z Sekcji. Dzięki temu nasi odbiorcy mogli poznać nas z bardziej prywatnej strony: jakie mamy zainteresowania, co robimy w życiu codziennym, co jest dla nas ważne. Przez cały czas trwania akcji #poznajmysię zachęcaliśmy innych do interakcji z nami i przedstawiania się. 

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów 

We wrześniu razem z Fundacją Nowy Staw mieliśmy możliwość współorganizować Forum Ekonomiczne Młodych Liderów, którego motywem przewodnim było hasło „Promujmy Solidarność”, nawiązujące zarówno do solidarności jako wartości, jak i Solidarności w 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego.   

Nie zabrakło także naszego udziału w wydarzeniach ważnych dla naszego związku. 31 sierpnia wzięliśmy udział w uroczystych obchodach 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. W grudniu natomiast upamiętniliśmy rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, biorąc udział w Kongresie Społeczeństwa Obywatelskiego i rozmawiając z uczestnikami tamtych wydarzeń, w tym z legendą NSZZ Solidarności – Panią Ewą Tomaszewską. 

W ubiegłym roku braliśmy również udział w akcjach charytatywnych. Zorganizowaliśmy zbiórki, dzięki którym dołożyliśmy się do najdroższego leku na świecie dla małej Zosi chorej na SMA, a także zakupiliśmy prezenty w ramach akcji Caritasu – Wirtualna Choinka. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli w tych działaniach.

Forum Młodych 

Rok 2020 był także rokiem intensywnych prac nad organizacją III już Forum Młodych, które miało odbyć się w październiku minionego roku. Z uwagi na sytuację epidemiczną podjęliśmy decyzję o odłożeniu wydarzenia. Sytuacja do teraz zmienia się dynamicznie, więc jeszcze nie ustaliliśmy nowego terminu. Jedno jest pewne – jest na co czekać, bo dla uczestników przygotowaliśmy wiele ciekawych paneli dyskusyjnych, warsztatów oraz atrakcji. Już dziś szczegóły wydarzenia oraz informację o zapisach można znaleźć na naszym Facebooku. Z osobami, które już zgłosiły swój udział w III edycji Forum, jesteśmy w bezpośrednim kontakcie poprzez grupę na Whatsapp. Dodatkowo  zorganizowaliśmy zdalne spotkanie, podczas którego mogliśmy się lepiej poznać oraz omówić różnorakie kwestie dotyczące Forum. 

Jakie mamy plany na kolejny rok?
Jedno jest pewne. Cały czas naszym priorytetem są ludzie młodzi i to dla nich jesteśmy i dla nich chcemy działać i udoskonalać otaczającą rzeczywistość. Chcemy mieć wpływ na rynek pracy dla młodych, a także promować ideę zrzeszania się i wzajemnej solidarności, w którą wierzymy. W dalszym ciągu do tego celu  będziemy intensywnie wykorzystywać media społecznościowe. Nie jest to oczywiście jedyna droga komunikacji czy organizowania wydarzeń, jednak aktywność online daje  nam  możliwość   promowania naszych wartości i dotarcia do szerokiego grona osób.

W planach mamy organizację większej ilości webinarów i spotkań online. Już teraz możemy zdradzić, że planujemy akcję #spotkajmysiępopracy. Będą to spotkania zdalne przy symbolicznej kawie, podczas których wszyscy zainteresowani będą mogli porozmawiać z nami o wszystkim i o niczym. Więcej  szczegółów   już wkrótce na fanpage’u Krajowa Sekcja Młodych NSZZ Solidarność. Zachęcamy do udziału i integracji. Zgodnie z mottem przyświecającym Sekcji: „Przyszłość zaczyna się dziś, a razem możemy osiągnąć więcej, by była jak najlepsza”.

Artykuł pochodzi z najnowszego 5/2021 numeru "Tygodnika Solidarność". 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura